witaminy na odbudowę dziąseł

Witaminy na odbudowę dziąseł – co jeść, aby codziennie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej?

Anna Wiktor
Codzienna higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u dentysty to fundament zdrowej jamy ustnej. Nie wolno jednak zapominać o ogromnym wpływie diety na stan uzębienia. Poznaj witaminy na odbudowę dziąseł.

Nie należy lekceważyć zdrowej diety jako sposobu na utrzymanie pełni zdrowia i poprawnego funkcjonowania organizmu. Dotyczy to każdego fragmentu ciała – począwszy od skóry, włosów i paznokci po zęby i dziąsła. Poznaj witaminy na odbudowę dziąseł, które muszą znajdować się w twoim jadłospisie, jeżeli pragniesz uniknąć niepotrzebnych wizyt u stomatologa.

Podstawowe witaminy na odbudowę dziąseł

Najważniejszą witaminą pod kątem zdrowego przyzębia i uzębienia jest witamina D. Odpowiada ona za regulację poziomu wapnia i fosforu. Pierwiastki te są dzięki niej lepiej wchłaniane i przyswajane. Osoby, które spożywają odpowiednią ilość witaminy D są mniej narażone na stany zapalne i paradontozę. Witaminę D na odbudowę dziąseł znajdziesz w:

  • mleku;
  • serach;
  • jajach;
  • niektórych zbożach;
  • tłustych rybach;
  • jest ona też syntezowana przez organizm pod wpływem kontaktu z promieniami słonecznymi.

Innymi ważnymi witaminami odpowiadającymi za dobry stan zdrowia tkanki przyzębia są:

  • witamina C – pełni ważną rolę w procesie regeneracji tkanki dziąseł. Zapobiega wielu różnym chorobom oraz działa jak przeciwutleniacz. Znajdziesz ją w owocach dzikiej róży, czarnych porzeczkach, pietruszce i papryce;
  • witamina A – pomaga utrzymać zdrowie błon śluzowych oraz wpływa na prawidłową produkcję śliny. Usprawnia proces gojenia się ran i tworzenia zębów. Znajduje się m.in. w rybach, żółtkach jaj, serach, podrobach, zielonych warzywach i żółtych owocach;
  • witaminy z grupy B – wszystkie z nich są bardzo ważne w utrzymywaniu zdrowia jamy ustnej. Zawierają je mięso, grzyby, strączki i zielone warzywa.

Witaminy na odbudowę dziąseł to przede wszystkim witamina D, C, A oraz witaminy z grupy B. Wszystkie z nich korzystnie wpływają na zdrowie uzębienia i przyzębia oraz regenerację tkanek. Nie wolno jednak zapominać o pozostałych ważnych składnikach diety.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
zwichnięta żuchwa

Zwichnięta żuchwa – skąd się bierze? Objawy i leczenie

Next Post
opuchnięte dziąsło

Opuchnięte dziąsło – przyczyny i sposoby leczenia spuchniętych dziąseł

Related Posts