Szlifowanie zębów

Szlifowanie zębów – na czym polega ten zabieg?

Jakub Kaczmarek
Szlifowanie zębów to zabieg wykonywany bardzo często przed leczeniem ortodontycznym lub protetycznym. U wielu pacjentów budzi strach i niepewność. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o jego procedurze.

Słysząc o szlifowaniu, czy piłowaniu zębów wiele osób ma ciarki na plecach. Nietrudno wyobrazić sobie ból, który musi sprawiać mechaniczne nadawanie naszym zębom konkretnego kształtu. Tymczasem przy wielu ważnych metodach leczenia (na przykład przy tworzeniu mostu protetycznego) szlifowanie zębów może okazać się nieuniknione. Czy trzeba się go bać? Sprawdź

sam!

Szlifowanie zębów – czy prowadzi do ich uszkodzenia?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy piłowanie zębów jest bezpieczne. Jak najbardziej. Wprawdzie z technicznego punktu widzenia spiłowane zęby są uszkadzane. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku pogorszenia się stanu uzębienia. Wręcz przeciwnie. szlifowanie zapobiega jego dalszemu niszczeniu.

Nawet pojedyncza przerwa w uzębieniu prowadzi do rozchwiania się pozostałych zębów, a nawet do ich wysuwania się z dziąseł. Leczenie protetyczne w wielu przypadkach wymaga szlifowania zębów. Po zabiegu są one ukrywane pod koronami i całkowicie zabezpieczone.

Szlifowanie zębów – czy to bolesny zabieg?

Stripping zębów oraz bardziej inwazyjne szlifowanie to zabiegi, które budzą postrach. Pacjenci przede wszystkim boją się bólu, który musi przecież wywoływać.

Trzeba jednak pamiętać, że współczesna stomatologia przykłada bardzo dużą wagę do tego, aby oszczędzać pacjentom bólu. Właśnie dlatego zabieg szlifowania zębów zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Ilość i moc środa znieczulającego dostosowana jest do potrzeb konkretnego pacjenta. Jak więc widać nie ma się czego bać.

Ból po zabiegu szlifowania zębów

Wiemy już, że zabieg piłowania zębów jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym a przez to całkowicie bezbolesny. Wielu pacjentów martwi się jednak o to, co się stanie, kiedy już zejdą z fotela dentystycznego a znieczulenie przestanie działać. Czy spiłowane zęby bolą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie. Jeżeli po szlifowaniu pacjent odczuwa ból, to znak, że zabieg został wykonany nieprawidłowo i wymaga korekcji. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zgłoszenie się do stomatologa, który szlifował zęby.

Trzeba jednak podkreślić, że w pierwszych dniach po zabiegu można odczuwać pewien dyskomfort. Lekki ból bierze się z podrażnienia dziąseł. W takich wypadkach warto skorzystać z dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, na przykład tych opartych na ibuprofenie.

Podsumowanie

Szlifowanie zębów to szybki i bezpieczny zabieg, który nie powoduje dolegliwości bólowych. Zdecydowanie nie trzeba się go bać! Najczęściej wykorzystywany jest w przebiegu leczenia protetycznego lub ortodontycznego. W jego wyniku kondycja i zdrowie zębów znacznie się poprawiają a pacjent zyskuje piękny uśmiech.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
paradontoza

Czym właściwie jest paradontoza? Objawy, przebieg i sposoby leczenia choroby

Next Post

Wypełnianie zęba: skuteczne leczenie przednich zębów

Related Posts