ile kosztuje proteza zebowa natychmiastowa

Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa i czym jest?

Anna Wiktor
Chcesz możliwie jak najszybciej zadbać o wypełnienie protetyczne? Sprawdź, czym jest i ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa.

Piękne uzębienie dla wielu osób jest bardzo ważną kwestią. Możliwie jak najszybciej opcją wypełnienia braków jest proteza zębowa natychmiastowa. Co ją wyróżnia? Jakie są jej wady i zalety? Podpowiadamy! 

W skrócie:

  • Proteza zębowa natychmiastowa kosztuje od 600 złotych w górę, w zależności od potrzeb pacjenta. 
  • Zazwyczaj nie jest to proteza stała, i po kilku tygodniach lub miesiącach może zaistnieć konieczność założenia nowej protezy.

Czym jest proteza natychmiastowa?

O ile proteza osiadająca wymaga przynajmniej 4 wizyt u dentysty, to natychmiastowa proteza zakładana jest zaraz po ekstrakcji zęba. Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa i co musisz wiedzieć na jej temat?

Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa?

Koszt protezy tego typu ustalany jest indywidualnie. Na jakie wydatki musisz się nastawić? To co najmniej 600 złotych za jeden ząb.

Natychmiastowa proteza zębowa – jak to działa?

Jak sama nazwa wskazuje, taka proteza nakładana jest od razu po zabiegu usunięcia zębów. Pamiętaj jednak, że o ile samo założenie protezy przebiega szybko i sprawnie, cały zabieg trzeba wcześniej starannie zaplanować. Jeszcze przed wyrwaniem zębów dentysta musi wykonać badanie oraz przygotować wyciski.

Po usunięciu zęba (lub kilku zębów) od razu nakładana jest proteza, dzięki czemu z gabinetu wyjdziesz z nowymi zębami. Musisz jednak pamiętać, że do dentysty będziesz często wracać na kontrole. Ta pierwsza powinna mieć miejsce już następnego dnia.

To ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa zależy od tego ile zębów należy wyrwać, i jakie materiały będą użyte do wykonania zabiegu. 

Wady i zalety natychmiastowej protezy

Jak każde wypełnienie protetyczne, tak i to rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony.

Zaletami takiej protezy są:

  • komfort psychiczny związany z brakiem okresu bezzębia;
  • sprawne uzupełnienie brakującego zęba;
  • ochrona dziąseł przed bakteriami – natychmiastowa proteza działa niczym opatrunek i przyspiesza proces gojenia się ran po zabiegu ekstrakcji.

A co z wadami? Taki rodzaj wypełnienia wymaga podścielenia i korekty po okresie wygojenia rany. Zwykle po raz pierwszy zabieg taki wykonuje się ok. 3 tygodni od ekstrakcji zęba. Pamiętaj również o tym, że w przypadku usunięcia większej liczby zębów taka proteza będzie traktowana jako tymczasowa.

Pamiętaj 🦷

Takie wypełnienie nie jest dla wszystkich. Jeśli planujesz w przyszłości operację plastyczną podniebienia lub cierpisz z powodu infekcji błon śluzowych, musisz poszukać innego rozwiązania. 

proteza zębowa natychmiastowa zalety, komfort estetyczny, niewidoczny ubytek, ochrona dziąseł, szybkie gojenie; wady, droga, wymaga stałej pielęgnacji, częste kontrole, tymczasowa

Jakie rodzaje protez może ci zaoferować stomatolog?

Już wiesz, ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa, więc sprawdź inne możliwości. Jest kilka rodzajów protez, dzięki którym możesz zadbać o zdrowie i wygląd jamy ustnej. Gabinet stomatologiczny może ci zaoferować następujące rozwiązania:

  • proteza częściowa, pozwalająca na uzupełnienie braków w uzębieniu;
  • proteza całościowa, stosowana w przypadku bezzębia.

Protetyka korzysta z wypełnień takich jak:

  • proteza akrylowa – najtańsza i najmniej wygodna, wymagająca stosowania kleju mocującego;
  • proteza szkieletowa – częściowa proteza, osadzona na cienkim metalowym szkielecie;
  • proteza indywidualna – połączenie protezy ruchomej oraz stałej;
  • proteza natychmiastowa – ruchoma proteza akrylowa, stała lub częściowa.

Wykonanie protezy stałej, która doskonale zastąpi naturalne zęby pacjenta, nie jest problemem. Dziś nie musisz obawiać się problemów z okresem bezzębia, a zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne protezy coraz lepiej naśladują twoje własne zęby.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Zapalenie przyzębia: przyczyny, objawy, i skuteczne leczenie

Next Post
leczenie kanałowe bez znieczulenia

Leczenie kanałowe bez znieczulenia – błąd dentysty czy celowy zabieg?

Related Posts