cbct

CBCT – przebieg badania, wskazania, cena. Wady i zalety tomografii stożkowej

Anna Wiktor
CBCT to tomografia wiązki stożkowej, która pomaga w diagnozowaniu chorób z zakresu stomatologii, laryngologii, chirurgii i ortopedii. Dowiedz się, na czym polega to badanie!

W drodze rozpoznania stomatolodzy często kierują pacjentów na badanie CBCT. Skrót ten wywodzi się z języka angielskiego: „Cone-Beam Computed Tomography”, co oznacza tomografię komputerową wiązki stożkowej. Badanie to pozwala lekarzom ocenić stan struktury kości, nerwów i tkanek otaczających, dzięki czemu możliwa jest dokładna analiza stanu pacjenta i zaplanowanie przebiegu leczenia. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne, nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta i trwa niecałą minutę. Zastanawiasz się, czym CBCT różni się od tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich? Już za chwilę poznasz wady i zalety tego badania.

Na czym polega badanie CBCT?

Tomografia komputerowa CBCT to technologia obrazowania 3D. Polega na skanowaniu głowy pacjenta specjalnym urządzeniem, które w trakcie obracania wykonuje około 150-200 zdjęć pod różnymi kątami i przekształca go w trójwymiarowy obraz. Dzięki temu specjaliści utrzymują obraz niemożliwy do uzyskania podczas innych tego typu badań.

Jak przebiega badanie?

Przed przystąpieniem do badania należy zdjąć całą biżuterię, spinki do włosów, aparaty ortodontyczne i inne metalowe elementy. Mogły by one zacienić obraz i zasłonić struktury, będące przedmiotem diagnozy. Następnie pacjent jest proszony o założenie specjalnego fartucha ochronnego. W czasie skanowania pacjent przyjmuje pozycję stojącą lub siedzącą, a głowa pozostaje unieruchomiona. Urządzenie CBCT po uruchomieniu obraca się wokół głowy pacjenta. Badanie trwa około 20-40 sekund jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu.

Przygotowania do badania

Badanie CBCT nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Nie trzeba być na czczo. Najlepiej nie zakładać na badanie biżuterii i innych metalowych akcesoriów.

Wskazania do badania CBCT

CBCT umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu kości twarzoczaszki, nerwów i tkanek miękkich. Z tego powodu bardzo często stosowane jest w implantologii, ortodoncji i przy leczeniu kanałowym. Wskazania do tomografii wiązki stożkowej to:

  • próchnica;
  • nieprawidłowości anatomiczne kości twarzoczaszki,
  • wady zgryzu;
  • urazy zębów i kości;
  • nieprawidłowości stawu skroniowo-żuchwowego;
  • choroby przyzębia;
  • infekcje i stany zapalne zatok szczękowych i uszu;
  • nieprawidłowości anatomiczne jamy nosowej i zatok.

Tomografia CBCT – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do badania CBCT jest ciąża. Promieniowanie rentgenowskie może być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. W niektórych przypadkach, jeśli zagrożone jest zdrowie matki, badania wykonuje się również u kobiet ciężarnych. Jednak każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie.

Tomografia wiązki stożkowej CBCT – zalety i wady

CBCT pozwala na precyzyjną diagnostykę, dużo dokładniejszą niż w przypadku klasycznej tomografii komputerowej. Uzyskany obraz charakteryzuje się wysoką jakością i rozdzielczością. Dawka promieniowania, na którą eksponowany jest pacjent podczas badania CBCT jest również 10 razy mniejsza, niż w przypadku TK. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie jest większe niż w przypadku klasycznych zdjęć RTG. Jakie zatem badanie będzie najbardziej odpowiednie i bezpieczne dla zdrowia? Wszystko zależy od tego, jaki jest powód wykonania badania. Alternatywą dla badania CBCT jest pantomogram, czyli zdjęcie 2D, jednak nie zapewnia ono dokładnego obrazowania, które konieczne jest w przypadku niektórych schorzeń.

Tomografia stożkowa CBCT – cena

Badanie diagnostyczne CBTC jest dość kosztowne. Jego cena to od 150 do 400 zł, w zależności od obszaru poddanego skanowaniu. Ważne jest zatem to, jaki obraz 3D jest potrzebny dentyście w celu dalszej diagnozy. CBCT to badanie, które wymaga skierowania. Ze względu na to, że ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie powinna być ograniczona do minimum, badanie CBCT powinno mieć uzasadnioną przyczynę. Jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a czas oczekiwania uzależniony jest od lokalizacji poradni i ilości pacjentów. Aby możliwe było wykonanie badania bezpłatnie, należy je wykonać w placówkach, które podpisały umowę z NFZ.

Tomografia CBTC to nowoczesna metoda diagnozowania wielu schorzeń. Umożliwia planowanie leczenia i przygotowanie do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych z dużą dokładnością. Pozwala to na przeprowadzenie skutecznego leczenia stomatologicznego i implantologicznego. Ogromną zaletą badania jest szybkość oraz fakt, że pacjent jest narażony na mniejszą dawkę promieniowania rentgenowskiego niż w przypadku tomografii komputerowej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
erozja szkliwa

Erozja szkliwa – jak jej zapobiegać?

Next Post
martwica dziąsła

Martwica dziąsła – co to jest? Skąd bierze się martwica dziąseł i jak jej przeciwdziałać?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej