mycie zębów przed gastroskopią

Mycie zębów przed gastroskopią. Czy jest polecane?

Anna Wiktor
Mycie zębów przed gastroskopią to kwestia, która wielu pacjentom spędza sen z powiek przed badaniem. Czy powinno się umyć zęby przed udaniem się na gastroskopię? W naszym artykule postaramy się rzucić trochę światła na tę kwestię.

Badanie gastrologiczne nie należy do najbardziej przyjemnych, dlatego wielu pacjentów przed jego wykonaniem odczuwa dosyć duży stres. Nic dziwnego, badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego zazwyczaj wykonywane jest bez znieczulenia ogólnego. Lekarz, który wprowadza endoskop do przełyku, przez cały czas trwania badania ma wgląd w naszą jamę ustną. Czy mycie zębów przed gastroskopią ma sens?

W skrócie

  • Nie zaleca się mycia zębów przed gastroskopią, ponieważ może to wpłynąć na wydzielanie soków żołądkowych i zafałszować wyniki.
  • Zaleca się unikanie mycia zębów na 8-9 godzin przed gastroskopią.
  • W przypadku wcześniejszego szczotkowania zębów najlepiej poinformować o tym lekarza.

Czy mycie zębów przed gastroskopią jest wskazane?

Niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy, aby podczas badania nasza jama ustna była całkowicie czysta, mycie zębów przed gastroskopią jest zdecydowanie odradzaną praktyką.

Większość pacjentów statystycznie częściej w swoim życiu wykonuje badanie krwi na czczo. Mycie zębów jest wówczas kwestią drugorzędną i nie ma żadnego wpływu na wyniki. Właśnie dlatego z rozpędu możemy po prostu umyć zęby przed wyjściem. W przypadku gastroskopii jest to jednak poważny błąd, który może zafałszować obraz badania.

szczotkowanie zębów przed gastroskopią może wpłynąć na wydzielanie soków żołądkowych i zafałszować wyniki

Dlaczego nie zaleca się mycia zębów przed gastroskopią?

Dlaczego właściwie mycie zębów przed gastroskopią nie jest polecane? Odpowiedź znajdziemy w mechanizmie wydzielania się soków żołądkowych. Jest on mimowolny i następuje nie tylko w następstwie picia, czy spożywania pokarmów. Również szczotkowanie zębów może zwiększyć ilość wydzielających się odruchowo soków.

Ważne

Niestety, również mycie zębów bez pasty będzie miało dokładnie taki sam efekt. W ten sposób możemy wpłynąć na wyniki badania, a co za tym idzie zwyczajnie je zafałszować. Zęby najlepiej umyć ostatni raz na około 8-9 godzin przed planowaną gastroskopią.
zaleca się unikanie mycia zębów na 8-9 godzin przed gastroskopią

Czy uprzedzić lekarza o umytych zębach?

A co, jeżeli w nerwach zapomniałeś o zaleceniach i przed wyjściem przydarzyło ci się jednak umyć zęby? O takiej sytuacji najlepiej poinformować lekarza telefonicznie. Bardzo możliwe bowiem, że badanie będzie trzeba przełożyć.

Gastroskopia jest badaniem, które nie należy do najprzyjemniejszych. W przeciwieństwie do wielu innych krajów w Polsce nadal wykonuje się ją domyślnie bez znieczulenia ogólnego. Właśnie dlatego konieczność powtarzania całej procedury przez kwestię tak banalną, jak umycie zębów wydaje się mało rozsądne.

Pamiętaj jednak, że ostateczne zdanie ma zawsze lekarz. Jeżeli stwierdzi on, że w twoim wypadku umycie zębów nie zaszkodzi w badaniu, możesz mu zaufać.

Podsumowanie

Mycie zębów przed gastroskopią z reguły nie jest zalecaną praktyką. Może bowiem wpływać na wydzielanie się soków żołądkowych a przez to fałszować wyniki badania. Wiele jednak zależy od indywidualnego przypadku i tego, po co dokładnie wykonywana jest gastroskopia. W razie wątpliwości najlepiej więc skonsultować tę kwestię z lekarzem, który zleca lub wykonuje badanie.

Często zadawane pytania

Czego nie można robić przed gastroskopią?

Przed gastroskopią istnieją pewne zalecenia dotyczące tego, co należy unikać, aby zapewnić skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie badania. Niektóre z tych zaleceń to:

  • Nie jeść ani nie pić niczego przez 6-8 godzin przed badaniem. Jest to konieczne, aby upewnić się, że żołądek będzie pusty, co ułatwi przeprowadzenie badania.
  • Nie palić przez co najmniej 2 godziny przed badaniem. Palenie może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka i utrudnić przeprowadzenie badania.
  • Unikać spożywania napojów alkoholowych przez co najmniej 24 godziny przed badaniem. Alkohol może powodować podrażnienie błony śluzowej żołądka.
  • Unikać przyjmowania leków przed badaniem, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niektóre leki mogą wpłynąć na wyniki badania lub zwiększyć ryzyko powikłań.

Ile godzin przed gastroskopią nie wolno pić wody?

Jeśli chodzi o picie wody, to zwykle zaleca się, aby przestać pić wodę 4 godziny przed badaniem. Jednakże dokładne zalecenia dotyczące czasu picia wody przed gastroskopią mogą się różnić w zależności od zaleceń lekarza lub kliniki.

Po jakim czasie po gastroskopii można jeść?

Po gastroskopii zazwyczaj zaleca się poczekać co najmniej 2 godziny przed spożyciem jakiejkolwiek żywności lub płynów. Lekarz może zalecić specjalną dietę lub inny reżim żywieniowy po badaniu, w zależności od wyników badania.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ból gardła od zęba

Ból gardła od zęba – przyczyny i środki doraźne uśmierzające ból

Next Post
domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba – jakie metody cieszą się największą popularnością?

Related Posts