po wyrwaniu zęba widać kość

Po wyrwaniu zęba widać kość – gojenie po ekstrakcji

Anna Wiktor
Gdy po wyrwaniu zęba widać kość, może wydawać się to dość niepokojące. Nie zawsze stanowi to jednak powód do obaw. Sprawdź, kiedy rana po zębie zagoi się sama, a kiedy lepiej udać się do lekarza.

Ekstrakcja zęba nie należy do przyjemnych procedur stomatologicznych. W niektórych przypadkach jest jednak konieczna. Dowiedz się, co robić, gdy po wyrwaniu zęba widać kość i jak długo przeważnie goi się taka rana. Mamy dla ciebie też kilka wskazówek, których warto przestrzegać podczas tego procesu.

W skrócie:

  • Po usunięciu zęba kość potrzebuje czasu na odbudowę, a odłamane kawałki kości są zwykle usuwane przez organizm.
  • Jeśli ściana zębodołu była w pewnym momencie cienka lub pęknięta, fragmenty kości mogą przebić się przez dziąsło.
  • W przypadkach, gdy po usunięciu zęba widoczna jest kość, najlepiej udać się do dentysty, szczególnie jeśli jest to bolesne lub rani język.

Po wyrwaniu zęba widać kość – czy to powód do obaw?

Po ekstrakcji zęba kość potrzebuje czasu na przebudowanie. W przypadkach, gdy ściana zębodołu była w którymś miejscu cienka lub pęknięta, fragmenty kości mogą przebić się przez dziąsło. Przeważnie nie trzeba się tego obawiać. Odłamane kawałki kości są samoczynnie usuwane przez organizm, co jest normalnym (a nawet pożądanym) zjawiskiem.  

Zdarzają się też takie przypadki, że po wyrwaniu zęba widać kość, gdyż zmienia się jej kształt i pozycja – zaczyna wystawać. W takiej sytuacji najlepiej udać się do stomatologa, szczególnie jeśli zjawisko to jest bolesne lub rani język.

Niepokojące są także:

  • nieustający ból i obrzęk;
  • krwawienie utrzymujące się przez dłuższy czas;
  • gorączka;
  • nudności i wymioty;
  • uciążliwy ból promieniujący do okolicy ucha;
  • pojawianie się wydzieliny z rany, szczególnie jeśli ma nieprzyjemny zapach.
niepokojące objawy po wyrwaniu zęba

Proces gojenia rany po ekstrakcji

Po usunięciu zęba normalne jest krwawienie z rany przez pierwszą dobę. Po tym czasie wytwarza się skrzep, który zabezpiecza delikatne miejsce. Tkanka tworzy się około tygodnia. Należy w tym czasie odpowiednio zabezpieczyć zębodół, by nie uszkodzić ani nie zerwać skrzepu.

Ważne

Rana powinna być już w pełni zagojona po upływie 7-10 dni. Można w tym miejscu odczuwać nadwrażliwość jeszcze przez dłuższy czas. Wykształcenie się nowej kości w miejscu ekstrakcji może jednak trwać nawet do ośmiu tygodni.
widać kość po wyrwaniu zęba

Zalecenia po usunięciu zęba

  • Płucz jamę ustną roztworem soli fizjologicznej w celu zabicia szkodliwych drobnoustrojów;
  • unikaj podrażnień w okolicy rany, ale nie zaniedbuj higieny jamy ustnej;
  • przerzuć się na dietę płynną przynajmniej na kilka pierwszych dni;
  • po upłynięciu mniej więcej dwóch tygodni udaj się na kontrolę do dentysty.

Jeżeli po wyrwaniu zęba widać kość w formie małych odłamków lub jeśli jest ona widoczna w zębodole bezpośrednio po ekstrakcji – nie ma powodów do obaw. Bardziej niepokojące jest przemieszczenie się kości i wystawanie jej ponad powierzchnię dziąsła. Zagojona rana po usuniętym zębie powinna być gładka, bez wystających struktur kostnych ani zębowych.

Często zadawane pytania

Jak długo zarasta kość po wyrwaniu zęba?

Czas potrzebny na zagojenie się kości po wyrwaniu zęba może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz lokalizacji i stopnia trudności ekstrakcji. W przypadku niepowikłanego gojenia dziąsło zwykle zamyka się w ciągu 1-2 tygodni, ale pełne zagojenie kości może trwać od 3 do 6 miesięcy. W niektórych przypadkach może to potrwać nawet dłużej.

Jak powinno wyglądać dziąsło po wyrwaniu zęba?

Bezpośrednio po wyrwaniu zęba, w miejscu ekstrakcji może być widoczna niewielka ilość krwi oraz opuchnięte dziąsło. W miarę jak proces gojenia się rozpoczyna, opuchlizna powinna zacząć ustępować. W ciągu kilku dni gojące się dziąsło może zmienić kolor na szaro-biały lub żółtawy, co jest normalną fazą gojenia i oznacza tworzenie się białka fibryny, które chroni gojącą się ranę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
początki próchnicy

Początki próchnicy zębów – rodzaje, profilaktyka stomatologiczna. Etapy rozwoju oraz metody leczenia próchnicy

Następny artykuł
kiedy można jeść po wyrwaniu zęba

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?

Podobne artykuły