Mycie zębów po każdym posiłku utożsamiane jest z idealnym sposobem na zachowanie higieny jamy ustnej. Czy taka praktyka faktycznie ma same plusy? Podpowiadamy!
Zwolennicy medycyny naturalnej polecają olejek goździkowy na ból zęba jako alternatywę dla farmaceutycznych środków przeciwbólowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy to faktycznie działa.
Trepanacja zęba, zwana także jego otwarciem, może brzmieć dość przerażająco. W rzeczywistości jest to po prostu jeden z etapów leczenia endodontycznego, który umożliwia przedostanie się do głęboko położonych tkanek zęba.
Zęby szóstki u 3 latka są rzadko spotykane, jednak w przypadku niektórych dzieci, możliwe jest szybsze wyrastanie stałych zębów. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać przyczyny wyrastania szóstek u małych dzieci i dowiedz się, co wtedy robić?
Autotransplantacja zęba to jedna z rzadziej stosowanych metod leczenia protetycznego, wymagająca od stomatologa sporego doświadczenia i wielkich umiejętności. Co ją wyróżnia? W jakich sytuacjach dentysta może wykonać przeszczep zęba?
Kortykotomia to chirurgiczna technika stosowana jako wsparcie podczas leczenia ortodontycznego. W jakich okolicznościach dentysta może zadecydować o skorzystaniu z takiej metody?
Przodozgryz to jedna z rzadszych wad zgryzu. Można ją rozpoznać po charakterystycznym wysunięciu dolnej wargi lub brody. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale także przyczyna trudności w mówieniu i jedzeniu. Sprawdź, jak leczyć tę wadę zgryzu.
Progenia to wada zgryzu, która polega na nieprawidłowym ustawieniu żuchwy względem szczęki – jest ona nienaturalnie wysunięta do przodu. Może powodować znaczący dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Jak wygląda leczenie tej nieprawidłowości?
Wśród wielu preparatów, które poleca się do mycia i wybielania zębów, znajduje się też węgiel aktywny. Na zęby ma działać wielopłaszczyznowo, czyli je wybielać, usuwać z nich osad i bakterie. Jak jest w rzeczywistości?
Irygator do zębów to urządzenie, które jeszcze kilka lat temu było bardzo mało znane. Dziś wiadomo, że pomaga czyścić przestrzenie międzyzębowe i stanowi ciekawe uzupełnienie dla nitkowania. Czy jednak zawsze?
Afty to częsta przypadłość pojawiająca się w jamie ustnej na skutek niewłaściwej higieny. Jak wygląda afta i jakie czynniki przyczyniają się do jej powstawania? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Podstawowe funkcje śliny to działanie trawienne, ochronne, immunologiczne i buforowe. Ta wydzielina pochodząca z jamy ustnej zawdzięcza swoje działanie swoim licznym składnikom, takim jak enzymy i immunoglobuliny.
Kolor zębów: A1 czy A2? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących wybielić zęby. Stomatologia estetyczna oferuje wiele sposobów na rozjaśnienie uśmiechu. Sprawdź, jak uzyskać odpowiedni odcień i którą metodę najlepiej wybrać.
Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Aby zrozumieć, jak działa aparat ortodontyczny, należy poznać jego budowę. Składa się on z łuków, zamków i ligatur nazywanych gumkami. W aparatach ruchomych elementy te zatopione są w tworzywie nakładanym na zęby. Przeczytaj, jak działają takie aparaty!
Jeśli odczuwasz nawet drobny ból dziąsła, warto od razu zareagować. Skonsultuj się ze stomatologiem, aby ustalić przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie. W międzyczasie skorzystaj z naszych domowych sposobów na tę dolegliwość.
Zatoki szczękowe znajdują się w pobliżu kości szczęki, po obu stronach twarzy. Te puste jamy mają istotny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia. Co możesz zrobić, gdy dotyka je choroba? Skorzystać z możliwości, jakie daje ci plastyka zatoki szczękowej.
Wypełnienie glasjonomerowe to rodzaj wypełnienia przygotowanego z kwasów organicznych i specjalnego rodzaju szkła fluoro-glinowo-krzemowego. Pomimo swojej drugiej nazwy, która brzmi cement glasjonomerowy, wypełnienie to jest dość elastyczne.
Alkohol po wyrwaniu zęba to prosta droga do powikłań po ekstrakcji. Skraca działanie znieczulenia i może powodować silne krwawienie z pustego zębodołu. Kiedy można się napić po zabiegu dentystycznym? Sprawdź!
Uzupełnienia protetyczne umożliwiają niemal całkowite odtworzenie prawidłowych czynności i budowy zgryzu zębowego. Protezy dzieli się na stałe i ruchome.
Fleczer to plomba tymczasowa, którą dentysta zakłada, kiedy nie można zastosować wypełnienia stałego. O jakie sytuacje chodzi? Czy fleczer jest bezpieczny? Sprawdź!
Braki w uzębieniu można odbudować za pomocą różnego rodzaju rozwiązań protetycznych. Jednym z nich jest most porcelanowy. Dowiedz się, czy daje on trwałe efekty estetyczne i jak przebiega odbudowa protetyczna z wykorzystaniem tej metody.
Znieczulenie u dentysty pomoże ci przeżyć praktycznie każdą operację stomatologiczną bez bólu i stresu. Czym różni się od siebie znieczulenie powierzchniowe, nasiękowe i ogólne? Czy stosowanie ich może być w jakimkolwiek stopniu niebezpieczne?
Jaki antybiotyk na ząb z ropą będzie najbardziej skuteczny? Ropień na zębie kojarzy się głównie z bólem, od którego nie sposób się uwolnić. Dowiedz się, jak należy go leczyć i czy antybiotyk wystarczy.
Czym jest szkorbut? Objawy tej choroby kojarzą się zwykle z odległymi czasami oraz opowieściami o żeglarzach i piratach. Tymczasem schorzenie to wciąż występuje, choć obecnie diagnozowane jest bardzo rzadko. Sprawdź, czym objawia się szkorbut i co zrobić, aby mieć pewność, że ta choroba nigdy cię nie dotknie!
Gąbka kolagenowa po wyrwaniu zęba, założona przez dentystę, wspiera proces gojenia się rany. Czy warto bliżej zainteresować się tą metodą? Jakie są inne sposoby na zminimalizowanie ryzyka bolesnych powikłań? Wyjaśniamy!
Mycie zębów mydłem wydaje się nieco kontrowersyjnym pomysłem. Coraz więcej osób jednak się na to decyduje. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Jakiego mydła używać do zębów? Sprawdź to!
Leczenie kanałowe obejmuje czyszczenie kanałów zębowych. Może okazać się, że zapalenie miazgi przeniosło się na okoliczne tkanki. Wówczas pojawia się potrzeba zwiększenia skuteczność leczenia kanałowego. Wtedy można sięgnąć po antybiotyk.
Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu utrudniają gojenie się rany. Oznacza to nie tylko ból, ale także różne powikłania. Sprawdź, co zrobić, aby proces gojenia przebiegał bez zakłóceń.
Korona zęba ma za zadanie odbudować zniszczony naturalny ząb. Może być mocowana na jego spiłowanym fragmencie lub na implancie. Bardzo popularne są korony cyrkonowe. Sprawdź, jak możesz uratować uzębienie!
Aparat Hassa często uzupełnia leczenie ortodontyczne. Niektórzy pacjenci podczas terapii wymagają stosowania dodatkowych elementów oprócz aparatu ortodontycznego. Z czego składa się aparat Hassa i jak działa? Dowiedz się już teraz!
Hydroksyapatyt wapnia to związek, który pojawia się w produktach do higieny jamy ustnej – a zwłaszcza w pastach do zębów. Czym jest i dla kogo przeznaczone są zawierające go produkty? Sprawdź – być może wprowadzisz spore zmiany do swojej codziennej pielęgnacji zębów!
Objawy zapalenia okostnej po wyrwaniu zęba są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć. Dlaczego? Jednym z nich jest m.in. silny, promieniujący ból. Jakie jeszcze symptomy świadczą o tym, że najpewniej dopadło cię to powikłanie po ekstrakcji zęba i jak przebiega leczenie? Wyjaśniamy!
Domowe sposoby na ból zęba nie zastąpią wizyty u dentysty, pomogą ci jednak przetrwać do chwili rozpoczęcia właściwego leczenia. Co możesz zrobić? Tu znajdziesz kilka sprawdzonych metod łagodzenia bólu, z których korzystały nasze babcie.
Mycie zębów przed gastroskopią to kwestia, która wielu pacjentom spędza sen z powiek przed badaniem. Czy powinno się umyć zęby przed udaniem się na gastroskopię? W naszym artykule postaramy się rzucić trochę światła na tę kwestię.
Ból gardła od zęba daje o sobie znać, gdy doszło do zakażenia głęboko osadzonych zębów trzonowych. Może być też wynikiem rozwoju daleko posuniętej infekcji próchniczej. Sprawdź, jak możesz się go pozbyć.
Ósemka wrasta w policzek? Tak zwane zęby mądrości mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i bólu. Dzieje się tak np. gdy wzrost ósemki się zatrzymuje. Dyskomfort może być wówczas odczuwalny nieustannie nawet przez kilka lat.
Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić? Odpowiedź jest jedna. Silne krwawienie wymaga natychmiastowego działania! Krew może zatamować tampon i zimne okłady. Jeśli to nie pomaga, konieczna jest fachowa pomoc. Sprawdź, ile powinno trwać krwawienie po zabiegu.
Pacjentom zalecane jest badanie krwi na czczo. Mycie zębów w tym kontekście budzi wiele wątpliwości. Czy przed badaniem laboratoryjnym krwi można umyć zęby? Jak dokładnie się do niego przygotować? Podpowiadamy!