ból zęba w nocy

Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Jakub Kaczmarek
Ból w jamie ustnej potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Dowiedz się, skąd bierze się ból zęba w nocy i jak możesz z nim walczyć. Jak zasnąć z bólem zęba i przeczekać do wizyty lekarskiej?

Dokucza ci ostry ból zęba w nocy? Niestety, tego typu dolegliwości często nasilają się właśnie w godzinach wieczornych i w pozycji leżącej. Ból zęba w nocy najczęściej związany jest z zapaleniem miazgi, bruksizmem lub leczeniem kanałowym. Może mieć charakter pulsujący, nagły lub ostry i promieniować nawet do szyi, lub skroni. Nigdy nie należy go ignorować. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jak zasnąć z bólem zęba?

Jeżeli pojawia się ból zęba tylko w pozycji leżącej, zaśnięcie może wydawać się wręcz niemożliwe. Pierwszą reakcją powinna być wizyta u stomatologa, lecz jeżeli jest to ból zęba wieczorem lub w nocy, często konieczne jest przeczekanie przynajmniej do rana.

Tę uciążliwą dolegliwość można spróbować łagodzić domowymi sposobami. Gdy pojawia się ostry ból zęba w nocy, przydatne mogą okazać się zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne w każdej aptece bez recepty. Nie tylko łagodzą ból, ale też pomagają realnie zmniejszyć stan zapalny w obrębie jamy ustnej.

Ból zęba w nocy – co robić?

Pamiętaj, że domowe sposoby nigdy nie zastąpią ci wizyty u lekarza. Leki przeciwbólowe lub zimne okłady zapewnią ci doraźną ulgę, lecz nie usuną problemu u jego źródła. Ból zęba w nocy może nasilać się ze względu na większe ciśnienie w tkankach powstające w pozycji leżącej. Nie jest to jednak normalny stan organizmu i nie należy go ignorować ani bagatelizować. Po zastosowaniu doraźnych środków zawsze należy umówić wizytę u lekarza stomatologii, który pomoże ustalić i usunąć przyczynę problemu.

Często dokucza ci ból zęba w nocy? Oznacza to, że w twojej jamie ustnej powstała jakaś nieprawidłowość, która wymaga specjalistycznego leczenia. Pamiętaj, że ból w ciele nigdy nie jest zwyczajnym, fizjologicznym zjawiskiem. Zawsze oznacza mniejszy lub większy problem zdrowotny, który powinien zostać skonsultowany z lekarzem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej, by sobie nie zaszkodzić?

Następny artykuł
Rak migdałka

Rak migdałka podniebiennego – rozpoznanie i leczenie

Podobne artykuły