nadżerki w jamie ustnej

Skąd biorą się nadżerki w jamie ustnej? Dowiedz się, co je powoduje, by lepiej im przeciwdziałać

Anna Wiktor
Nadżerki w jamie ustnej mogą być spowodowane niewłaściwą dietą lub higieną. Czasem wiążą się jednak z czynnikami, które trudniej kontrolować – na przykład z infekcjami lub poważniejszymi chorobami.

Choroby jamy ustnej są częstą i nieprzyjemną dolegliwością. Przeważnie objawiają się widocznymi zmianami na języku, zębach, dziąsłach lub błonach śluzowych. Najczęściej spotykane dolegliwości tego typu to afty, owrzodzenia i nadżerki w jamie ustnej. Dziś przyjrzymy się tej ostatniej, z uwzględnieniem przyczyn jej powstawania.

Nadżerki w jamie ustnej – co to jest?

Nadżerka w jamie ustnej to przerwanie ciągłości błony śluzowej nieprzekraczające wszystkich warstw nabłonka. Najczęściej goi się samoistnie po upływie około 2 tygodni, bez pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów. Typowymi objawami nadżerki są:

  • ból i pieczenie;
  • dyskomfort w jamie ustnej utrudniający jedzenie i picie, a nawet przełykanie śliny;
  • wyczuwalnie miejscowo zmieniona faktura śluzówki.

Nadżerki w jamie ustnej – przyczyny

Przyczyną nadżerek najczęściej są afty. Te bolesne zmiany na błonie śluzowej pojawiają się najczęściej na skutek niewłaściwej higieny. Powodują pieczenie wewnątrz jamy ustnej oraz utrudnione jedzenie i picie. 

Nadżerki w jamie ustnej mogą powstawać także jako skutek uboczny zażywania niektórych leków. Należą do nich m.in. antybiotyki oraz glikokortykosteroidy. Powodują je też braki witamin i składników mineralnych w diecie, a także zakażenia grzybicze, wirusowe lub bakteryjne.

Nadżerki w jamie ustnej są zdecydowanie nieprzyjemną dolegliwością, ale na szczęście dość łatwo się jej pozbyć. Przy stosowaniu się do zdrowej diety i intensywnej, właściwej higieny, powinny zniknąć samoczynnie po około 14 dniach. Aby przyspieszyć ten proces, możesz sięgnąć po farmaceutyczne środki do stosowania miejscowego. Jeżeli w twoim przypadku nadżerki często nawracają lub rozwijają się do owrzodzenia, warto skonsultować się w tym temacie z lekarzem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat na podniebienie

Czym jest aparat na podniebienie i dlaczego się go stosuje?

Next Post
licówki

Licówki na zęby – ceramiczne, porcelanowe, kompozytowe. Które wybrać?

Related Posts
Czerniak w jamie ustnej

Czerniak w jamie ustnej – rzadki nowotwór złośliwy

Czerniak kojarzony jest przede wszystkim jako nowotwór skóry, dlatego też jego umiejscowienie w jamie ustnej wielu osobom wydaje się czymś niemożliwym. Niestety, ten złośliwy nowotwór może również zaatakować błony śluzowe w gardle czy podniebieniu. Dowiedz się jakie objawy daje czerniak w jamie ustnej – wczesne wykrycie zmian to większe szanse na pomyślne zakończenie późniejszego leczenia!
Czytaj więcej