Niemycie zębów na noc

Niemycie zębów na noc – jakie ma konsekwencje?

Anna Wiktor
Niemycie zębów na noc to bardzo poważny błąd, który może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem jamy ustnej. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej ważnych informacji na ten temat.

Nikomu nie trzeba powtarzać, że higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Stomatolodzy od lat apelują, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Wiele osób jednak zastanawia się, czy niemycie zębów na noc może być szkodliwe, jeżeli robimy to w innych porach dnia. Sprawdź, jak jest naprawdę.

Niemycie zębów na noc to bardzo zły pomysł

Mycie zębów jest podstawowym zabiegiem higienicznym, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Zaleca się szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, przed pójściem spać oraz po przebudzeniu. Dentyści podkreślają, że wieczorne mycie zębów jest szczególnie istotne. Dlaczego?

Podczas snu wytwarzamy mniej śliny, która stanowi naturalną ochronę przed bakteriami. Jeżeli przestaniesz myć zęby przed pójściem spać, możesz mieć pewność, że w krótkim czasie w twojej jamie ustnej utworzy się mnóstwo płytki nazębnej. Ta prowadzi z kolei do powstawania kamienia nazębnego, przebarwień i rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Niemycie zębów na noc jest więc wyjątkowo złym pomysłem.

Jak często trzeba myć zęby?

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie można uznać za absolutne minimum. W istocie nie ma czegoś takiego jak zbyt częste mycie zębów. Możesz z powodzeniem przystępować do tego zabiegu po każdym spożytym posiłku. Ważne jest jednak to, aby po jedzeniu odczekać około trzydziestu minut. Po tym czasie znikają kwasy, które wydzielają się pod wpływem styczności bakterii z pożywieniem, a szczoteczka nie stanowi zagrożenia da szkliwa.

Pamiętaj, że niemycie zębów na noc może w krótkim czasie poczynić spustoszenia w jamie ustnej. Ten zabieg jest najważniejszym elementem codziennego dbania o zęby i zdecydowanie nie warto z niego rezygnować.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
jak zachęcić dzieci do mycia zębów

Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Oto kilka pomysłów!

Next Post
krosta na języku

Krosta na języku – przyczyny powstawania i jak się jej pozbyć

Related Posts