martwy ząb

Martwy ząb – nie pozwól, by zaszkodził twojemu zdrowiu. Dowiedz się, jak go leczyć

Anna Wiktor
Martwy ząb nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest również zagrożeniem dla zdrowia. Nie pozwól, by w twojej jamie ustnej rozwinęło się niebezpieczne zapalenie. Dowiedz się, jak rozpoznać martwy ząb i jak go leczyć.

Martwica miazgi zęba to najczęściej skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czy martwy ząb zawsze trzeba wyrwać? A może wystarczy odpowiednie leczenie? Dowiedz się wszystkiego na temat tej dolegliwości!

Martwy ząb – najczęstsze przyczyny

Martwy ząb pojawia się najczęściej z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej. Próchnica powoduje przedostawanie się toksycznych substancji do wnętrza zęba. Broniące się przed nimi komórki reagują rozwojem stanu zapalnego, co dodatkowo je osłabia. Z czasem dochodzi do obumarcia tkanki miazgi.

Inne często spotykane w stomatologii przyczyny występowania zęba martwego to:

  • infekcje krwiopochodne;
  • urazy mechaniczne powodujące uszkodzenia szkliwa;
  • zaburzenia w ukrwieniu miazgi.

Jak powstaje martwica miazgi zęba?

Wewnątrz zęba znajduje się żywa miazga – tkanka, która pełni funkcje odżywcze i obronne, jest także odpowiedzialna za czucie. Gdy na ząb działają szkodliwe czynniki, może dojść do nieodwracalnego zjawiska obumarcia komórek.

U większości pacjentów niszczenie tkanki miazgi rozpoczyna się w komorze zębowej. Wówczas część komórek obumiera, ale pozostałe są jeszcze żywe i najczęściej objęte zapaleniem. Z czasem martwe komórki pojawiają się także w kanałach korzeniowych.

Ząb martwy? Uważaj na powikłania

Martwica nie zawsze powoduje ból zęba. Taka dolegliwość pojawia się wtedy, gdy martwa jest tylko część zęba, a w pozostałych fragmentach miazgi rozwija się stan zapalny. Brak bólu nie oznacza jednak, że problem można zignorować. Odpowiedź na pytanie „martwy ząb ile wytrzyma?” nie jest jednoznaczna. Niektóre osoby żyją z takim zębem przez wiele lat, u innych interwencja stomatologiczna jest konieczna już po kilku miesiącach.

Martwy ząb może powodować poważne powikłania. W żywych fragmentach często dochodzi do zapalenia miazgi. Niebezpiecznym zjawiskiem jest również zgorzel zęba. To choroba objawiająca się uczuciem nieprzyjemnego smaku w ustach i nieświeżym oddechem. Martwe struktury we wnętrzu zęba tworzą doskonałe środowisko do rozwoju bakterii gnilnych.

Martwy ząb czy usuwać? A może da się go wyleczyć?

Leczenie martwego zęba powinno zacząć się od badania i zdjęcia RTG. Dentysta sprawdza, czy ząb reaguje na bodźce i czy dotyk wywołuje ból. Badanie pozwala ocenić, jaka część zęba jest objęta martwicą, a gdzie rozwinął się stan zapalny. Taki ząb często można jeszcze uratować!

Jak wygląda leczenie kanałowe martwego zęba?

W pierwszej kolejności lekarze proponują najczęściej leczenie kanałowe. Ten sposób leczenia polega na usunięciu zakażonej miazgi z komory zęba i kanałów. Następnie dentysta przechodzi do korony, skąd również usuwane są martwe tkanki. Po oczyszczeniu kanałów można już wypełnić ubytek za pomocą gutaperki, a następnie odbudować koronę zęba. Jest to bezbolesne, ale ząb po leczeniu kanałowym może natomiast boleć w ciągu kilku dni po zabiegu.

Jak stomatolog wykonuje usuwanie martwego zęba?

W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. Gdy na powierzchni znajdują się zwapnienia lub gdy korzenie ułożone są w specyficzny sposób, leczenie endodontyczne jest niemożliwe. Nie zawsze trzeba wyrywać cały ząb. Często usuwa się tylko jeden z korzeni lub korzeń z fragmentem korony.

Wybielanie i odbudowa martwego zęba

W przypadku, gdy martwy jest ząb znajdujący się w przedniej części jamy ustnej, problemem mogą być także nieestetyczne przebarwienia. Na szczęście można sobie z nimi poradzić dzięki zabiegom protetycznym i wybielaniu zębów.

Najprostszym sposobem na poprawę wyglądu uzębienia jest licówka. To porcelanowa nakładka, którą umieszcza się na zębie. Wygląda ona tak jak prawdziwe szkliwo i służy nie tylko do uzupełnienia ubytków, ale również do zamaskowania drobnych niedoskonałości.

Martwy ząb można odbudować zarówno na koronie, jak i na korzeniu

W pierwszym przypadku jest to znacznie prostsze – w pustych strukturach umieszcza się wkład z włókna szklanego. Jeśli nie jest to możliwe, protetyk wykonuje specjalną porcelanową koronę.

Do poprawy koloru zęba lepiej nie używać domowych środków wybielających. Warto natomiast skorzystać z wybielania martwego zęba w gabinecie stomatologii estetycznej.

Martwy ząb – podsumowanie

Ząb pozbawiony miazgi może być przyczyną poważnych chorób. Dolegliwość jest trudna do samodzielnego zdiagnozowania, dlatego ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa. Tylko specjalista może stwierdzić martwicę zęba i zaplanować odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że martwy ząb może powodować powikłania. Nie lekceważ więc jego objawów!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Budowa zęba: schemat i funkcje zębów

Next Post
higienistka stomatologiczna zarobki

Higienistka stomatologiczna zarobki. Średnia pensja na 2024 rok

Related Posts