Możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych jest przyczyną strachu u pacjentów gabinetów stomatologicznych. Czy leczenie kanałowe boli? Jak to wygląda w praktyce?
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Czy leczenie kanałowe boli? Takie pytanie zadaje większość pacjentów, którym dentysta mówi, że konieczne będzie podjęcie takiej metody leczenia. Tak zwana kanałówka to inna nazwa leczenia endodontycznego, które podejmowane jest w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Powodem takiego leczenia może być także stan zapalny kości wokół zęba, który najczęściej objawia się występowaniem silnego bólu. Leczenie kanałowe uzębienia pacjenta może być czasami jedynym sposobem na uratowanie zęba, którego tkanki są zniszczone przez toczący się proces zapalny.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Stomatolog podejmujący się takiego leczenia oczyści oraz zdezynfekuje wszystkie znajdujące się w nim kanały. Następnie zastosuje wypełnienie opracowanych miejsc, by zabezpieczyć ubytek i finalnie uratować ząb. Cały proces wymaga precyzji, ponieważ stomatolog powinien dokładnie wyczyścić wnętrze zęba. Pozostawienie w nim jakichkolwiek zmian zapalnych spowoduje, że leczenie okaże się nieskuteczne. Czy leczenie kanałowe boli? Zwykle nie, ale ból zęba na pewno powróci, jeśli nie będzie ono odpowiednio przeprowadzone.
Czy leczenie kanałowe boli? Mity stomatologiczne
Wiele osób obawia się, że będzie odczuwać silne dolegliwości bólowe w trakcie leczenia kanałowego. Standardem jest dzisiaj stosowanie znieczulenia miejscowego. Endodoncja nie jest dziś więc bolesnym zabiegiem, przypadki leczenia kanałowego bez znieczulenia są niezwykle rzadkie. Inna obawa pacjentów wynika z wątpliwości, czy ząb po leczeniu kanałowym może powodować dolegliwości bólowe. Stomatolog usuwa miazgę z kanałów zęba, przez co przestaje on przewodzić impulsy nerwowe, w tym bólowe. Jednak mimo to, czy nadal może pojawiać się ból? Niestety tak, ale tylko przez krótki czas. Powinien szybko minąć, choć początkowo paradoksalnie ząb może być nadwrażliwy. Jeśli będzie inaczej, najpewniej konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe.
Może Cię także zainteresować:
- Zatrucie zęba – na czym polega dewitalizacja? Kiedy przeprowadza się zatruwanie zęba?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Czas trwania pojedynczego zabiegu i całego cyklu leczenia
- Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?
- Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?
- Czy leczenie kanałowe mleczaków jest możliwe? Jak wykonuje się ten zabieg i czy jest bezpieczny?
- Jak wygląda leczenie kanałowe? Kiedy leczenie kanałowe jest niezbędne?
- Leczenie kanałowe bez znieczulenia – błąd dentysty czy celowy zabieg?