czyścik do języka

Czyścik do języka – jak wygląda to narzędzie i jak powinno się je używać?

Jakub Kaczmarek
Czyścik do języka to wygodne w użytkowaniu i niedrogie narzędzie, niezbędne do prawidłowego oczyszczenia jamy ustnej. Wiele osób zapomina jednak o konieczności mycia języka. Sprawdź, jak i po co używać takiej skrobaczki.

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Składa się na nią przede wszystkim regularne szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowej i płukanie jamy ustnej. Niestety często przy tym zapomina się o odpowiednim oczyszczaniu języka – a przecież to właśnie na nim gromadzi się większość bakterii. Czyścik do języka to proste i skuteczne narzędzie służące skuteczniejszej higieny jamy ustnej. 

Czyścik do języka – co to jest?

Skrobaczka do języka powinna mieć płaski, anatomiczny kształt i niewielki rozmiar, co ułatwia ich użytkowanie oraz zapobiega odruchowi wymiotnemu. Długa rączka czyścika do języka umożliwia jego wygodne trzymanie i stosowanie. Koszt tego produktu jest niewielki – około 10-30 zł, w zależności od rodzaju.

Czyścik do języka może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są skrobaczki:

  • z chirurgicznej stali nierdzewnej;
  • z miedzi;
  • z bambusa;
  • z tworzywa sztucznego – najczęściej wyposażone w dwa rodzaje powierzchni: gładkiej i lekko żłobionej.

Najlepiej stosować skrobaczkę do języka wraz ze specjalnym żelem oczyszczającym. Niektórzy producenci sprzedają je w pakiecie z czyścikiem. Alternatywnie, możesz też sięgnąć po specjalną szczoteczkę do zębów 2w1 ze specjalną powierzchnią przeznaczoną do oczyszczania języka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak charakteryzuje się nieco mniejszą skutecznością.

Dlaczego warto używać czyścika do języka?

Dieta większości osób w XXI wieku jest niestety przepełniona różnymi niekorzystnymi dla zdrowia substancjami, w tym przede wszystkim dużą ilością cukru. To właśnie jego rozkład przyczynia się do powstawania próchnicy. Wiele naleciałości i resztek z jedzenia i picia osiada na języku.

Oczyszczanie języka szczoteczką do zębów nie jest zalecane przez stomatologów. Jej włókna nie są przystosowane do brodawkowatej powierzchni języka. Częste mycie go w ten sposób może doprowadzić do jego podrażnień i uszkodzeń. Czyścik do języka jest natomiast idealnie dostosowany do tego celu – pozwala skutecznie go wyczyścić, jednocześnie zapobiegając wszelkim skaleczeniom. Usuwanie nalotu z języka przyczynia się także do likwidacji nieświeżego oddechu.

Jak stosować czyścik do języka?

Dzięki swojej prostej konstrukcji, czyścik do języka jest bardzo łatwy i intuicyjny w użytkowaniu. Najpierw należy otworzyć usta i wysunąć język na zewnątrz. Następnie, przesuwaj narzędziem od góry do dołu, zbierając w ten sposób cały nagromadzony nalot. Nie poruszaj skrobaczką na różne strony, gdyż może to przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii po całej powierzchni języka. Pamiętaj także o oczyszczeniu boków języka. Powtórz to 3-4 razy w celu dokładnego usunięcia wszelkich zabrudzeń. Na koniec przepłucz usta wodą i umyj zęby jak zwykle.

Należy robić to przy każdym myciu zębów, a więc przynajmniej 2 razy dziennie lub po każdym posiłku. W ten sposób znacznie zredukujesz ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii potencjalnie prowadzących do rozwoju próchnicy lub halitozy.

Stosowanie czyścika do języka może być z początku dość niekomfortowe. U niektórych jakikolwiek dotyk tylnej powierzchni języka powoduje odruchy wymiotne. Z czasem powinieneś się jednak do tego przyzwyczaić. Korzyści z takiej dokładniejszej higieny znacznie przewyższają potencjalny dyskomfort. 
Czyścik do języka powinien znaleźć się w każdej łazience, jako obowiązkowy produkt do higieny jamy ustnej, obok szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Korzystne efekty zauważysz już po pierwszym zastosowaniu tego narzędzia. Jego regularne użytkowanie pomaga zapobiegać różnym schorzeniom jamy ustnej o podłożu bakteryjnym. Pamiętaj także o wymianie zużytej skrobaczki na nową – z czasem gromadzą się na niej różne zanieczyszczenia i traci swoje właściwości.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
dentofobia

Dentofobia – co to za przypadłość i jak można z nią walczyć?

Next Post
operacja ortognatyczna

Operacja ortognatyczna, czyli jak poprawić zgryz, jakość żucia i wygląd dzięki chirurgii?

Related Posts
poparzenie języka

Poparzenie języka – domowe sposoby, jak uśmierzyć ból

Poparzenie języka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości – choć raz przydarzyła się praktycznie każdemu! Lekko oparzony język nie jest zwykle powodem do niepokoju, a jego objawy (takiej jak pieczenie) szybko ustępują. Co jednak zrobić, gdy język jest w gorszym stanie? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie objawów poparzenia jamy ustnej!
Czytaj więcej
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej