Przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki pomoże ci uchronić się przed bolesnymi zabiegami stomatologicznymi oraz kompleksami związanymi z wyglądem jamy ustnej. Wbrew pozorom nie trzeba wiele, by chronić dziąsła i zęby przed bakteriami. O czym musisz pamiętać, aby mieć zdrowe zęby?
Zdrowe zęby a codzienna higiena jamy ustnej
Troska o higienę oraz kontrolowanie stanu zębów – oto najważniejsze zasady. Ich przestrzeganie sprawi, że próchnica nie będzie dla ciebie aż tak wielkim zagrożeniem, a twój uśmiech stanie się piękniejszy.
Jak dbać o zęby w domu?
Mycie zębów jest czynnością pozornie dość prostą, jednak wiele osób popełnia błędy podczas szczotkowania. Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Wykonuj tę czynność bez pośpiechu, tak, by dokładnie usunąć resztki jedzenia. Unikaj zbyt mocnego szczotkowania oraz zbyt twardych szczoteczek do zębów. Dlaczego? Bo może to doprowadzić do małych urazów w jamie ustnej, a w efekcie doprowadzić do choroby przyzębia. Pamiętaj też o miejscach trudno dostępnych, do których nie dotrzesz podczas szczotkowania. Aby pozbyć się bakterii z tych miejsc, korzystaj z nici dentystycznej.
Sposób na nieświeży oddech
Nie chcesz, aby nieświeży oddech utrudniał ci życie? Zadbaj o uzębienie dzięki takim sojusznikom, jak płyny do płukania jamy ustnej. Wiele z nich odświeża oddech, wzmacnia dziąsła i pozwala lepiej dbać o zdrowie jamy ustnej.
Zdrowe zęby a dieta. Co wzmacnia zęby?
Dieta na zdrowe zęby to kolejna kwestia, o którą musisz zadbać. Ważną rolę zajmują w niej przetwory mleczne, bogate w wapń i witaminę D. Sięgaj po marchew, jarmuż i szpinak, w których znajduje się zbawienna dla dziąseł witamina A, oraz paprykę i pietruszkę, znane jako źródła witaminy C. Dzięki nim dziąsła będą lepiej ukrwione, co korzystnie przełoży się na stan zębów. Unikaj z kolei słodkich soków i słodyczy, które oblepiają zęby i są sprawcami wielu problemów.
Zdrowe zęby a profilaktyka. Jak często odwiedzać gabinet dentystyczny?
Chcesz mieć pewność, że szkliwo, zęby i dziąsła są w dobrym stanie? Odwiedzaj regularnie dentystę i korzystaj z takich zabiegów, jak leczenie ubytków, usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Jak częste powinny być takie kontrolne wizyty? W przypadku osób dorosłych zalecane są wizyty co pół roku, w przypadku dzieci – co kwartał. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą ci w porę wykryć nieprawidłowości i walczyć z nimi w skuteczny sposób.
Piękny uśmiech nie musi być marzeniem, jeśli będziesz na bieżąco leczyć zęby oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dzięki temu resztki pokarmu nie przyczynią się do rozwoju próchnicy, a zdrowe dziąsła zapewnią zębom solidne oparcie.
Może Cię także zainteresować:
- Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?
- Zęby trzonowe i przedtrzonowe – jak skutecznie chronić je przed próchnicą?
- Dlaczego nitkowanie zębów jest potrzebne? Kilka przykładów, które przekonują do tego zabiegu!
- Czym jest plomba światłoutwardzalna i w jakich sytuacjach jest nakładana pacjentowi?
- Wykałaczki do zębów – rodzaje i charakterystyka. Czy warto używać wykałaczek?
- Plomba tymczasowa – najlepszy sposób na tymczasowe wypełnienie zęba, gdy wypadnie plomba
- Plomb-R 3 g – tymczasowa plomba w zębie. Poznaj nowoczesne tymczasowe wypełnienie zęba rekomendowane przez dentystów!