Każdy dentysta ci powie, że nitkowanie zębów jest niezwykle ważne dla zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Z poniższych informacji wysnujesz wniosek jak prawidłowo nitkować zęby, aby zachować jamę ustną w idealnym stanie.
W czym pomaga stosowanie nitki stomatologicznej?
Szczotkowanie to zabieg, który większość z nas wykonuje każdego dnia. Szczoteczka pomoże ci w usuwaniu zabrudzeń z płytki nazębnej czy dziąseł. Jednak najwięcej zagrożeń dla jamy ustnej czyha w przestrzeni pomiędzy zębami. Do wyczyszczenia tych miejsc sprawdzić się może zwykły kawałek nici do pielęgnacji zębów. Jeśli zaczniesz stosować nitki stomatologiczne podczas procesu czyszczenia zębów, to ochronisz je przed największym zagrożeniem – próchnicą.
Jak nitkować zęby, aby zachować higienę jamy ustnej?
Nitki stomatologiczne, pasta do zębów i szczoteczka do zębów powinny być nierozłącznym zestawem przyborów higienicznych. Używanie tych pierwszych może wydawać się dziecinnie proste. Musisz jednak wiedzieć, że nieumiejętne przeprowadzenie tego zabiegu czy źle dobrany rodzaj nici może sprawić więcej szkód niż korzyści. Po kilku próbach samodzielnie dostrzeżesz, jaka technika nitkowania będzie dla ciebie odpowiednia.
Czym grozi niewłaściwe używanie nici dentystycznej?
Nieumiejętne korzystanie z nitki stomatologicznej może doprowadzić do:
- krwawienia;
- uszkodzenia prowadzące do choroby dziąseł;
- powstawania bolących ran.
Jeśli planujesz wizytę u stomatologa, możesz poprosić o instruktaż, po którym łatwiej wyczyścisz przestrzenie międzyzębowe. Dowiesz się też tego, jak oczyszczać przestrzeń między zębami, wykorzystując specjalne szczoteczki (szczególnie jeśli posiadasz aparat ortodontyczny).
Właściwe nitkowanie zębów – instrukcja
Żeby właściwie przeprowadzać omawiany zabieg, należy najpierw:
- odciąć około 50 cm nici dentystycznej, w czym pomoże wbudowana gilotynka;
- następnie chwycić ją kciukiem i palcami wskazującymi (możesz użyć obu dłoni);
- delikatnie wsunąć nić między zęby;
- mieścić fragment nici tak, aby nie dotykać dziąseł i wykonywać ruchy trące.
Gdy nić znajdzie się we właściwym miejscu, zacznij przesuwać jej fragmenty po powierzchni zęba w taki sposób, aby kształtem przypominała literę “C”. Pamiętaj, aby przy przejściu do następnego miejsca stosować czysty fragment nici. Korzystając z tej instrukcji, przeprowadzaj czyszczenie każdej przestrzeni między zębami.
Jak często nitkować zęby?
Wielokrotnie spotkać się możesz z pytaniami o to, czy przeprowadzać nitkowanie zębów przed czy po ich myciu. Dobrą porą na ten zabieg jest czas poprzedzający mycie zębów. Po nim z użyciem szczoteczki usuniesz resztki jedzenia i kamień nazębny z linii dziąseł. Do tego sprawdzi się też irygator, którego można używać po całym zabiegu. Nić powinna być stosowana też profilaktycznie, ponieważ ochroni to przyzębie, zęby i dziąsła przed chorobami.
Rodzaje nici dentystycznych
Stomatologia stale się rozwija i obecnie spotkasz następujące rodzaje nitki dentystycznej:
- nić woskowana – pokryta cienką warstwą wosku, który pozwala na łatwiejsze docieranie do trudno dostępnych miejsc;
- nić niewoskowana – cienka nić wykonana z nierozciągliwego nylonu;
- taśma dentystyczna – produkt znacznie szerszy od poprzednio wymienionych. Może występować w wersji woskowanej lub bez wosku.
Niekiedy spotykać też można nowe wersje nici, do których zalicza się nić PTFA wykonana z tego samego tworzywa, z jakiego produkuje się odzież Gore-TEX. Jest to nić wyjątkowo odporna na strzępienie.
Pamiętaj o częstym szczotkowaniu
Czyszczenie zębów nicią dentystyczną nie zwalnia z obowiązku szczotkowania zębów. Podczas tego zabiegu dostarczasz zębom niezbędny dla ich zdrowia fluor. O tym zapewne słyszałeś już od higienistki. Regularne nitkowanie i szczotkowanie pozwoli na usuwanie resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsce. W efekcie uchronisz zęby przed licznymi chorobami.
Może Cię także zainteresować:
- Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego – skuteczne i bezbolesne metody!
- Wybarwianie płytki nazębnej — na czym polega?
- Zdrowe zęby? Zobacz, jakie to proste!
- Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?
- Kiedy jest konieczna wymiana plomb? Trzy czynniki, które mają wpływ na ich trwałość
- Pierwsza wizyta u dentysty – jak się przygotować, zanim odwiedzisz gabinet stomatologiczny?
- Plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Czy taki zabieg jest bezpieczny?