Coraz więcej osób zmaga się z problemem związanym z nieprawidłowym uzębieniem. Wiele z nich nosi aparat ortodontyczny. Nie jest on czymś naturalne występującym w jamie ustnej, dlatego też może powodować różne podrażnienia, czy otarcia. Warto stosować wosk ortodontyczny nie tylko po to, aby łagodzić te dolegliwości, ale również im zapobiegać.
Jakie problemy mogą wystąpić podczas noszenia aparatu ortodontycznego?
Aparat na zęby to produkt leczniczy, który nosi się przez dłuższy czas. Dotyczy to najczęściej stałego aparatu, który jest zamocowany przez wiele miesięcy. Wiąże się to z tym, że mogą wystąpić niepożądane objawy, a są nimi:
- Utrudnione czynności higieniczne, a wraz z nimi zwiększona ilość bakterii, powodują powstawanie płytki i kamienia nazębnego.
- Zaczerwienie, obrzęk, a nawet krwawienie dziąseł przez pojawiających się zbyt wiele złogów lub uszkodzenia mechaniczne.
- Stany zapalne, czy inne uszkodzenia dziąseł związane z samym uciskiem pierścieni i zamków, które są podstawowym elementem aparatu ortodontycznego.
Co to jest wosk ortodontyczny i jakie są jego rodzaje?
Wosk ortodontyczny jest specjalnie stworzonym produktem po to, aby skutecznie łagodzić wszelkie podrażnienia i stany zapalne w jamie ustnej, związane z noszeniem aparatu na zęby. Ból, jaki może wystąpić podczas leczenia wad zgryzu, dotyczą nie tylko zębów, czy dziąseł, ale również języka, podniebienia, warg oraz wewnętrznych stron policzków. Dlatego też nakładać wosk warto, aby chronić tak wiele istotnych elementów. Zaniedbanie uszkodzeń śluzówki może powodować powstanie poważniejszych stanów zapalnych, dlatego też lepiej zapobiegać niż leczyć.
Produkt taki jest w pełni bezpieczny i zawiera w składzie najczęściej: wosk mikrokrystaliczny,wazelinę, olej parafinowy, co zadowoli również osobę skłonną do alergii.
Wosk ortodontyczny – smaki
Osoby dorosłe najczęściej nie potrzebują zachęty, aby stosować wszelkiego rodzaju leki, maści, czi inne farmaceutyczne wyroby. Inaczej jest w przypadku dzieci, które lubią na przykład słodkie smaki lub owocowe. W związku z czym warto poszukać takiego wosku ortodontycznego, który sprosta oczekiwaniom małego pacjenta.
Najpopularniejsze smaki wosku ortodontycznego, to:
- pomarańcza;
- wiśnia;
- jagoda;
- guma balonowa;
- toffi;
- mięta;
- cynamon.
Wosk ortodontyczny – jak go stosować?
Istotne jest, aby przed zastosowaniem wosku ortodontycznego wybrane miejsca oczyścić i osuszyć. Taki produkt przykleja się na aparat w miejsca, gdzie on obciera śluzówkę. Gotowy wosk najczęściej jest w formie rulonu lub paska, będącym w plastikowym opakowaniu, które chroni produkt i pozwala go mieć zawsze przy sobie. Warto wiedzieć, że tego typu wosk z czasem się ściera, dlatego w momencie odczucia po raz kolejny bólu lub podrażnienia, należy od nowa nałożyć go w problematyczne miejsce. W kilku krokach można opisać to, jak z niego korzystać.
Należy zrobić:
- oderwanie końcówki rulonu;
- uformowanie małej kulki z oderwanego fragmentu;
- przyklejenie wosku w ostre miejsca aparatu, które podrażniają jamę ustną;
Nie tylko wosk ortodontyczny, czyli o czym należy pamiętać, podczas pielęgnacji mając aparat na zębach?
Choć ortodonta zawsze stara się wykonać swoją pracę jak najlepiej, to i tak ostre elementy często pojawiają się w aparacie, który o czym warto pamiętać, jest ciągle w ruchu, podczas ruszania buzią. W związku z czym, może się czasem przesunąć, bądź uszkodzić jego pewien element. Wosk dentystyczny należy nakładać tak, aby zabezpieczyć się przed możliwymi większymi skutkami ubocznymi. O czym jeszcze należy pamiętać podczas codziennie pielęgnacji jamy ustnej? Prawidłowa technika mycia zębów jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy tę czynność wykonywać bardzo ostrożnie i uważnie. Wyposażenie się w specjalne szczoteczki do mycia zębów, szczoteczki ortodontyczne oraz płyny do płukania i pasty do zębów. Często serie takich produktów są specjalnie dedykowane pacjentom będącym pod opieką ortodonty.
Podsumowanie
Leczenie ortodontyczne to dość długotrwały proces, dlatego prędzej czy później wosk łagodzący podrażnienia będzie produktem niezbędnym w domowej apteczce, czy kosmetyczce. O czym warto podkreślić jest to, że połkniecie wosku jest w pełni bezpieczne, a także, że można po jego nałożeniu normalnie jeść i pić. Choć dyskomfort i nawet drobne uszkodzenia błony śluzowej podczas noszenia stałego aparatu wystąpią raczej na pewno, to warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak niezwykle pomocny wosk ortodontyczny. Lekarz prowadzący leczenie powinien polecić taki produkt na pierwszej wizycie lub na którejś kontrolnej wizycie. Kupić wosk ortodontyczny można w aptece, co sprawia, że jest łatwo dostępny.
Może Cię także zainteresować:
- Jak czyścić aparat ortodontyczny prawidłowo? Oto podpowiedzi!
- Jak działa aparat ortodontyczny? Charakterystyka działania na różnych typach aparatów
- Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby? Najlepszy wiek na podjęcie leczenia ortodontycznego
- Czym jest aparat przezroczysty i dla kogo został stworzony? Sprawdź, jak go nosić!
- Aparat ortodontyczny – przed i po: czy warto go nosić? Dowiedz się przed założeniem aparatu ortodontycznego na zęby
- Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?
- Aparat Hassa – jak jest zbudowany i kiedy się go stosuje?