Język mosznowy

Czym jest język mosznowy i co warto o nim wiedzieć

Jakub Kaczmarek
Nie wiesz, czym jest język mosznowy? Czy to nazwa jednostki chorobowej, czy też normalnego stanu fizjologicznego? Z czym wiąże się występowanie takiego języka? Sprawdź niżej – zaraz wszystko stanie się jasne!

Usłyszałeś od lekarza, że masz język mosznowy? Spokojnie – nie oznacza to od razu poważnej choroby! Jednak o taki język trzeba będzie dbać bardziej niż dotychczas. Jak to zrobić i dlaczego trzeba zwracać uwagę na stan języka? Wyjaśniamy!

Język mosznowy – co to takiego?

Czym jest język mosznowy (albo mosznowaty)? Taki język charakteryzuje się występowaniem na powierzchni licznych spękań, szczelin i bruzd. Ich wielkość i ilość bywa różna – zależy od konkretnego przypadku.

Język mosznowy może być stanem fizjologicznym – w takim przypadku staje się zauważalny już u dzieci ok. 4 roku życia. Do pełnego ukształtowania się języka i wielkości bruzd dochodzi jednak dopiero w okresie osiągania dojrzałości płciowej. W takim przypadku język mosznowy nie jest objawem żadnej choroby. Może być nawet kwestią dziedziczną! Szacuje się, że język mosznowy to jeden z wariantów anatomicznych języka, który występuje nawet u 15% populacji! Warto wspomnieć przy tym, że bruzdy i szczeliny na języku nie zawsze utrzymują się na tym samym poziomie. Mogą one zwiększać się np. z wiekiem. Czynnikami, które wpływają na rozwój licznych bruzd i kształtowanie się języka mosznowego jest także np. częste picie mocnej herbaty oraz palenie papierosów.

Czasem jednak język mosznowy jest objawem towarzyszącym rozwijających się w organizmie chorób. Jeśli do zmian w obrębie języka doszło nagle, w ciągu zaledwie kilku tygodni, nie lekceważ tego!

Język mosznowy jako objaw różnych chorób – co warto wykluczyć?

Jeśli pęknięcia na języku zauważyłeś nagle, mogą one być objawem problemów ze zdrowiem. W takim przypadku skorzystaj z porady lekarskiej, aby wykluczyć schorzenia, które występują wspólnie z językiem mosznowym.

  • Język mosznowy jest jednym z 3 głównych objawów zespołu Melkerssona-Rosenthala. Poza nim w przebiegu tego rzadkiego schorzenia neurologicznego pojawia się także porażenie nerwu twarzowego oraz przewlekły obrzęk warg.
  • Język mosznowy może towarzyszyć osobom dotkniętym łuszczycą. W przebiegu tej choroby zależnie od jej stanu i aktywności objawy mogą okresowo nasilać się lub zanikać. Jeśli więc zauważyłeś nagle bruzdy na języku, które po pewnym czasie wydają się samoistnie zanikać, i tak warto skonsultować się ze specjalistą. Może okazać się, że konieczne będzie leczenie chorób skóry – a ty właśnie zauważyłeś objaw jednej z nich.
  • Czasem bruzdy i szczeliny na języku pojawiają się u osób z Zespołem Downa.
  • Język mosznowaty to objaw towarzyszący cukrzycy. Jeśli więc nagle pojawiło się u ciebie pieczenie w jamie ustnej i język zrobił się bruzdowaty, warto wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć rozwój tej choroby. Pamiętaj, że cukrzyca bardzo często początkowo nie daje jednoznacznych objawów. Podstawowa diagnostyka tej choroby (czyli np. zbadanie poziomu glukozy na czczo i po posiłku) nie jest jednak szczególnie wymagająca. Dlatego też warto przeprowadzić ją, by wykluczyć rozwój cukrzycy.
  • Język mosznowy dopełnia czasem także występowanie języka geograficznego. Stan ten nazywany jest rumieniem wędrującym języka i oznacza sytuację, w której na powierzchni języka pojawiają się nieregularne czerwone plamy wyraźnie odcinające się od reszty śluzówki. Język geograficzny również może być stanem fizjologicznym – częściej jednak wiąże się z różnymi schorzeniami. Dlatego też jego nagłe pojawienie się należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem rodzinnym! Najczęstsze przyczyny wystąpienia zmian na języku (w kierunku języka geograficznego) to niezdiagnozowane choroby psychosomatyczne i immunologiczne, nieprawidłowa dieta i związane z nią niedobory składników odżywczych lub kontakt z czynnikami drażniącymi. 

Jak dbać o bruzdy na języku, aby nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego?

Język mosznowy, o ile jest stanem fizjologicznym, nie wymaga interwencji medycznej. Trzeba jednak dbać o niego bardziej niż wówczas, gdy twój język ma bardziej jednorodną strukturę. Dlaczego? W bruzdach i zagłębienia języka mogą gromadzić się resztki pokarmu. Jeśli będą długo zalegały, na języku rozwinie się stan zapalny. Co więcej, zebrane na języku bakterie bardzo często prowadzą do rozwoju próchnicy. Mogą być też przyczyną nieświeżego oddechu – problemu, z którym bardzo często borykają się osoby z językiem mosznowym.

Dlatego też w przypadku języka mosznowego bardzo ważna jest codzienna, dokładna higiena jamy ustnej. Język należy każdego dnia delikatnie szczotkować, aby usunąć nagromadzone na powierzchni resztki.

Język mosznowy jako stan wrodzony nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak wcześniej nie zauważałeś u siebie lub bliskich popękanego języka i stan ten pojawił się nagle, warto skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że język mosznowy występuje wraz z inną chorobą, która będzie wymagała leczenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
poluzowany implant zęba

Poluzowany implant zęba – jak poradzić sobie z problemem?

Następny artykuł
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Podobne artykuły
domowe sposoby na piekący język

Skuteczne domowe sposoby na piekący język – poznaj je!

Domowe sposoby na piekący język przydadzą się wszystkim, których dotknęła ta nieprzyjemna dolegliwość. Ich zastosowanie zazwyczaj przynosi szybką ulgę. Pamiętaj jednak, że pieczenie języka może być także objawem choroby jamy ustnej! Jeśli więc pojawiło się nagle i nie wiesz, z czego wynika, pomóż sobie domowymi sposobami, ale też koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Czytaj więcej