Znieczulenie stomatologiczne pomaga pokonać strach oraz przejść zabieg bez bólu i dyskomfortu. Jednak u niektórych pacjentów może się ono wiązać z pewnymi powikłaniami. Dowiedz się, jakie jest ryzyko. Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne.
Na czym polega znieczulenie u dentysty?
Znieczulenie u dentysty może być miejscowe lub w wyjątkowych przypadkach ogólne. Znieczulenie miejscowe w stomatologii dzieli się między innymi na:
- znieczulenie powierzchniowe;
- znieczulenie nasiękowe;
- znieczulenie przewodowe.
Znieczulenie polega na czasowym zablokowaniu przewodzenia impulsów bólowych przez nerwy do mózgu. To, jak długo utrzymuje się znieczulenie po zabiegu, zależne fjest od podanego środka, jego ilości i tempa metabolizmu organizmu. Zazwyczaj ustępuje po godzinie do dwóch od zabiegu.
Kiedy warto zdecydować się na znieczulenie u dentysty?
Właściwie każdy zabieg w gabinecie stomatologicznym można wykonać z użyciem znieczulenia miejscowego. Jeśli dentysta przewiduje, że zabieg będzie bolesny, może zaproponować znieczulenie, aby oszczędzić pacjentowi dyskomfortu i strachu. Niektóre z zabiegów nawet powinny odbywać się w znieczuleniu. O tym, czy podać środek znieczulający decyduje dentysta wraz z pacjentem, po wspólnej konsultacji.
Znieczulenie u dentysty – skutki uboczne
Nie każdy organizm tak samo zareaguje na podane znieczulenie. W większości przypadków jest ono bezpieczne, jednak czasem zdarzają się komplikacje.
Znieczulenie u dentysty, skutki uboczne:
- obrzęk, ból, krwiak lub ropień w miejscu ukłucia;
- kołatanie serca;
- uszkodzenie nerwu przez igłę;
- drętwienie języka;
- drgawki;
- skurcze mięśni;
- problemy z oddychaniem;
- omdlenia.
Zdarza się, że znieczulenie nie zadziała. Co może być tego przyczyną? Jedną z przyczyn jest zaburzony metabolizm ciała pacjenta. Działanie znieczulenia może również być zaburzone przez niektóre leki lub substancje odurzające takie jak na przykład marihuana. Trudności mogą się również pojawić w sytuacji, gdy występuje stan zapalny znieczulanych tkanek. Możliwa jest także sytuacja, w której znieczulenie obejmie także inne struktury anatomiczne takie jak nerw twarzowy odpowiedzialny za skurcze mięśni mimicznych twarzy. Skutki ustępują wtedy samoistnie.
Znieczulenie u dentysty – przeciwwskazania
Znieczulenia nie można zastosować u pacjentów, którzy są uczuleni na środek znieczulający. Czasami pacjent nie wie, że ma alergię, dlatego najlepiej jest wykonać przed wizytą test.
Główne przeciwwskazania do podania znieczulenia u dentysty:
- choroby i wady serca;
- miażdżyca;
- nerwica;
- padaczka;
- cukrzyca;
- skaza krwotoczna;
- zakażenie w okolicy wkłucia;
- zaburzenia czynności nerek;
- nadczynność tarczycy;
- astma oskrzelowa.
W przypadku pacjentów z obciążeniami zdrowotnymi wymagana jest konsultacja ze specjalistą, aby odpowiednio dobrać metodę znieczulenia. Przed zabiegiem lekarz może zapytać o choroby przewlekłe i alergie. Stomatologa należy poinformować o ciąży lub o tym, że się karmi piersią. Znieczuleń stomatologicznych nie podaje się dzieciom do 4 roku życia.
Jak widać, znieczulenie u dentysty to poważna sprawa i trzeba tę kwestię omówić wcześniej z lekarzem.
Może Cię także zainteresować:
- Ile trzyma znieczulenie po wyrwaniu zęba – jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?
- Znieczulenie u dentysty – rodzaje i przeciwwskazania. Wszystko o stosowaniu znieczulenia przy leczeniu zębów
- Leczenie kanałowe bez znieczulenia – błąd dentysty czy celowy zabieg?
- Czym jest gaz rozweselający i czy jego stosowanie jest bezpieczne?
- Usuwanie zębów pod narkozą – cena
- Leczenie zębów pod narkozą. Kiedy należy je wykonać i czy jest w pełni bezpieczne?
- Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?