Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba – objawy i leczenie to temat, który może dotyczyć właściwe każdego. Schodzenie to zdarza się nie tylko po wyrwaniu zęba – może pojawić się również po leczeniu endodontycznym, a nawet zupełnie niezależnie od niego. Dowiedz się więc, czym jest zapalenie okostnej i jak przebiega jego leczenie.
Zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba – objawy
Zapalenie okostnej to stan zapalny tkanki, która otacza kość. W przypadku kości żuchwy przypomina ona włóknistą błonę. Co ciekawe, schorzenie to może dotyczyć każdego rodzaju kości – nie tylko kości szczęki. W medycynie wyróżnia się przewlekłe zapalenie okostnej, zapalenie ostre oraz zapalenie okostnej zęba. Jakie daje objawy zapalenie okostnej po wyrwaniu zęba?
Przede wszystkim pacjentom towarzyszy promieniujący w stronę ucha, zatok i skroni, bardzo silny ból, którego nie da się uśmierzyć popularnymi lekami przeciwbólowymi. Oprócz tego, dziąsło w miejscu ekstrakcji staje się opuchnięte i tkliwe. Z czasem opuchlizna obejmuje również wargi i policzek, może też pojawić się szczękościsk. Do tego dochodzą typowe objawy większości stanów zapalnych: powiększone węzły chłonne, złe samopoczucie, duszności i ból głowy. Bardzo często przy zapaleniu okostnej, jako jeden z pierwszych objawów, pojawia się też gorączka po wyrwaniu zęba.
Jakie są przyczyny zapalenia okostnej?
Na to powikłanie najbardziej narażone są osoby, które mają nieleczone ubytki próchnicowe (prowadzące do zapalenia miazgi zęba) albo u których źle przeprowadzono leczenie kanałowe. Po ekstrakcji zęba, zapalenie okostnej częściej dotyka osoby, u których w czasie zabiegu stomatolog niedokładnie oczyścił zębodół i pozostawił w nim fragmenty korzeni zębowych.
Jak przebiega leczenie zapalenia okostnej?
Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia okostnej po wyrwaniu zęba, nie zwlekaj z wizytą u dentysty! Leczenie domowe, w tym maść na gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba czy płukanki, będzie w tym przypadku nieskuteczne! Nieleczone schorzenie może doprowadzić do takich poważnych konsekwencji jak zapalenie zatok, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet – sepsy.
Na czym polega leczenie zapalenia okostnej? Stomatolog wykona zdjęcia RTG, aby znaleźć przyczynę powstania procesu zapalnego. Następnie usunie ją i przepisze ci antybiotyki. Całe leczenie powinno potrwać do 14 dni. W tym czasie, możesz minimalizować dolegliwości bólowe i opuchliznę, wywołane przez zakażenie, stosując np. zimne okłady.
Stan zapalny okostnej to poważne powikłanie poekstrakcyjne, które wymaga wizyty u stomatologa. Podjęte pod jego kontrolą leczenie szybko przynosi pozytywne skutki. Ważne jest więc, aby poddać się mu i przeprowadzić antybiotykoterapię zgodnie z zaleceniami i do końca!
Może Cię także zainteresować:
- Ból głowy po wyrwaniu zęba – czym jest efekt Godona po ekstrakcji zęba?
- Powikłania po wyrwaniu zęba – sprawdź, skutki uboczne zabiegu ekstrakcji
- Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania
- Promieniujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból, powikłania
- Stan zapalny po wyrwaniu zęba – jak przebiega zapalenie po ekstrakcji zęba?
- Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
- Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – jak uniknąć powikłań?