ukruszony ząb

Ukruszony ząb – co robić? Skuteczne sposoby odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba

Jakub Kaczmarek
Masz ukruszony ząb? Nie musisz przejmować się utratą pięknego uśmiechu. W takiej sytuacji jak najszybciej udaj się do dentysty lub protetyka i skorzystaj z jednej ze skutecznych metod naprawy. Dowiedz się, co najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku!

Przyczyny tego problemu bywają różne. Czasem to upadek lub uderzenie, próchnica, a nawet nadmierne zaciskanie szczęki. Jeśli masz złamany lub ukruszony ząb, nie musisz przyzwyczajać się do ubytków i ukrywać uśmiechu. Nowoczesna stomatologia zna sposoby na skuteczną odbudowę zęba. Sprawdź, co może ci pomóc!

Ukruszony ząb – przyczyny

Ukruszyć może się zarówno zdrowy ząb, jak i taki, który jest zainfekowany próchnicą. Nie da się jednak ukryć, że najczęstszą przyczyną ukruszonego zęba jest niewłaściwa higiena jamy ustnej i niezdrowe odżywianie. Urazy mechaniczne również się zdarzają (np. podczas wypadków komunikacyjnych czy uprawiania sportu), ale stosunkowo rzadko. Zdrowe zęby są zbudowane z twardej, odpornej na uszkodzenia tkanki i łamią się tylko pod wpływem działania bardzo dużych sił.

Złamanie zęba może być spowodowane:

  • zmianami próchniczymi;
  • martwicą – obumarciem komórek miazgi znajdujących się wewnątrz zęba;
  • leczeniem kanałowym osłabiającym zewnętrzne warstwy zęba;
  • bruksizmem – nawykowym zaciskaniem żuchwy;
  • niewłaściwą dietą (jedzeniem dużych ilości słodyczy, piciem napojów gazowanych);
  • niedoborem witaminy D;
  • częstymi wymiotami, które są spowodowane np. chemioterapią lub zaburzeniami odżywiania.

Jak wybiera się metodę odbudowy pęknięć?

Każdy uszczerbiony ząb jest uszkodzony w inny sposób. To, czy i w jaki sposób może zostać odbudowany, zależy od stopnia uszkodzenia zęba, stanu tkanek i położenia w szczęce.

Jeśli twój ząb jest:

  • ukruszony i nie odczuwasz bólu ani dyskomfortu, twojemu zębowi nic nie grozi. Możesz jednak udać się do stomatologa, aby wygładził ząb lub uzupełnił ubytek;
  • złamany, to taki uraz wymaga interwencji stomatologicznej, ponieważ uszkodzenia mogą rozchodzić się na kolejne fragmenty szkliwa;
  • wybity, wtedy taki ząb trzeba dokładnie umyć i umieścić w dziąśle, przy wybiciu zęba należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Licówka, kompozyt, implant – jak odbudować pęknięty fragment zęba?

Podczas wizyty w gabinecie stomatolog zaproponuje ci jedną z metod rekonstrukcji zęba. Wszystkie są bezbolesne, różnią się natomiast tempem wykonywania zabiegu, a także ceną.

Jeśli masz lekko ukruszony ząb (np. jedynkę), możesz skorzystać z prostej metody poprawiającej jego wygląd. Dentysta nakłada na ząb licówkę, czyli specjalną porcelanową nakładkę. Wygląda jak prawdziwe szkliwo, dzięki czemu zapewni ci idealny uśmiech, a dodatkowo wzmacnia ząb i chroni go przed dalszym pękaniem i kruszeniem.

Wypełnienia kompozytowe

Popularnym rozwiązaniem w przypadku ukruszenia zębów trzonowych są wypełnienia kompozytowe. Metoda jest dość prosta, a zabieg wykonuje się w ciągu jednej wizyty. Stosuje się w nim światłoutwardzalną żywicę (taką samą, jakiej używa się do wykonywania plomb). Aby można było umieścić wypełnienie kompozytowe w uszkodzonym miejscu, ząb powinien być w dość dobrym stanie – przede wszystkim zachowany musi być korzeń zęba.

Korony i implanty

W niektórych przypadkach złamany ząb wymaga pomocy protetycznej. Gdy nie jest możliwe uratowanie go za pomocą prostszych metod, wykonuje się koronę porcelanową lub implant. Takie rozwiązanie można zastosować także w przypadku, gdy ząb ułamie się niemal w całości i jest pozbawiony korony.

Czy istnieją domowe sposoby na naprawę uszkodzonej części zęba?

Pod tym względem nie ma wątpliwości – w przypadku ukruszonego zęba domowe sposoby nigdy nie są skuteczne w dłuższej perspektywie. Jeśli chcesz zadbać o swój komfort i ułatwić sobie gryzienie twardych pokarmów, możesz skorzystać z dostępnych na rynku tymczasowych plomb. To miękki, elastyczny materiał, który wkłada się w odpowiednie miejsce. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie na krótką metę.

Dlaczego wizyta u dentysty będzie nieodzowna?

Żadne domowe sposoby nie zastąpią wizyty u stomatologa. Po pomoc stomatologiczną lub protetyczną należy zwrócić się jak najszybciej. Korzystanie z domowych środków może bowiem tylko pogorszyć stan twojego uzębienia.

Dotyczy to także zębów u dziecka. Jeśli ułamie się ząb mleczny, nie powinno się go pozostawiać w takim stanie. To, w jakim stanie będą mleczne zęby dziecka, ma duży wpływ na jego zęby stałe.

Pęknięty lub ukruszony ząb to problem, jednak można sobie z nim poradzić. Koszty zabiegu nie muszą być przeszkodą – w przypadku zębów przednich będzie możliwa refundacja NFZ. Pamiętaj jednak, że ważny jest czas! Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa i odzyskaj idealny uśmiech po zabiegu!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący – czym jest i jak leczy wady zgryzu? Kto może nosić aparat ortodontyczny samoligaturujący?

Next Post
nazwy zębów

Nazwy zębów stałych w jamie ustnej oraz ich budowa. Co warto wiedzieć o przyzębiu? Jakie są rodzaje zębów człowieka?

Related Posts