ósemka wrasta w policzek

Ósemka wrasta w policzek – jak wytrzymać z kłopotliwymi zębami mądrości?

Anna Wiktor
Ósemka wrasta w policzek? Tak zwane zęby mądrości mogą powodować wiele problemów zdrowotnych i bólu. Dzieje się tak np. gdy wzrost ósemki się zatrzymuje. Dyskomfort może być wówczas odczuwalny nieustannie nawet przez kilka lat.

W skrócie:

  • Kiedy ósemka wrasta w policzek, może powodować tymczasowy lub trwały dyskomfort i ból.
  • Może, ale nie musi to być wskazaniem do ekstrakcji – to zależy, czy ząb ma szansę po wyrznięciu pełnić swoją funkcję.
  • Pacjent wraz ze stomatologiem może zdecydować o usunięciu kłopotliwego zęba mądrości, jeśli powoduje duży dyskomfort, zagraża zdrowiu lub prawidłowemu ułożeniu innych zębów albo znacznie utrudniałby higienę jamy ustnej.
  • Usunięcie ósemki wrastającej w policzek to zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym.

Ósemki, zwane też zębami mądrości, wyrzynają się jako ostatnie, na końcowym procesie dojrzewania człowieka. Dochodzi do tego najczęściej pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. To właśnie powiązanie z tym ostatnim etapem dorastania dało pomysł na nazwę związaną z mądrością. Proces ich rozwoju może trwać nawet do kilku lat, z przerwami pomiędzy kolejnymi etapami wyrzynania. U wielu osób pojawiają się wówczas problemy, np. gdy ósemka wrasta w policzek, napiera na siódemki lub powoduje stan zapalny dziąsła. Co robić w takiej sytuacji? Czy usuwanie ósemek zawsze jest konieczne?

Zatrzymane ósemki

Do zatrzymania wzrostu ósemek dochodzi dość często. Taką sytuacją nazywa się stan, w którym prawidłowo wykształcony ząb nie wyrżnął się w pełni (lub w ogóle) ponad powierzchnię dziąsła. Oznacza to, że utknął w kości szczęki (dolnej lub górnej). Główną przyczyną zatrzymania jest brak miejsca w łuku zębowym i stłoczenie pozostałych zębów. W zależności od kierunku orientacji zęba, zatrzymana ósemka wrasta w policzek, do wnętrza jamy ustnej lub napiera na sąsiadujące zęby. Powikłania, jakie wiążą się z takim stanem to m.in.:

  • przewlekły ból;
  • wady zgryzu;
  • paradontoza siódemek;
  • stan zapalny i obrzęk okolicznych tkanek;
  • szczękościsk i wyraźnie utrudnione otwieranie ust;
  • próchnica korony zęba w przypadku zatrzymania częściowego;
  • migrenowy ból głowy.
Zatrzymana ósemka może:
- wrastać w policzek
- napierać na inne zęby
- pozostać w kości.

Czy zęby mądrości należy usuwać?

Okazuje się, że trzecie zęby trzonowe są praktycznie do niczego niepotrzebne. Osoby, u których one nie wyrastają, nie odczuwają jakichkolwiek trudności z żuciem. Te dodatkowe zęby mogą w żaden sposób nie wpływać na człowieka lub powodować problemy. Są one szczególnie odczuwalne, gdy wyrzynają się w pozycji uniemożliwiającej im spełnianie swego zadania, czyli rozdrabniania pokarmu. Co więcej, ich położenie z samego tyłu jamy ustnej naraża je na częste ataki próchnicy i wiążących się z tym chorób.

Usunięcie ósemek nie zawsze jest konieczne – decyzja ta należy do pacjenta i leczącego go stomatologa. Podejmuje się ją na podstawie tego, jak duży dyskomfort powoduje dodatkowy ząb oraz czy stwarza przy tym jakiekolwiek zagrożenie zdrowia reszty jamy ustnej. W celu diagnozy konieczne jest wykonanie pantomogramu, który pozwoli dokładnie zobaczyć strukturę ósemek.

Zęby mądrości są niepotrzebne – to pozostałość ewolucyjna po naszych przodkach (atawizm).
Wskazania do usunięcia:
- wyrzynanie się ósemek w nieprawidłowej pozycji
- stany zapalne dziąseł
- brak miejsca w jamie ustnej
- próchnica ósemek.

Warto wiedzieć 🔍

Czasem ekstrakcja zębów mądrości jest zalecana nawet, gdy rozwój ósemki był prawidłowy. Częstym powodem jest zniszczenie go przez próchnicę do takiego stopnia, że powstaje konieczność leczenia kanałowego. Ludzka anatomia sprawia, że taka terapia jest mocno utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa. Wówczas usunięcie zęba jest pewniejszą i szybszą drogą do pełni zdrowia.

Ósemka wrasta w policzek – ekstrakcja

Ósemka wrastająca w policzek lub krzywo rosnąca w inną stronę stanowi zwykle wskazanie do usunięcia. Kiedy wychodzi poza linię łuku zębowego, nie może pełnić swojej funkcji. Umiejscowione w ten sposób zęby mogą też powodować problemy z dziąsłami takie jak częste stany zapalne lub torbiele. Usunięcie zawiązków zęba jest prostsze i szybsze niż ekstrakcja w pełni wykształconych ósemek. Dlatego jeżeli otrzymałeś od dentysty wskazania do tego zabiegu, nie należy z nim zwlekać, a wykonać go jak najszybciej.

Usuwanie trzecich trzonowców przypomina raczej zabieg chirurgiczny niż zwykłą ekstrakcję. Wynika to z anatomii człowieka i umiejscowienia ósemek. Co więcej, zęby mądrości często mają nietypowy kształt i ilość korzeni, co także utrudnia ich sprawne usunięcie. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu jego wykonanie jest bezbolesne. Po wyrwaniu ósemki, na dziąsło zakładane są szwy, co usprawnia jego prawidłowe gojenie.

Jeżeli w twoim przypadku ósemka wrasta w policzek lub powoduje jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości spośród tych opisanych powyżej, udaj się do gabinetu stomatologicznego. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie zabiegu ekstrakcji zęba. W takim przypadku, najlepiej zabrać się za to jak najszybciej. Im bardziej rozwinięta ósemka, tym usunięcie jej jest bardziej inwazyjne. Szybka reakcja ograniczy ryzyko powstawania potencjalnych powikłań pooperacyjnych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Krwotok po wyrwaniu zęba

Krwotok po wyrwaniu zęba – co robić, jak go zatamować?

Next Post
ból gardła od zęba

Ból gardła od zęba – przyczyny i środki doraźne uśmierzające ból

Related Posts
zespół costena

Zespół Costena – diagnostyka i sposoby leczenia bólu

Zespół Costena jest schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Możesz podejrzewać, że pojawił się u ciebie, jeśli nagle odczuwasz ból skroni, żuchwy albo wręcz całej twarzy! Dolegliwości te zwykle stają się silniejsze, kiedy próbujesz mówić albo coś zjeść. Jakie są przyczyny choroby i czy zespół Costena można skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!
Czytaj więcej