anodoncja

Anodoncja – czy ten problem dotyczy również ciebie?

Anna Wiktor
Czy wiesz, że u niektórych osób całkowicie nie wykształcają się niektóre zawiązki zębów? Anodoncja może dotyczyć pojedynczych zębów, ale również całej szczęki. Sprawdź, co robić w takim przypadku!

Choć brzmi poważnie, anodoncja nie jest groźna dla zdrowia. To nic innego, jak wrodzony brak zawiązek zębów – jednego, kilku lub (rzadko) całości. Dla wielu osób może to być problemem, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Co robić w przypadku andodoncji?

Czym jest anodoncja i jakie są jej rodzaje?

Anodoncja, zwana również agenezją, to zaburzenie w postaci braku zawiązków, z których wykształcają się dojrzałe zęby. Oznacza to, że u takiego pacjenta niektóre lub nawet wszystkie zęby nie wyrżną się nigdy, niezależnie od etapu rozwoju.

Anodoncja znacznie częściej pojawia się w przypadku zębów stałych niż mlecznych. Istnieją jednak badania, które mówią, że brak wybranych mleczaków często skutkuje brakiem zawiązków zębów stałych.

Pojęcie „anodoncji” stosuje się najczęściej jako ogólne określenie braku zawiązków zębów. Często wprowadza się także następujące rozróżnienie:

  • hipodoncja – oznacza brak od 1 do 6 zębów;
  • oligodoncja, oznaczająca brak więcej niż 6 zębów;
  • anodoncja – to przypadek całkowitego braku zawiązków zębowych.

Jakie mogą być przyczyny anodoncji?

To, czy u danej osoby wykształcą się zawiązki zębów, rozstrzyga się już na etapie życia płodowego. Z tego powodu na anodoncję mogą mieć wpływ wady wrodzone, choroby przebyte przez matkę i tryb jej życia. Przyczynami anodoncji bywają:

  • gruźlica, na którą matka choruje w ciąży;
  • zaburzenia genetyczne, np. mutacje genów;
  • choroby wrodzone, np. zespół Downa, zespół Turnera, rozszczep wargi i podniebienia;
  • spożywanie alkoholu przez matkę w ciąży;
  • zaburzenia endokrynologiczne u płodu.

Czy anodoncja to wyłącznie problem estetyczny?

Nie da się ukryć, że brak zębów, szczególnie tych z przodu, bywa dla wielu osób powodem do wstydu. Braki w uzębieniu mają jednak znacznie poważniejsze konsekwencje.

Mowa tu nie tylko o pełnej anodoncji, gdzie dana osoba jest pozbawiona wszystkich zębów. Nawet pojedyncze braki mogą powodować wady zgryzu i kłopoty z przeżuwaniem.

Współczesna protetyka zna na szczęście rozwiązanie tych problemów. U osób z anodoncją można zastosować implanty, które wyglądają jak prawdziwe zęby.

Brakuje ci pojedynczych zębów lub ich większej liczby? Nie musisz się męczyć! Z anodoncją można sobie poradzić i cieszyć się większym komfortem na co dzień – skorzystaj z pomocy dobrego protetyka!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
intruzja zeba

Intruzja zęba – na czym polega?

Następny artykuł
aparat lingwalny

Aparat lingwalny na zęby – czym jest? Komu poleca się ten niewidoczny aparat ortodontyczny? Jakie zalety mają aparaty lingwalne?

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej