zapalenie okostnej zęba

Zapalenie okostnej zęba – jak leczyć ten stan zapalny?

Jakub Kaczmarek
Czujesz promieniujący ból w jamie ustnej? To może być zapalenie okostnej zęba. Taki stan zapalny można wyleczyć, ale lepiej zrobić to jak najszybciej z uwagi na możliwe powikłania. Dowiedz się, jakie są inne objawy choroby.

Zapalenie okostnej zęba to dolegliwość, której nie sposób nie zauważyć. Wiąże się z bardzo silnym bólem kości, często utrudniającym jedzenie, picie i mówienie. Jeśli zauważasz u siebie objawy choroby, koniecznie udaj się do lekarza. Dzięki temu szybciej poradzisz sobie z tą nieprzyjemną dolegliwością i unikniesz jej negatywnych skutków.

Czym jest okostna?

Okostna (lub w przypadku zębów – ozębna) to tkanka otaczająca kości. Ma formę włóknistej błony, a jej głównym zadaniem jest ochrona tkanki kostnej przed złamaniami i innymi urazami mechanicznymi. Okostna jest silnie unerwiona i unaczyniona, stąd jakiekolwiek zmiany chorobowe w jej obrębie powodują silny ból. Objawy zapalenia trudno jest przegapić.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny choroby

U większości pacjentów pojawia się choroba w ostrej formie. Przyczyną jest działanie bakterii, które przedostają się do kości z innych miejsc objętych zmianami chorobowymi. Może do niej dojść również w wyniku urazów kości. U dzieci i młodzieży przyczyną bywają zaburzenia we wzroście kości. Lekarze wyróżniają także przewlekłą odmianę choroby. Jest ona znacznie rzadsza – może występować np. jako konsekwencja narażenia na promieniowanie jonizujące lub zatrucie fosforem.

Przyczyny zapalenia okostnej zęba są związane przede wszystkim z higieną jamy ustnej. Mogą to być m.in.:

  • nieleczona próchnica skutkująca zapaleniem miazgi zęba i martwicą;
  • ekstrakcja zęba – towarzyszące zapaleniu okostnej po wyrwaniu zęba objawy to przede wszystkim opuchlizna, zaczerwienienie i ból dziąseł;
  • nieprawidłowo wyrwany ząb, np. wówczas, gdy korzeń zęba pozostaje na swoim miejscu;
  • choroby przyzębia;
  • niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe.

Poznaj towarzyszące zapaleniu okostnej zęba – objawy

W przypadku zapalenia okostnej zęby objawy wiążą się z bólem. Podstawowy z nich to ból kości w obrębie jamy ustnej. Jest on bardzo silny i promieniuje na otaczające zmienione chorobowo miejsce organy. Taki ból pojawia się szybko i w krótkim czasie przybiera na sile. Może mu towarzyszyć gorączka i złe samopoczucie.

Jak możesz rozpoznać, że rozwija się u ciebie stan zapalny okostnej zęba? Charakterystyczne dla tej choroby są:

  • ból zęba odczuwany także na czole, szyi, uchu;
  • obrzęk i zaczerwienienie tkanek miękkich – dziąseł, warg, policzków;
  • trudności z mówieniem, żuciem, przełykaniem;
  • ruszający się ząb;
  • wzmożone napięcie w szczęce, tzw. szczękościsk.

Jak wygląda leczenie stanu zapalnego?

Jeśli zauważasz u siebie charakterystyczne objawy, udaj się do dentysty. Tylko leczenie u stomatologa pozwoli ci skutecznie rozwiązać ten problem zdrowotny. Stan zapalny okostnej rozwija się w wyniku zakażenia bakteriami. Oznacza to, że można go dość łatwo i skutecznie wyleczyć za pomocą antybiotyków. Leczenie trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Na czas choroby dentysta może zalecić pacjentowi zażywanie środków przeciwbólowych łagodzących objawy.

Zapalenie okostnej zęba. Leczenie domowe – czy może pomóc?

W przypadku zapalenia okostnej zęba leczenie domowe jest niemożliwe – pomoc stomatologiczna to podstawa, jeśli chcesz skutecznie wyleczyć chorobę. Do pewnego stopnia możesz jednak pomóc sobie domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie zlikwidujesz przyczyny, a jedynie złagodzisz objawy.

Co najlepiej pomaga na dolegliwości bólowe? Są to:

  • zimne okłady;
  • płukanki z rumianku i szałwii;
  • spożywanie delikatnych, miękkich, łatwych do pogryzienia potraw i unikanie przeżuwania bolącą stroną żuchwy.

Czym grozi nieleczone zapalenie okostnej zęba – możliwe powikłania

Zapalenie okostnej zęba jest na tyle bolesne, że mało kto decyduje się leczyć je samodzielnie. I słusznie – to stan zapalny, który na dłuższą metę stanowi zagrożenie dla całego organizmu.

Najczęściej występującym powikłaniem jest ropień zęba. Ta dolegliwość powoduje dyskomfort i nieprzyjemny zapach z ust, ale może także zainfekować inne narządy. Jeśli infekcja bakteryjna nie jest jeszcze zaawansowana, ząb często daje się uratować. Stomatolog przeprowadza wówczas leczenie kanałowe. W przypadku choroby, która nie była leczona przez dłuższy czas, konieczne bywa usunięcie zęba i leczenie protetyczne.

Zapalenie okostnej zęba to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, utrudniająca normalne funkcjonowanie. Jeśli jednak zareagujesz odpowiednio szybko, możesz ją całkowicie wyleczyć. Umów się na wizytę u stomatologa, który przeprowadzi diagnostykę i zaproponuje odpowiedni antybiotyk lub leczenie endodontyczne.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ranking past do zębów

Ranking past do zębów – najlepsze marki 2024

Następny artykuł
ząb zatrzymany

Ząb zatrzymany – czym jest i jak się go leczy?

Podobne artykuły