Rak migdałka

Rak migdałka podniebiennego – rozpoznanie i leczenie

Anna Wiktor
Rak migdałka podniebiennego to nowotwór złośliwy, który w początkowej fazie wzrostu nie daje żadnych objawów. Szybko jednak rozprzestrzenia się i może powodować przerzuty! Sprawdź więc, co powinno wywołać twój niepokój i kiedy warto udać się do lekarza. W przypadku nowotworów czas ma kluczowe znacznie!

Szacuje się, że rak migdałka podniebiennego dotyka ok. 46% pacjentów borykających się z nowotworami występującymi w okolicach jamy ustnej. Skuteczność leczenia w jego przypadku w dużej mierze zależy od tego, jak szybko nowotwór zostanie wykryty. Dowiedz się więc, czy jesteś w grupie ryzyka i jakie objawy powinny cię zaniepokoić! 

Przyczyny raka migdałka podniebiennego

Rak migdałka przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów. Zwykle pojawiają się one po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od zachorowania! Niestety, im później choroba zostanie wykryta, tym trudniej ją wyleczyć, a rokowania są słabsze. Co więcej, nie są znane czynniki, które można zakwalifikować jednoznacznie jako przyczyny wystąpienia raka migdałka. Znane są jednak czynniki ryzyka, do których należą:

  • wiek – rak migdałka najczęściej dotyka osób po 50. roku życia;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Objawy raka migdałka

Rak migdałka podniebiennego, czyli nowotwór złośliwy części ustnej gardła, początkowo nie wywołuje żadnych objawów. Jeśli już się pojawiają, zwykle przypisywane są zupełnie innym schorzeniom. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Początkowo u większości pacjentów pojawia się uczucie drapania lub pieczenia w gardle.
  • Drugi objaw, którego nie można lekceważyć to utrzymujące się powyżej 10-14 dni uczucie obecności ciała obcego w gardle. Bardzo często osobom chorym wydaje się, że w gardle znajduje się przeszkoda, która utrudnia im przełykanie śliny i pokarmów.
  • W zaawansowanym stadium dochodzi także ból migdałka, pojawienie się widocznego guza na szyi oraz powiększenie węzłów chłonnych. Takie objawy mogą świadczyć już o pierwszych przerzutach!
  • Niepokój powinno wywołać także nagłe powiększenie migdałka. Nie jest to objaw jednoznacznie wskazujący na wystąpienie nowotworu, ale wymaga konsultacji z lekarzem!
  • Rak migdałka wywołuje także czasem szczękościsk, nadmierną produkcję śliny oraz ból ucha, który nie jest związany ze stanem zapalnym lub infekcją w obrębie uszu. Ból ucha wynika ze wspólnego unerwienia okolic głowy i szyi, przez co właśnie dyskomfort staje się odczuwalny w okolicach uszu. Rak migdałka bardzo rzadko obejmuje obydwa migdałki – zwykle nowotwór rozwija się jednostronnie. Ból ucha pojawia się jedynie po stronie zaatakowanego migdału.

Leczenie raka migdałka i rokowania

Wystąpienie niepokojących objawów powinno być sygnałem do konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przepisania pacjentowi leków przeciwzapalnych. W ten sposób wyklucza się inne przyczyny zmian w gardle lub bólu. Jeśli jednak objawy nie ustępują, konieczne będzie umówienie kolejnej wizyty u lekarza i rozpoczęcie diagnostyki w kierunku raka migdałka. Internista najpewniej skieruje pacjenta do laryngologa. Jeżeli lekarz w trakcie badania wykryje takie objawy jak owrzodzenie migdałka i jego wyraźny obrzęk lub niesymetryczne powiększenie jednego migdałka, kolejnym krokiem będzie podjęcie specjalistycznych badań. 

Podejrzenie raka migdałka jest potwierdzane w trakcie badania histopatologicznego (pobiera się wycinek tkanek) oraz badań obrazowych. Do tych drugich należą RTG lub tomograf – w przypadku raka migdałka podniebiennego wykonuje się również badania obrazowe klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy pojawiły się przerzuty odległe.

Skuteczność leczenia raka migdałka, z uwagi na to, że najczęściej późno dochodzi do wykrycia nowotworu, wynosi ok. 30-40%. W przypadku pojawienia się przerzutów odległych skuteczność ta spada do 14%. Dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie działania i odwiedzenie lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów!

Leczenie raka migdałka

Zależnie od stopnia rozwoju choroby oraz stanu pacjenta w przypadku raka migdałka podniebiennego można podjąć leczenie chirurgiczne, radioterapię lub chemioterapię. Najczęściej lekarze łączą wskazane metody podczas jednej terapii. W przypadku raka migdałka o małym stopniu złośliwości, wykrytego we wczesnym stadium, może jednak wystarczyć jedynie leczenie chirurgiczne. Polega ono na wycięciu guza oraz okolicznych tkanek układu chłonnego (najbliższych węzłów chłonnych). Zakres oraz sama metoda operacji dobierane są każdorazowo indywidualnie po przeanalizowaniu przez specjalistów sytuacji pacjenta.

W postaci zaawansowanej nowotworu lub w przypadku nieoperacyjności guza włączona zostaje radioterapia, chemioterapia albo połączenie obydwu tych metod. Nowoczesna radioterapia przyczynia się do zmniejszenia rozmiarów guza, a jednocześnie pozwala ochronić zdrowe tkanki znajdujące się w najbliższej okolicy. Leczenie trwa najczęściej ok. 6–7 tygodni. Chemioterapię, która również przyczynia się do wyraźnego pomniejszenia rozmiarów guza, stosuje się zwykle w przypadku nawrotu choroby lub przerzutów.

Po zakończeniu leczenia ważna jest regularna kontrola stanu pacjenta. Rak migdałka ma tendencję do częstych nawrotów! W ciągu pierwszego roku od zakończenia leczenia, badania kontrolne wykonuje się co miesiąc. W kolejnym roku co 2 miesiące, potem co 3. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do nawrotu, w kolejnych latach badania kontrolne przeprowadzane są 2 razy do roku.

Rak migdałka podniebiennego to nowotwór złośliwy, którego wykrycie nie jest łatwe. Z uwagi na to oraz fakt, że choroba bardzo szybko postępuje, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na ewentualne objawy. Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz pieczenie i drapanie w gardle lub masz problemy z przełykaniem pokarmu, nie lekceważ tego! Im szybciej zgłosisz się do lekarza i znajdziesz przyczynę problemów, tym szanse na podjęcie właściwych działań i pełny powrót do zdrowia są większe!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
ból zęba w nocy

Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Next Post
Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi

Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi – co oznacza nieprzyjemny zapach z ust w procesie gojenia się rany?

Related Posts