perforacja zęba

Perforacja zęba – poważne powikłanie podczas leczenia kanałowego

Anna Wiktor
Czym jest perforacja zęba? To otwór, który pojawia się w zębie podczas leczenia kanałowego. Taki problem jest poważnym zagrożeniem i wymaga natychmiastowej reakcji. Sprawdź, co może zrobić twój dentysta!

Perforacja zęba to problem, który może się pojawić podczas nieprawidłowo przeprowadzanego leczenia kanałowego. Jama zęba łączy się wówczas z tkankami zewnętrznymi, przez co powstaje widoczny otwór. Na szczęście taki ząb można uratować – ważne jest jednak, by działać szybko!

Kiedy najczęściej dochodzi do perforacji zęba?

Każdy stomatolog powinien podchodzić do leczenia endodontycznego szczególnie starannie i ostrożnie. Chory ząb pacjenta jest wówczas szczególnie narażony na uszkodzenia. Jeśli leczenie będzie wykonywane nieprawidłowo, tzn.:

  • kanały będą mało dokładnie wyczyszczone i poszerzone;
  • środki odkażające będą zastosowane niewłaściwie;
  • system korzeniowy zostanie zamknięty nieszczelnie;
  • stomatolog będzie próbował z dużą siłą udrożnić nieszczelne kanały;

to może dojść do perforacji zęba. To sytuacja, gdy w wyniku działania mechanicznego komora zęba zostaje przypadkowo połączona z ozębną, czyli tkanką na zewnątrz zęba.

Po czym poznać perforację zęba?

Pacjentowi trudno jest przeoczyć problem – perforacja zęba wiąże się najczęściej z bardzo silnym bólem. Doświadczony stomatolog zauważy również inne objawy. Jednym z nich jest obfite krwawienie. Przy perforacji zęba bardzo często dochodzi również do zaklinowania się narzędzia endodontycznego w kanale.

Perforacja zęba – tu liczy się szybka reakcja

To, czy uszkodzony ząb da się uratować, zależy od kilku czynników:

  • czasu, jaki upłynął od perforacji zęba;
  • położenia zęba;
  • wielkości i miejsca perforacji – tego, czy patologiczny, wytworzony w wyniku uszkodzenia kanał przebiega powyżej czy poniżej długości właściwego kanału.

Stomatolog powinien przystąpić do leczenia perforacji zęba jak najszybciej. Jakakolwiek zwłoka grozi rozwojem stanu zapalnego, szczególnie w przypadku, gdy problem pojawił się przed oczyszczeniem kanału.

Jak leczyć ząb z perforacją?

Dużo zależy od tego, na jakim etapie leczenia kanałowego pojawiła się perforacja zęba. Jeśli stało się to przed oczyszczeniem i odkażeniem kanałów, sprawa jest znacznie trudniejsza. Jeśli do perforacji doszło w ostatniej fazie zabiegów, stomatolog może spróbować uratować uszkodzony ząb. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy perforacja nie jest rozległa – jej głębokość nie powinna przekraczać około 2 mm. W innym przypadku ząb kwalifikuje się najczęściej do usunięcia.

Jeśli ząb został już opracowany, dentysta wykonuje po prostu wypełnienie obu kanałów – właściwego i patologicznego, powstałego w wyniku perforacji. Ważne jest przy tym, by używał odpowiednich narzędzi. Szczególnie przyda się mikroskop, który pozwoli zauważyć nawet bardzo małe uszkodzenia.

Perforacja zęba jest bolesna i niesie ze sobą dużo zagrożeń. Chcesz jej uniknąć? Wybieraj wyłącznie sprawdzone gabinety stomatologiczne, wyposażone w profesjonalny sprzęt – np. mikroskop do leczenia endodontycznego!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
pocałunek

Czy w aparacie ortodontyczny można się całować?

Next Post
szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe – jak działają czyściki do przestrzeni międzyzębowych? Czy warto ich używać?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej