ból kości po wyrwaniu zęba

Ból kości po wyrwaniu zęba – jak się go pozbyć? Kiedy ból poekstrakcyjny wymaga interwencji lekarskiej?

Jakub Kaczmarek
Ból kości po wyrwaniu zęba pojawia się po zabiegu ekstrakcji dość często, a potrafi być przy tym bardzo dokuczliwy. Przeważnie utrzymuje się przez kilka dni i powinien odpuszczać po zastosowaniu leków przeciwzapalnych.

Ból kości po wyrwaniu zęba jest częstym i całkowicie naturalnym zjawiskiem, które pojawia się zwykle, gdy stosowane podczas zabiegu znieczulenie przestaje działać. Istnieją różne metody łagodzenia tej nieprzyjemnej dolegliwości. Dowiedz się, jak jej zaradzić i kiedy ból po ekstrakcji staje się czymś niepokojącym.

Ile trwa ból kości po wyrwaniu zęba?

Ból poekstrakcyjny jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i nie należy się nim zbytnio przejmować. Ból kości po wyrwaniu zęba typowo jest lekki lub umiarkowany, a czas jego trwania to maksymalnie około 3 dni. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeżeli:

  • wyrwany ząb znajdował się w trudno dostępnym miejscu – najczęściej są to ósemki;
  • wykonywany był długi i skomplikowany zabieg;
  • pacjent cierpi na problemy z zatokami.

Wówczas czas powrotu do zdrowia może wydłużyć się nawet do 7 dni. W przypadku, gdy ból utrzymuje się przez dłuższy czas, nasila się lub jest nie do zniesienia, należy skontaktować się z lekarzem stomatologii.

Ból kości po wyrwaniu zęba – co robić?

Ból kości po wyrwaniu zęba powinien ustąpić po zastosowaniu zwykłych leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Są one dostępne bez recepty w każdej aptece. Możesz też zastosować któryś z domowych metod łagodzenia bólu jamy ustnej:

  • zimne okłady;
  • opatrunek miejscowy z olejkiem goździkowym;
  • płukanka z mieszanki szałwii i rumianku;
  • miejscowy zamrażacz w sprayu;
  • nasączony amolem wacik.

Jeżeli ból kości po wyrwaniu zęba utrzymuje się dłużej niż 3–7 dni i powoduje duży dyskomfort, należy udać się do lekarza stomatologii. Może oznaczać to nieprawidłowe gojenie się rany lub wystąpienie niebezpiecznego zakażenia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból martwego zęba

Ból martwego zęba – co to oznacza? Czy martwy ząb może boleć?

Następny artykuł
specjalizacja stomatologia

Specjalizacje — stomatologia. Jakie możliwości specjalizacyjne ma lekarz dentysta?

Podobne artykuły