W skrócie:
- Protezy całkowite to rodzaj ruchomych protez dentystycznych stosowanych w celu zastąpienia utraconych zębów w całym łuku zębowym.
- Aby stworzyć protezę, technicy wykonują wycisk jamy ustnej pacjenta i wykorzystują go do stworzenia modelu roboczego.
- Testy Herbsta są wykorzystywane do pomiaru ruchów twarzy, jamy ustnej i żuchwy podczas pobierania wycisku funkcjonalnego.
- Końcowe poprawki i regulacje są wykonywane w celu sprawdzenia wyrównania zębów i prawidłowego dopasowania marginesów.
Czym charakteryzuje się proteza całkowita
Protezy mają za zadanie zastąpić ubytki w zębach pacjenta. Dzielimy je na stałe (korony, mosty lub implanty) i ruchome, czyli takie, które pacjent zdejmuje, czyści i zakłada samodzielnie. Proteza całkowita jest ruchomą, która obejmuje powierzchnię całego łuku zębowego bezzębnej szczęki górnej (proteza górna) bądź żuchwy (protezy dolnej). Opiera się na podłożu protetycznym, którego położenie wyznacza okluzja żuchwy i szczęki zębów górnych. Wykonana jest z tworzywa akrylowego lub akronu. Część bazowa ma kolor różowy imitujący dziąsło, część zębowa jest dopasowana kolorystycznie do reszty zębów.
Jak wygląda proces tworzenia protezy zębowej na bazie wycisku z gipsu
- Na podstawie łyżki indywidualnej z plastycznego masy wyciskowej utwardzalnej takiej jak akryl tworzy się wycisk anatomiczny, czyli negatyw pola protetycznego do modelu gipsowego.
- Technik wykonuje wzorniki zwarciowe w celu późniejszej rejestracji zwarcia centralnego u pacjenta (wysokość zwarcia, ustawienia zębów). Zasięg wzornika jest ograniczony polem protetycznym i wyrostkami zębodołowymi.
- Na tej podstawie zostanie odwzorowany model roboczy, a po przymiarce laboratoryjne wykonanie protezy właściwej.
O co poprosi cię protetyk podczas wykonywania wycisku czynnościowego
Polecenia stomatologa podczas wizyty mogą wydać się dziwne, jednak to, co zobaczy, zmierzy i zaznaczy podczas ich wykonywania na wycisku czynnościowym, będzie przekładać się na stabilizację protezy właściwej. To właśnie testy Herbsta. Będą to ruchy mimiczne, ustne i ruchy żuchwy wykonywane podczas:
- gwizdania,
- szerokiego otwarcia ust,
- oblizywania wargi górnej i dolnej,
- dotykania językiem policzków, podniebienia, szczęki i żuchwy.
Ostatnie poprawki i dopasowania
Podczas wizyty koryguje się dopasowanie pobrzeży, sprawdza się ustawianie zębów, szlifuje guzki zębów, żeby doprowadzić do prawidłowej okluzji. Nawet po czasie można kontaktować się z protetykiem w celu jej poprawienia. Proteza może ulec po czasie zużyciu, ważne są zasady użytkowania protez i ich czyszczenie. Tak do górnej protezy, jak i dolnej pacjenci często stosują kleje mocujące dla większego komfortu i swobody podczas codziennych czynności.
Ciekawostka
Utrata zębów to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Na szczęście protetyka skutecznie temu zaradza, tworząc coraz lepsze, lżejsze bardziej kompatybilne protezy zębowe. Wykorzystuje się do tego nowoczesne techniki (np. proteza overdenture osadzona jest na implantach) z wykorzystaniem tradycyjnych i sprawdzonych jak testy Herbsta.
Często zadawane pytania
Jak się robi wycisk zębów do protezy?
Aby wykonać wycisk zębów do protezy, stosuje się specjalną masę wyciskową, która jest umieszczana wewnątrz ust pacjenta, a następnie utwardzana. Wycisk pozwala uzyskać dokładne odwzorowanie kształtu i układu zębów.
Ile trwa pobieranie wycisku zębów?
Czas trwania pobierania wycisku zębów zależy od indywidualnego przypadku i złożoności. Zazwyczaj trwa to około kilku minut na łuk zębowy.
Czy wycisk zębów boli?
Pobieranie wycisku zębów jest zazwyczaj bezbolesne, ale może powodować pewien dyskomfort (tak jak większość zabiegów stomatologicznych). Dentysta będzie starał się maksymalnie zminimalizować jakiekolwiek dolegliwości i zapewnić pacjentowi komfort podczas tego procesu.
Może Cię także zainteresować:
- Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Proteza akrylowa – sprawdź, jakie są zalety i wady takiego implantu
- Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?
- Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna
- Proteza górna bez podniebienia – kiedy możesz z niej korzystać?
- Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?