białe plamki na zębach

Białe plamki na zębach – skąd się biorą przebarwienia? Możliwe metody leczenia

Jakub Kaczmarek
Zdrowe zęby powinny mieć ładny, biały odcień, jednak wiele różnych czynników może spowodować, że zaczną się psuć. Znalezienie przyczyny powstawania białych plamek na zębach nie jest łatwe! Jak radzić sobie z tym problemem?

Śnieżnobiały uśmiech to w naszej kulturze jeden z najważniejszych elementów, które sprawiają, że wygląd danej osoby jest oceniany jako atrakcyjny. Niestety, nieestetyczne białe plamki na zębach to problem, który dotyczy zarówno i dzieci, i dorosłych. O czym świadczą?

Czym są białe plamy na zębach?

Białe plamki na zębach to oznaka problemów z zębami. Nie ignoruj ich, bo to nie tylko problem estetyczny! 

Białe plamki na zębach – nazywane też białymi przebarwieniami – to przebarwione szkliwo. Może być wiele powodów tego stanu rzeczy. Tak samo często dochodzi do tego zjawiska u dorosłych, jak i u dzieci. Białe plamy na zębach u maluchów zdarzają się nawet częściej, ponieważ szkliwo mleczaków jest mniej trwałe niż stałego uzębienia. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania przebarwień i co oznaczają białe plamy na zębach.

Białe plamki na zębach i przyczyny ich powstawania

Białe plamki na zębach najczęściej powstają w wyniku:

  • hipoplazji szkliwa;
  • fluorozy;
  • demineralizacji.

Hipoplazja szkliwa – z czego wynika?

Nawet prawidłowa higiena jamy ustnej oraz częste szczotkowanie zębów nie ustrzegą cię przed hipoplazją szkliwa, ponieważ wynika ona z niedoborów żywieniowych. Do jej rozwoju przyczynia się wysoka gorączka i niepożądane działania uboczne produktów leczniczych. Nawet przedwczesne narodziny i palenie papierosów w czasie ciąży oddziałują negatywnie na szkliwo mleczaków i zębów stałych.

W obszarze rozwojowym hipoplazji zęby są mniej zmineralizowane, dlatego stają się bardziej podatne na próchnicę. Szkliwo wygląda jak nakrapiane, ma białe plamy, ale zdarzają się żółte czy nawet brązowe przebarwienia.

Fluoroza – nadmiar fluoru w organizmie

Wszyscy wiemy, że zdrowe zęby wymagają uzupełniania poziomu wapnia i fluoru. Jednak nadmiar tego fluoru prowadzi do fluorozy, zamiast pomagać chronić szkliwo przed rozwojem próchnicy. Stosowanie pasty z tym składnikiem w połączeniu z zażywaniem niektórych suplementów czy spożywaniem dużej ilości wody fluoryzowanej to podstawowe przyczyny rozwoju tego schorzenia. To właśnie duża ilość fluoru powoduje, że pojawiają się białe przebarwienia na zębach.

Demineralizacja szkliwa

Kolejnym powodem pojawiania się białych plam na zębach jest demineralizacja szkliwa. Ma ona miejsce w momencie, gdy płytka nazębna zaczyna gromadzić się bardzo szybko, głównie  w wyniku z nieodpowiedniego szczotkowania. Odwapnienie szkliwa w równiej mierze dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może być ono spowodowane leczeniem ortodontycznym, czyli noszeniem aparatu ortodontycznego stałego, który utrudnia zachowanie właściwej higieny jamy ustnej.

Białe plamy na zębach stałych świadczą o demineralizacji warstwy powierzchniowej i niestety są trwałym efektem. Jeśli odpowiednio szybko nie zgłosisz się do dentysty, białe plamki na zębach mogą stać się ubytkami próchnicowymi.

Jak leczyć białe plamki na zębach?

Jak usunąć białe plamy na zębach? W gabinecie stomatologicznym dentysta może zaproponować ci wiele metod wyeliminowania tego defektu:

Przy znacznych przebarwieniach licówki porcelanowe składające się z wykonywanych na zamówienie cienkich warstw materiału ceramicznego, które pozwalają ukryć białe plamy. Licówki są przyklejane do przedniej części uzębienia.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym może pomóc w usunięciu powierzchniowych plam. Z kolei mikroabrazja jest zabiegiem polegającym na usunięciu cienkiej warstwy szkliwa powierzchniowego.

Białe plamki na zębach to nie tylko problem estetyczny – jeśli zauważysz u siebie taki problem, udaj się do gabinetu stomatologicznego. Może się okazać, że niepozorne przebarwienia są oznaką poważniejszego problemu!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Next Post
ruszające się zęby

Ruszające się zęby? Dowiedz się, jak uchronić je przed wypadaniem!

Related Posts