Wady zgryzu to szeroki problem, który obejmuje różne nieprawidłowości ustawienia zębów w szczęce i żuchwie. Niektóre z nich polegają wysunięciu lub cofnięciu całej kości żuchwowej. Przy innych występuje stłoczenie, rotacja lub innego rodzaju złe umiejscowienie samych zębów. Dziś przyjrzymy się temu, jak wygląda retruzja, czyli specyficzny rodzaj wady zgryzu.
Retruzja
Retruzja to stan, w którym zęby nadmiernie przechylają się w stronę języka. Podobnym zjawiskiem jest protruzja – to również przechylenie zębów, lecz w tym przypadku w stronę wargową. Pochylenia zębów w stronę języka nie należy mylić z wysunięciem zębów. Przy zdiagnozowanej retruzji zęby często znajdują się we właściwym miejscu, lecz ustawione są w złym kierunku. Przyczyn takiego stanu może być wiele, lecz zawsze wymaga on leczenia, w celu przywrócenia pełni sprawności jamie ustnej.
Zdrowe zęby powinny być mniej więcej pionowe i nachodzić na siebie w odpowiednich miejscach, by ułatwiać w ten sposób gryzienie. Co więcej, zmiana ich ułożenia lub nachylenia zaburza estetykę twarzy. Retruzja może sprawiać wrażenie nienaturalnych rysów lub pomniejszonego uwypuklenia ust.
Leczenie retruzji
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów wad zgryzu, i w tej sytuacji stosuje się leczenie ortodontyczne. Wcześniej jednak należy udać się do stomatologa w celu wyleczenia wszystkich ubytków, odkamieniania i oczyszczenia zębów. Ważna jest także ocena stanu dziąseł przez stomatologa. Należy najpierw wyleczyć wszystkie choroby przyzębia, by dziąsła były wystarczająco silne na zniesienie zmian w ułożeniu zębów.
Dopiero po takim wstępnym leczeniu ortodonta ustala z pacjentem indywidualny plan. W większości przypadków stosuje się stały lub ruchomy aparat na zęby. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. alignery, czyli przezroczyste nakładki, które są wygodniejszą i bardziej estetyczną alternatywą dla aparatów ortodontycznych.
Terapia ortodontyczna na retruzję musi być dostosowana do potrzeb i stanu pacjenta. W niektórych przypadkach, oprócz wyprostowania zębów konieczna jest też ich rotacja, cofnięcie, wysunięcie lub przesunięcie. Cały ten proces może trwać nawet do kilku lat.
W trakcie trwania leczenia ortodontycznego, należy przykładać szczególną uwagę do higieny jamy ustnej. W tym czasie dziąsła i zęby są osłabione i bardziej podatne na infekcje. W aparacie stałym mogą gromadzić się resztki pokarmu, które stanowią idealne podłoże dla rozwoju szkodliwych bakterii. Specjaliści zalecają stosowanie szczoteczki sonicznej, która dokładniej oczyszcza powierzchnię zębów niż klasyczna. Warto też dodać do swojej codziennej rutyny szczoteczkę międzyzębową, nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej.
Retruzja, czyli pochylenie się zębów do wewnątrz, to niewygodna i nieestetyczna wada zgryzu. Jedynym pewnym sposobem na jej wyleczenie jest założenie stałego aparatu ortodontycznego lub zastosowanie specjalnych nakładek prostujących. Terapia powinna zawsze odbywać się pod okiem wykwalifikowanego ortodonty. Uniwersalne nakładki nazębne nie przyniosą tak korzystnych efektów, jak specjalistyczne, spersonalizowane leczenie. Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka zalążki retruzji, najlepiej od razu udać się do ortodonty i jak najszybciej rozpocząć terapię.
Może Cię także zainteresować:
- Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?
- Krzywy zgryz u dziecka – jakie są jego przyczyny? Sprawdź, jakie wady zgryzu u dzieci pojawiają się najczęściej!
- Jak wady zgryzu wpływają na jakość życia? Jak leczyć zaburzenia zgryzu? Oto najważniejsze informacje
- Laterogenia, progenia, zgryz przewieszony – jak leczyć asymetrię szczęki?
- Cofnięta żuchwa – czym różni się od tyłozgryzu? Przyczyny oraz leczenie
- Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?
- Wada zgryzu – przyczyny, rodzaje oraz leczenie