Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Anna Wiktor
Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Niezależnie od okoliczności, taka sytuacja budzi niepokój. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat tego, jak działać, kiedy ząb pojawia się w nieprawidłowym miejscu.

Mleczaki u dzieci często pojawiają się w jamie ustnej w nieprawidłowym rozmieszczeniu. Szczególny niepokój odczuwamy jednak, kiedy coś podobnego przydarza się u dorosłych ze stałymi zębami. Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle i pojawia się nieprawidłowej pozycji w stosunku do łuku zębowego? W tekście poniżej postaramy się rozjaśnić te wątpliwości.

Ząb rosnący na dziąśle. Czym jest mesiodens?

Dziąsła nad siekaczami zdecydowanie nie są miejscem, w którym standardowo pojawiają się dodatkowe zęby. W bardzo rzadkich przypadkach może jednak dojść do takiej sytuacji. Pacjent najczęściej odczuwa dyskomfort, tkliwość i ból. Następnie pojawia się widoczny i dobrze wyczuwalny językiem fragment korony zęba.

Najczęściej jest to tak zwany mesiodens, czyli ząb nadliczbowy. Jego występowanie jest dziedziczne i może powodować liczne komplikacje, takie jak na przykład:

  • stłoczenie zębów;
  • opóźnienie w wyżynaniu się zębów stałych;
  • diastema;
  • przemieszczenie się zębów.

Czasami jednak problem pojawia się całkowicie niespodziewanie u osób, które nigdy nie miały żadnych wad zgryzu. Również w takich przypadkach konieczna jest jak najszybsza diagnostyka, która pozwoli podjąć dalsze skutecznie działania.

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle?

Osoby doświadczające mesiodensu zazwyczaj są zdezorientowane i zastanawiają się co robić, gdy ząb rośnie na dziąśle. Podobnie, jak wtedy, kiedy ósemka wrasta w policzek jedynym rozwiązaniem jest dokonanie ekstrakcji. Właśnie dlatego w momencie, kiedy zauważymy u siebie ząb wyrastający w miejscu, które nie jest dla niego przeznaczone, należy jak najszybciej umówić się na konsultację stomatologiczną.

Dentysta wykona zdjęcie RTG i przygotuje pacjenta do zabiegu usuwania całości nadprogramowego zęba. Nawet jeżeli widoczny jest tylko fragment, zachodzi konieczność ekstrakcji całego zęba razem z korzeniem. Nie ma niestety innej możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Ząb rosnący na dziąśle sam nie zniknie, a pozostawiony będzie powodował dyskomfort i może wpłynąć negatywnie na pozostałe zęby.

Podsumowanie

Co zrobić, gdy ząb rośnie na dziąśle? Z pewnością konieczna będzie konsultacja dentystyczna i wykonanie zdjęcia RTG. Po tym, jak stomatolog ustali dokładną diagnozę problemu, zaproponuje termin usunięcia nieprawidłowo rosnącego zęba. Nie warto zwlekać z udaniem się do specjalisty, ponieważ nieprawidłowo rosnący ząb z pewnością sam nie wypadnie. Może natomiast spowodować wiele problemów ze zgryzem oraz utrudnić codzienne funkcjonowanie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba

Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania

Następny artykuł

Cementowanie zęba – techniki i wskazówki

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej