Alkohol po wyrwaniu zęba

Alkohol po wyrwaniu zęba – jak picie alkoholu wpływa na znieczulenie?

Aneta Redzik
Alkohol po wyrwaniu zęba to prosta droga do powikłań po ekstrakcji. Skraca działanie znieczulenia i może powodować silne krwawienie z pustego zębodołu. Kiedy można się napić po zabiegu dentystycznym? Sprawdź!

Alkohol po wyrwaniu zęba? Ani piwko, ani drink nie są zalecane przez co najmniej 24h po zabiegu. Im dłuższy będzie okres abstynencji, tym sprawniej przebiegnie proces gojenia się rany. Co ważne, picie alkoholu nie jest wskazane także, wtedy gdy pacjent przyjmuje antybiotyk lub leki przeciwbólowe bez recepty.

Picie alkoholu po usunięciu zęba a ryzyko powikłań

Ekstrakcja zębów mądrości to zabieg, który pacjent odczuwa jeszcze przez kilka kolejnych dni. Dolegliwości często zmniejszają leki przeciwbólowe bez recepty. Jeśli pacjent będzie tego potrzebować, chirurg może też przepisać antybiotyk. Niezależnie do dalszych kroków usunięcie ósemki i każdego innego zęba oznacza znieczulenie, dlatego należy unikać picia piwa i mocniejszych alkoholi.

Alkohol po wyrwaniu zęba rozszerza naczynia krwionośne, co może spowodować silne krwawienia. Uszkodzone dziąsła potrzebują regeneracji, a wpływ alkoholu sprawia, że rany będą goić się dłużej. Na powikłania wpływ ma też stan jamy ustnej, choroby i zalecenia po wyrwaniu zęba, do których należy się stosować. Co więcej, wysokoprocentowe trunki negatywnie wpływają na działanie znieczulenia – zmniejszają jego skuteczność i skracają czas działania.

Alkohol po wyrwaniu zęba – ile po ekstrakcji zęba można pić alkohol?

Usunięcie zęba może powodować obrzęk, gorączkę i ból dziąsła. Boleć mogą też sąsiadujące zęby. Objawy złagodzą lody i zimne okłady przykładane do policzka.

Aby przyspieszyć regenerację, pacjent powinien przez kilka godzin po zabiegu jeść miękkie pokarmy. Przez co najmniej 24 godziny, a najlepiej minimum 2-3 dni nie należy pić alkoholu. Problemy powoduje szczególnie mocniejszy alkohol – może zaburzać działanie znieczulenia i antybiotyku. Jednak nawet piwo wypite wieczorem po zabiegu może zaszkodzić, dlatego warto odczekać te 24h. Możliwość wypicia dotyczy tych osób, u których ekstrakcja nie spowodowała żadnych powikłań, i które nie przyjmują antybiotyków ani leków przeciwbólowych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
uzupełnienia protetyczne

Uzupełnienia protetyczne — rodzaje

Next Post
wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Related Posts