Wypadanie zębów mlecznych nie wzbudza u nikogo żadnych obaw o stan zdrowia dziecka. Utrata zębów stałych u dorosłego jest jednak znacznie bardziej niepokojąca. Nie są one w stanie odrosnąć ani samodzielnie się zregenerować. Niektóre czynniki mogą spowodować ich trwałe uszkodzenie, a nawet ich całkowitą, bezpowrotną utratę. Jak można temu zapobiegać?
Przyczyny wypadania zębów
Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko rozchwiania i ostatecznego wypadania zębów. Do najpowszechniejszych przyczyn utraty zębów należą:
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej – jest to główna i najczęściej spotykana przyczyna chorób dziąseł. Podczas codziennego szczotkowania należy zadbać o dobór odpowiedniej pasty, zadbanie o właściwą technikę (z wykorzystaniem ruchu wymiatania, nie tarcia) oraz zamianę szczoteczki na taką z miękkim włosiem. Pamiętaj o dostatecznie długim myciu zębów – nie rób tego powierzchownie. Bardzo ważne jest także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, gdyż właśnie tam najczęściej gromadzi się trudny do usunięcia osad;
- paradontoza – znana jest także jako zapalenie przyzębia. Do tego schorzenia dochodzi na skutek oddziaływania bakterii znajdujących się w kamieniu nazębnym. Jeżeli nie są one na bieżąco usuwane z jamy ustnej, mogą docierać do szyjek zębowych, dziąseł, a nawet kości. Przy nieleczonym zapaleniu dziąseł, zęby się luzują i wypadają z zębodołów. Jest to bardzo niebezpieczny dla zdrowia stan, który zagraża nie tylko naturalnym zębom, ale też nawet implantom;
- urazy – wszelkie uszczerbienia i uszkodzenia należy od razu poddać leczeniu. Nawet drobne ubytki w szkliwie narażają głębsze warstwy zęba na działanie próchnicy. Od tego już tylko krótka droga do infekcji i rozchwiania zębów;
- menopauza – w tym okresie w życiu kobiety kości stają się mniej wytrzymałe na uszkodzenia. Zwiększa się więc wówczas podatność na wypadanie zębów;
- nadwaga i cukrzyca – nie są to bezpośrednie przyczyny utraty uzębienia, ale zwiększają ryzyko powstania takiego problemu.
Profilaktyka przeciwko wypadaniu zębów u dorosłych
Jak wspomnieliśmy powyżej, wypadanie zębów najczęściej związane jest z niedostateczną dbałością o higienę jamy ustnej. Poprawa swoich nawyków może w dużej mierze przyczynić się do uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości.
Szczotkuj zęby przynajmniej 2-3 razy dziennie, każdorazowo przez około 2 minuty. Ważne jest także stosowanie nici dentystycznej w celu usunięcia resztek jedzenia i zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowej. Pamiętaj też o zakupie dobrego płynu do płukania jamy ustnej, który uzupełni pielęgnację, zabije wszelkie pozostałe drobnoustroje i dotrze nawet do miejsc niedostępnych dla szczoteczki.
Nie lekceważ też wagi regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Dentysta wyleczy nawet najmniejsze, niewidoczne gołym okiem ubytki, zanim zdążą one zamienić się w poważniejszy problem. Stomatolog może przeprowadzić także odkamienianie i dogłębne oczyszczanie – którym warto poddawać się co najmniej raz do roku.
Utrata zębów – skutki dla zdrowia jamy ustnej
Brak nawet jednego zęba może być bardzo odczuwalny – nie tylko pod kątem estetycznym. Zmienia się wówczas sposób mówienia i przeżuwania pokarmów. Pozostałe zęby w łuku mogą zacząć się przesuwać. Większe luki pomiędzy nimi stwarzają idealne miejsce dla rozwoju próchnicy i paradontozy. Oznacza to też większe obciążenie dla zdrowych zębów. Nachylają się one w kierunku luki, starając się ją uzupełnić. W ten sposób często powstaje nieestetyczna asymetria, która wymaga zastosowania długotrwałego leczenia ortodontycznego. Zaniedbując jedną lukę możesz przyczynić się też do powstawania kolejnych.
Jak leczyć braki w uzębieniu?
Najskuteczniejszą metodą przywrócenia pełni sprawności jamie ustnej jest wstawienie w luki implanty. Wszczepiane są one bezpośrednio w kość. Działają i wyglądają one dokładnie tak samo jak naturalne zęby. Korony wykonywane są na indywidualne zamówienie – tak, by idealnie pasowały do reszty uzębienia pacjenta. Można też zastosować tzw. mosty. Są to stałe nakładki, które zakłada się na zdrowe zęby sąsiadujące z ubytkiem.
Przy braku nawet jednego zęba stałego należy udać się do stomatologa w celu ustalenia dalszego planu działania. Warto też ustalić przyczynę zaistniałej sytuacji. Niektóre dolegliwości skutkujące utratą zębów wymagają profesjonalnego leczenia, a nawet współpracy kilku różnych specjalistów.
Wypadanie zębów to bardzo poważny problem – który jednak w większości przypadków można uniknąć stosując odpowiednie metody profilaktyczne. Czasem nawet perfekcyjna higiena nie uchroni cię przed utratą zębów. Jeżeli zauważysz u siebie rozchwianie pozornie zdrowych zębów, nie zwlekaj – koniecznie od razu udaj się do stomatologa. Dentysta ustali przyczynę tego stanu i na podstawie wyniku badań będzie w stanie zaproponować odpowiednie leczenie. Rozpocznij je jak najszybciej, by móc cieszyć się zdrowym i pięknym uzębieniem.
Może Cię także zainteresować:
- Najczęstsze choroby dziąseł – rodzaje, profilaktyka i leczenie
- Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!
- Zapalenie dziąseł u dziecka – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?
- Stłoczenie zębów – jak pozbyć się tej wady zgryzu? Czy da się ją wyleczyć po założeniu aparatu ortodontycznego?
- Pęknięty ząb – co robić i jak leczyć? Skuteczne sposoby odbudowy
- Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów
- Choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej – najpowszechniejsze schorzenia i jak je leczyć