zęby dziewiątki

Zęby dziewiątki – jak rozpoznać problem i go wyleczyć?

Anna Wiktor
Zęby dziewiątki są określane także jako zęby głupoty. Nazwa nie kojarzy się pozytywnie i zwykle dziewiąty ząb także nie oznacza dla ich posiadaczy nic przyjemnego. Jakie dolegliwości może powodować wyrzynanie się tych zębów? Sprawdź, jak temu zaradzić!

To, że u niektórych osób pojawiają się zęby dziewiątki, może być zaskakującą informacją dla tych, którzy ich nie mają. Panuje bowiem przekonanie, że nawet ósemki nie wykształcają się u wszystkich i są tak naprawdę tylko ewolucyjną pozostałością po czasach ludzi pierwotnych. Kiedy może pojawić się ząb dziewiątka i dlaczego często stanowi poważny problem? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów dziewiątek

W przypadku 9. zęba można mieć niemal pewność, że jego wyrzynanie się będzie się to wiązało z bólem. Co ważne, ten problem daje dość mało specyficzne objawy, które trudno skojarzyć z wyrzynaniem się zębów – zwłaszcza że ząb dziewiątka pozostaje najczęściej przez wiele lat w ukryciu.

Charakterystyczne dolegliwości bólowe, jakie powodują zęby dziewiątki, to:

  • silny ból żuchwy, promieniujący na całą głowę;
  • szczękościsk;
  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, często także obrzęk twarzy;
  • ból zatok;
  • powiększone węzły chłonne;
  • wysoka gorączka;
  • dźwięczenie w uszach.

Zęby dziewiątki – czy zawsze trzeba je usuwać?

Problematyczne w przypadku 9. zęba jest przede wszystkim to, że wyrasta w mało komfortowym miejscu – nie na łuku zębowym, ale na jego przedłużeniu. Jeśli stomatolog po zleceniu zdjęcia rentgenowskiego szczęki stwierdzi, że pod dziąsłami znajdują się zęby dziewiątki, najczęściej decyduje o ich usunięciu. Zazwyczaj nie czeka się, aż zęby zaczną się wyrzynać, stąd ekstrakcja wiąże się z koniecznością nacięcia dziąseł.

Jeśli dziewiątki nie powodują bólu u pacjenta ani nie rozwija się w nich stan zapalny, stomatolog może pozwolić na pozostawienie ich w szczęce. Wówczas jednak konieczne są regularne kontrole radiologiczne i wykonywanie zdjęć RTG.

Posiadanie dodatkowych zębów nie ułatwia życia. Zęby dziewiątki nie pomagają w gryzieniu, mogą za to powodować dyskomfort i być źródłem stanu zapalnego. Jeśli zauważysz u siebie objawy wyrzynania się 9. zęba, najlepiej od razu umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy

Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy – zalecenia

Następny artykuł
ozębna

Ozębna, czyli więzadło przyzębia – co to jest? Jak jej rozpoznać zapalenie?

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej