zakierowanie zębów

Lakierowanie zębów, czyli fluoryzacja. Wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabiegu

Jakub Kaczmarek
Lakierowanie zębów to jedna z metod fluoryzacji. Stanowi profilaktykę próchnicy i konsekwencji z nią związanych. Zastanawiasz się, kiedy należy wykonać ten zabieg? Sprawdź, na czym polega!

Lakierowanie zębów to prosty i bezbolesny zabieg, podczas którego stomatolog pokrywa zęby specjalnym lakierem fluorkowym. Jego zadaniem jest wzmocnienie zębów i ochrona przed próchnicą. Fluoryzacja jest w pełni bezpieczna, dlatego można wykonywać ją zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Już za chwilę dowiesz się, jakich zaleceń stomatologicznych należy przestrzegać po zabiegu i jak często przeprowadzać lakierowanie. Poznasz również wskazania do fluoryzacji i płynące z niej korzyści.

Przyczyny próchnicy

Fluoryzacja chroni zęby przed próchnicą. Jednak co jest przyczyną tej choroby, która powoduje powstawanie ubytków, utratę zębów i ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta? Oczywiście jednym z powodów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej i niewłaściwe szczotkowanie zębów. Oprócz tego, na stan uzębienia źle wpływa niewłaściwa dieta, w szczególności spożywanie zbyt dużej ilości produktów słodkich, lepkich i kwaśnych. Szybki rozwój próchnicy może mieć również źródło w czynnikach genetycznych. Nie warto bagatelizować regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Niestety, pacjenci bardzo często zgłaszają się do stomatologa w momencie, kiedy za późno na wdrożenia leczenia profilaktycznego lub zachowawczego.

Co to jest lakier fluorkowy?

Lakier fluorowy to preparat, w skład którego wchodzi roztwór fluorku sodu. Po zaaplikowaniu na powierzchnię zębów lakier ten szybko twardnieje pod wpływem kontaktu ze śliną. Zaletą tego preparatu jest przyjemny smak i zapach, dzięki czemu zabieg lakierowania jest komfortowy, szczególnie dla najmłodszych pacjentów.

Jak przebiega zabieg lakierowania zębów?

Lakierowanie zębów to zabieg prosty i szybki – zwykle trwa około 15 minut. Jest całkowicie bezbolesny, a zatem nie wymaga znieczulenia. Stomatolodzy często przed lakierowaniem usuwają kamień nazębny i dokładnie oczyszczają zęby, aby preparat dobrze pokrył i zabezpieczył całą ich powierzchnię.

Wskazania do lakierowania zębów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, lakierowanie zębów to przede wszystkim zabieg profilaktyczny. Jednak w niektórych przypadkach jest szczególnie wskazany. Są to:

  • wrażliwość zębów;
  • leczenie ortodontyczne;
  • suchość w ustach;
  • pierwsze oznaki próchnicy;
  • choroby i stany pacjenta, które uniemożliwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do lakierowania zębów jest obecność stanów zapalnych i ran w obrębie jamy ustnej, w szczególności dziąseł. Jeżeli doskwiera ci jakaś dolegliwość, poinformuj o niej dentystę jeszcze przed zabiegiem.

Korzyści z lakierowania zębów

Próchnica to choroba zębów, która dotyka wielu pacjentów. W początkowych fazach jej rozwoju można zastosować leczenie zachowawcze zębów, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest ekstrakcja. Z tego powodu warto zawczasu podjąć działania profilaktyczne, a jednym z nich jest właśnie fluoryzacja zębów. Aby poznać wszystkie korzyści płynące z lakierowania zębów, warto zwrócić uwagę na właściwości fluoru:

  • zabezpiecza zęby przed działaniem kwasów;
  • uodparnia zęby na działanie bakterii obecnych w jamie ustnej;
  • wspomaga mineralizację i wzmacnia zęby.

Lakierowanie zębów u dzieci

Stomatologia przewiduje lakierowanie zębów mlecznych, jak również zębów stałych u dzieci. Wynika to z faktu, że często nie są one samodzielnie dbać o utrzymanie należytej higieny w jamie ustnej. Warto pamiętać, że zaniedbania stomatologiczne z dzieciństwa mogą być bardzo trudne do wyleczenia w dorosłości. Lakierowanie zębów u dzieci należy przeprowadzać 2–4 razy w roku. O częstotliwość najlepiej zapytać stomatologa, gdyż jest to uzależnione od ryzyka rozwoju próchnicy i powstawania ubytków. Nowoczesne preparaty szybko zasychają, co zmniejsza ryzyko połknięcia lakieru przez dzieci.

Zalecenia po lakierowaniu zębów

Aby zabieg był skuteczny, należy wstrzymać się z jedzeniem i piciem przez 2 godziny od nałożenia lakieru. Przez kolejne 12 godzin nie należy myć zębów, płukać ust i żuć gumy. Warto też unikać spożywania potraw twardych, lepkich i kwaśnych.

Lakowanie i lakierowanie – czym się różnią?

Mimo podobnego nazewnictwa lakierowanie i lakowanie to dwa różne zabiegi stomatologiczne. W przypadku lakowania wypełnia się bruzdy zębowe. W tym celu stosuje się specjalny lak do bruzd, którego zadaniem jest uszczelnienie szkliwa. Dzięki temu, bakterie i resztki jedzenia nie mogą gromadzić się w bruzdach. Jak więc widać, lakowanie również należy do zabiegów z zakresu profilaktyki przeciwpróchnicowej.

Lakierowanie zębów – cena zabiegu

Zabieg lakierowania kosztuje od 60 do 150 zł, w zależności od lokalizacji gabinetu stomatologicznego. Cena może być też odmienna w przypadku zębów mlecznych i stałych. Warto pamiętać, że lakierowanie zębów jest refundowane przez NFZ dla osób do 18. roku życia.

Czy lakierowanie zębów jest bezpieczne?

Pacjenci rozważający wykonanie zabiegu lakierowania zębów często zastanawiają się, czy taki zabieg jest bezpieczny i nie grozi fluorozą. Pojawia się ona w wyniku zbyt dużej podaży fluoru i prowadzi do zniekształcenia szkliwa. Warto jednak pamiętać, że w ramach profilaktyki fluorkowej, dentyści dobierają stężenie fluoru do pacjenta. W związku z tym, jeżeli lakierowanie wykonuje doświadczony stomatolog, nie musisz obawiać się fluorozy.

Lakierowanie zębów to bezpieczny, szybki i bezinwazyjny zabieg bardzo istotny w profilaktyce próchnicy. Szczególnie pomocny okazuje się w przypadku małych dzieci i osób niepełnosprawnych, które nie mogą samodzielnie dbać o zęby. Zabieg nie wymaga żadnych przygotowań, jednak po wykonaniu lakierowania należy stosować się do zaleceń dentysty. Częstotliwość zabiegów i dawkę stężenia preparatu ustala stomatolog.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Aparat retencyjny: wszystko, co musisz wiedzieć o retencji po aparacie ortodontycznym

Następny artykuł
most adhezyjny

Most adhezyjny – tymczasowe i nieinwazyjne protetyczne uzupełnienie twojego uśmiechu

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej