czerwone dziąsła

Czerwone dziąsła – skąd bierze się ta przypadłość i jak sobie z nią radzić?

Jakub Kaczmarek
Czerwone dziąsła najczęściej pojawiają się na skutek nieprawidłowej higieny lub metody szczotkowania. Jest to też objaw niektórych stanów patologicznych jamy ustnej, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć.

Zdrowe dziąsła powinny być różowe, gładkie i mieć równomierną fakturę. Zdecydowanie nie krwawią podczas szczotkowania. Czerwone dziąsła to stan świadczący o obecności jakiejś nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, który z łatwością rozpoznasz nawet gołym okiem. Przeważnie zaczerwienienie występuje tylko na niewielkim obszarze – w miejscu, w którym doszło do zmian chorobowych.

Czerwone dziąsła – przyczyny

Czerwone dziąsła są najczęściej efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wówczas na zębach gromadzi się płytka nazębna, która czasem dociera też do przestrzeni międzyzębowej oraz poniżej linię dziąseł. Jest to idealne miejsce do namnażania się drobnoustrojów, które mogą podrażniać dziąsła i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.

Jakie jeszcze może być źródło problemu?

Zaczerwienienie dziąseł może też pojawić się na skutek mechanicznych podrażnień. Jest to częsta przypadłość powstająca po zabiegach stomatologicznych, podczas noszenia aparatu ortodontycznego lub protezy, a także nieprawidłowej techniki mycia zębów lub zbyt twardej szczoteczki.

Jeżeli czerwonym dziąsłom towarzyszy ból lub krwawienie, warto powiadomić o tym swojego stomatologa. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej bądź o schorzeniu zęba. Czasem jest to też efekt alergii lub złej diety.

Czerwone dziąsła – co robić?

W pierwszej kolejności należy zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Możesz w tym celu sięgnąć po domowe sposoby lub farmaceutyczne preparaty do miejscowej aplikacji. Jeżeli poprawa higieny nie pomaga na czerwone dziąsła, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Twój stan może wymagać zastosowania specjalistycznego leczenia.
Czerwone dziąsła przeważnie można wyleczyć samemu, poprzez stosowanie preparatów przeciwzapalnych i poprawę higieny jamy ustnej. Jeżeli takie metody nie przynoszą pożądanych efektów, należy skonsultować się ze stomatologiem w celu ustalenia przyczyny problemu i planu leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
rtg zęba

RTG zęba – kiedy się je wykonuje i do czego jest potrzebne?

Next Post
biała dieta

Biała dieta, czyli co jeść po zabiegu wybielania zębów? Jak ułożyć jadłospis?

Related Posts