Opuchlizna po wyrwaniu zęba

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – w jaki sposób złagodzić problem?

Anna Wiktor
Opuchlizna po wyrwaniu zęba to najczęstsza dolegliwość, która pojawia się po ekstrakcji. Czy można ją złagodzić? Kiedy jest normalnym stanem, a kiedy powinna wzbudzić Twój niepokój? Sprawdź, aby nie zaniedbać ważnego problemu!

Opuchlizna po wyrwaniu zęba to dla niektórych naprawdę duży problem! Spuchnięte dziąsło powoduje dyskomfort oraz utrudnia rzucie i przełykanie pokarmów. Czasem też obrzęk powinien stać się dla ciebie sygnałem alarmowym oznaczającym, że rana nie goi się prawidłowo. Jak to rozpoznać i co zrobić, by zmniejszyć dolegliwości? Są na to proste sposoby. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – kiedy nie powinna cię martwić?

Na początek ważna informacja. Opuchlizna po wyrwaniu zęba jest stanem normalnym! Obrzęk, który pojawia się zaraz po zabiegu często towarzyszy procesom gojenia i zupełnie nie powinien cię martwić! Stosuj się do zaleceń swojego dentysty dotyczących jedzenia i picia po ekstrakcji, a także dbaj o higienę jamy ustnej. Pamiętaj np. aby podczas mycia zębów delikatnie szczotkować także zęby sąsiadujące z raną. Wszystko to sprawi, że gojenie będzie przebiegał prawidłowo, a obrzęk wkrótce się zmniejszy.

Ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba? Zwykle całkowicie znika po ok. 5-7 dniach. Jednak początkowo (do ok. 2-3 dnia po usunięciu zęba – a zwłaszcza wyrwaniu ósemki) może się zwiększać. Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą ci dosyć skutecznie zmniejszyć opuchliznę.

Zimny kompres i rumianek, czyli jak sprawić, by opuchlizna po ekstrakcji wcześniej zeszła

Jak sprawić, by opuchlizna po wyrwaniu zęba zeszła jak najszybciej? Już w pierwszych godzinach po zabiegu możesz zastosować zimne okłady. Weź lód lub inny schłodzony w zamrażarce przedmiot, owiń w bawełnianą ściereczkę i przykładaj do spuchniętego policzka. Po ok. 15 minutach zrób krótką przerwę, a potem powtórz całą procedurę. W ten sposób zmniejszysz opuchliznę, ale też uśmierzysz ból. Jeśli opuchlizna nie zmniejsza się od razu, nie panikuj! Czasem na efekty działania okładów trzeba będzie trochę poczekać – wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś spuchnięty i jak reaguje twój organizm.

Po kilku dniach możesz też zastosować inne domowe sposoby na walkę z opuchlizną. Jeśli rana dobrze się goi, zastosuj delikatne płukanki z szałwii albo rumianku. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba na tym etapie? Powinna być pokryta białym skrzepem. Jeśli jest bardzo tkliwa, występuje krwawienie, skrzep ma inny kolor albo czujesz silny ból, nie stosuj na własną rękę płukanek! Najpierw zgłoś się do lekarza, który usuwał ci zęba. Może okazać się, że właśnie rozwija się ropne lub bakteryjne zakażenie!

Opuchlizna po usunięciu zęba, która powinna cię zaniepokoić

Opuchlizna po wyrwaniu zęba, której towarzyszą również inne objawy zawsze powinna wzbudzić twoją czujność. Powikłania mogą być bardzo poważne! Należą do nich np. tzw. suchy zębodół albo zapalenie okostnej. Jeśli wpiszesz w przeglądarkę „zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba objawy”, dowiesz się, że jest to stan, w którym opuchliźnie towarzyszy gorączka, silny, promieniujący do ucha ból, bóle głowy, a nawet duszności. Jak najszybciej udaj się wówczas do stomatologa, który wykona zdjęcie RTG, oceni twój stan i wdroży leczenie.

Ile czasu schodzi opuchlizna po wyrwaniu zęba? Jak sprawić, aby jak najszybciej pozbyć się obrzęku? Te pytania zadaje sobie wielu pacjentów po ekstrakcji zęba. Pomocne jest oczywiście płukanie rany oraz wykonywanie zimnych okładów. Najważniejsza jest jednak właściwa higiena jamy ustnej i obserwacja miejsca po ekstrakcji. Dzięki temu wcześnie zauważysz ewentualne nieprawidłowości w procesie gojenia się rany!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Spuchnięte dziąsło od zęba

Następny artykuł
słodko w ustach

Słodko w ustach, czyli dlaczego takie uczucie się pojawia i o czym może świadczyć?

Podobne artykuły