Jak usztywnić ruszający się ząb

Jak usztywnić ruszający się ząb? Praktyczne porady

Anna Wiktor
Jak usztywnić ruszający się ząb? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadcza rozchwiania zębów. Czy warto działać z pomocą domowych metod? Podpowiadamy, jak działać w sytuacji, kiedy coś takiego przydarzy się także tobie.

Ruchomość stałych zębów to stan, który zawsze wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne, od urazów mechanicznych po poważne choroby, zaburzenia i deformacje. Niezależnie od tego, czy cierpisz w wyniku uderzenia, paradontozy, czy zaniku korzenia, rozchwiany ząb u osoby dorosłej zawsze powinien budzić niepokój. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, jak usztywnić ruszający się ząb.

Jak usztywnić ruszający się ząb na własną rękę?

Ruszające się zęby wywołują niepokój, a często także wstyd. Mogą zaburzać proces mówienia, gryzienia i przeżuwania pokarmów. Niejednokrotnie wywołują również dyskomfort a w niektórych przypadkach nawet ból. Osoby, które doświadczają czegoś takiego mogą zastanawiać się co zrobić, aby wzmocnić lub usztywnić rozchwiany ząb.

Niestety, w warunkach domowych nie ma żadnej szansy, aby naprawić chwiejące się zęby. Kiedy tylko zauważysz taki obaw u siebie, natychmiast umów się na wizytę do stomatologa. W wielu przypadkach ząb, który się rusza można uratować. Konieczne jest jednak podjęcie leczenia dentystycznego z pomocą profesjonalnych metod i odpowiednich narzędzi.

Wprawdzie nie ma sposobów na to, jak usztywnić ruszający się ząb na własną rękę. Można jednak dołożyć wszelkich starań, aby przypadkowo nie pogorszyć tego stanu. Jeżeli to możliwe, staraj się nie przeżuwać pokarmów tą stroną jamy ustnej, po której znajduje się chory ząb. W żadnym wypadku nie dotykaj go językiem ani palcami.

Jak usztywnić ruszający się ząb u dentysty?

Metody leczenia rozchwianych zębów są bardzo różne. Lekarz stomatolog podejmuje konkretne działania w zależności od specyfiki przypadku. Na początku pacjent zostaje przebadany periotestem w celu określenia skali ruchomości zęba. Następnie może zostać zastosowana specjalna szyna stabilizująca. Obecnie możliwe jest również zastosowanie specjalnej błony, która oddziela kość od okostnej. W wyniku tego z czasem kość rozrasta się wokół korzeni i stabilizuje rozchwiane zęby.

Podsumowanie

Jeżeli zastanawiasz się, jak usztywnić ruszający się ząb, koniecznie wybierz się na wizytę do stomatologa. Lekarz dokładnie określi przyczynę problemu i na jej podstawie stworzy indywidualnie dopasowany plan leczenia. Jedno jest pewne – obecnie stomatologia dysponuje wieloma metodami, które pozwalają uratować ruszające się zęby. Ważne jest to, aby nie próbować działań na własną rękę, tylko jak najszybciej udać się do dentysty.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
skrzep w zębodole

Skrzep w zębodole – jak długo się utrzymuje? Jak zapobiegać jego usunięciu?

Następny artykuł
jak zostać dentystą

Jak zostać dentystą, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o zawodzie lekarza stomatologa

Podobne artykuły