proteza termoplastyczna

Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna

Jakub Kaczmarek
Masz braki w uzębieniu i chcesz to zmienić? Proteza termoplastyczna to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Dowiedz się, z czego jest wykonana i czym różni się od tradycyjnych protez.

Nowoczesne protezy nie są już wykonane z akrylu. Proteza termoplastyczna to wyrób nowej generacji – jest lekka, wygodna, a wyglądem do złudzenia przypomina prawdziwe zęby. Czy to rozwiązanie dla ciebie? Przekonaj się!

Z czego jest wykonana proteza termoplastyczna?

Proteza termoplastyczna jest wykonana ze specjalnego rodzaju materiału – polimeru lub akronu. Zmienia on swój kształt pod wpływem wysokiej temperatury i właśnie te jego właściwości wykorzystuje się podczas tworzenia idealnie odwzorowanych protez zębowych.

Polimer lub akron termoplastyczny umieszcza się w formie, którą przygotowuje się wcześniej na podstawie odlewu szczęki pacjenta. Wszystko odbywa się w wysokiej temperaturze. Dzięki temu materiał staje się twardy i odporny na uszkodzenia, a jednocześnie elastyczny.

Czym protezy termoplastyczne różnią się od akrylowych?

Zarówno protezy termoplastyczne, jak i akrylowe, są rodzajem protez ruchomych – czyli takich, które zdejmuje się np. do snu. Różnią się jednak od siebie jakością wykonania, a także sposobem mocowania w szczęce.

Wiele osób noszących protezy z akrylu skarży się na ból dziąseł i niewygodę. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjne uzupełnienie mocuje się za pomocą metalowych klamer. Są one nie tylko mało komfortowe, ale również widoczne dla otoczenia.

W przypadku protez termoplastycznych mocowanie wygląda zupełnie inaczej. Dzięki temu, że elastyczny materiał dopasowuje się do otaczających go elementów, proteza ściśle przylega do dziąseł bez konieczności stosowania klamer.

Estetyczne i dyskretne uzupełnienie braków w uzębieniu

Polimer i akron termoplastyczny doskonale nadają się na protezy również ze względu na swoje walory estetyczne. Protezie można łatwo nadać odpowiedni odcień, pasujący do koloru pozostałych zębów. Dzięki temu nie wyróżnia się ona w szczęce pacjenta, ale wygląda tak, jakby była częścią naturalnego uzębienia.

Właściwości materiałów termoplastycznych sprawiają również, że protezy nie zmieniają swojego koloru nawet po długim czasie. Polimer i akryl nie chłoną wody, dzięki czemu ograniczają ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej.

Ile zapłacisz za protezę termoplastyczną?

Nie da się ukryć, że protezy termoplastyczne są droższe od tradycyjnych, akrylowych. Dla wielu osób ważne może być również to, że nie są one refundowane przez NFZ. Cena protezy termoplastycznej zależy od liczby brakujących zębów. Najczęściej jest to koszt rzędu 1500-3000 złotych. Jeśli w twojej jamie ustnej pojawią się kolejne ubytki, protetyk może dołączyć następny element uzupełnienia. Wówczas należy liczyć się z kosztem około 180-220 złotych za każdy ząb.

Czy warto zainwestować w protezę termoplastyczną? Jeśli zależy Ci na zdrowiu jamy ustnej, wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie, to zdecydowanie tak! Pamiętaj jednak, że koszt takiej protezy jest znacznie wyższy niż w przypadku protez akrylowych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból migdałka

Ból migdałka – zapalenie migdałków, angina czy groźny nowotwór?

Następny artykuł
aparat ceramiczny

Czym jest aparat ceramiczny i dla kogo został stworzony?

Podobne artykuły