wyrostek zębodołowy

Co to jest wyrostek zębodołowy? Struktura kości wyrostka zębodołowego i zapalenie wyrostka zębodołowego

Anna Wiktor
Wyrostek zębodołowy to ważna część jamy ustnej. Odpowiada za ułożenie zębów i ich stabilność w szczęce. Gdy dochodzi do jego zapalenia, pojawia się uciążliwy ból i uczucie pulsowania, a leczenie tego stanu domowymi sposobami nie jest możliwe.

Wyrostek zębodołowy to część kości szczęki. Zęby znajdują się właśnie w tzw. zębodołach, które oddzielone są od siebie specjalnymi przegrodami zębowymi i przegrodami międzykorzeniowymi. W przypadku utraty zęba, wyrostek może się zmniejszyć lub całkowicie zaniknąć. Do objawów zapalenia wyrostka zębodołowego należą: obrzęk, powiększenie węzłów chłonnych, uciążliwy i promieniujący ból lub nieprzyjemny zapach wydzielający się z jamy ustnej. Jeżeli zauważysz u siebie występowanie którychś z tych dolegliwości, od razu udaj się do dentysty.

Zapalenie wyrostka zębodołowego

Do zapalenia wyrostka zębodołowego może dojść na skutek nieprawidłowej pielęgnacji tego miejsca po zabiegu ekstrakcji. Zakażenie tworzy się pod wpływem następujących przyczyn:

  • palenie papierosów, gdy rana jest jeszcze świeża;
  • szczotkowanie bezpośrednio po usunięciu zęba z wyrostka;
  • picie ciepłych napojów w pierwszych godzinach po zabiegu;
  • posiłki trudne do przeżuwania;
  • picie alkoholu;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • płukanie jamy ustnej;
  • obecności chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca, słaba krzepliwość krwi lub chorób przyzębia.

Po zabiegu niezbędne jest utrzymanie prawidłowej higieny, lecz jednocześnie unikanie podrażnień rany. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu dokładnego omówienia metod przeciwdziałania powstawaniu zakażeń. Omów ze specjalistą przyjmowane aktualnie leki, ponieważ niektóre z nich mogą także stanowić ryzyko zapalenia wyrostka zębodołowego.

Leczenie tego stanu wymaga zastosowanie specjalnych środków przeciwzapalnych oraz regularnego odkażania jamy ustnej. Proces powrotu do zdrowia przeważnie trwa około kilkunastu dni.

Aby uniknąć zakażenia wyrostka zębodołowego, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza w kwestii pielęgnacji rany po ekstrakcji. Jeżeli cierpisz na nadmierną aktywność plazminy, może dojść do rozpuszczenia skrzepu niezależnie od twoich działań. Jeżeli odczuwasz silny ból i objawy suchego zębodołu, koniecznie jak najszybciej udaj się do gabinetu stomatologicznego w celu rozpoczęcia leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
odciśnięte zęby na języku

Odciśnięte zęby na języku – co mówią o stanie twojego organizmu?

Next Post
Rodzaje zębów

Rodzaje zębów. Jaką funkcję pełnią poszczególne zęby człowieka?

Related Posts
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej