żółte zęby

Żółte zęby – czy jesteś skazany na przebarwienia? Dowiedz się, jak ich uniknąć

Jakub Kaczmarek
Żółte zęby powodują u ciebie kompleksy? W wielu przypadkach taki odcień jest naturalny. Nie oznacza to jednak, że musisz się na niego godzić. Sprawdź, co wpływa na odcień zębów i jak możesz sprawić, by były bielsze.

Żółte zęby same w sobie nie są zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej. Taki odcień może być jednak związany ze ścieraniem się szkliwa lub tworzeniem się płytki nazębnej. Wówczas warto zrobić wszystko, by pozbyć się problemu – takie sytuacje mogą prowadzić do ubytków i chorób przyzębia.

Żółte zęby – problem estetyczny czy zdrowotny?

Zęby, którym jest daleko do określenia „śnieżnobiałe”, mogą skutecznie zniechęcać do promiennego uśmiechu. Na ten problem warto jednak spojrzeć także w kontekście zdrowotnym. Przebarwienia zębów mogą prowadzić do pogorszenia stanu jamy ustnej. Osadzający się na zębach kamień sprawia, że są bardziej podatne na próchnicę i choroby dziąseł.

Czym mogą być spowodowane żółte przebarwienia na zębach?

Przyczyn powstawania przebarwień na uzębieniu może być wiele – nie na każdy z tych procesów będziesz mieć wpływ. Warto jednak wiedzieć, co może powodować zmianę odcienia na bardziej żółty – być może w twoim przypadku, aby zahamować ten proces, wystarczy zmiana nawyków.

Żółte zęby mogą być przyczyną czynników takich jak:

  • palenie papierosów;
  • spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina;
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – niedokładne szczotkowanie powoduje osadzanie się kamienia nazębnego o żółtym zabarwieniu;
  • niewłaściwie przeprowadzone leczenie kanałowe – po takim zabiegu do jamy zęba może dostać się krew, która zabarwi ząb na ciemniejszy kolor;
  • stosowanie niektórych leków, które barwią zęby, np. antyhistaminowych czy antydepresantów, a także tych zawierających tetracykliny;
  • starzenie – zęby ciemnieją z wiekiem, ponieważ ich szkliwo ściera się i odsłania zębinę, która ma naturalnie ciemniejszy kolor;
  • uwarunkowania genetycznie – u niektórych osób po prostu występuje naturalnie większa ilość ciemnego barwnika. który uniemożliwia uzyskanie idealnie białych zębów.

Co możesz zrobić, by uniknąć żółtego osadu na zębach na co dzień?

Jeśli zauważasz, że twoje zęby żółkną, zacznij działać! W wielu przypadkach możesz zapobiec zmianie koloru zęba na ciemniejszy. Pomoże w tym wprowadzenie kilku codziennych nawyków.

Przede wszystkim zadbaj o dokładne mycie zębów. Wybieraj do tego miękkie szczoteczki i pasty z fluorem, niezawierające składników ścierających. Do usuwania płytki nazębnej dobrze nadają się szczoteczki soniczne.

Jeśli w twojej diecie znajduje się dużo produktów, które mogą przebarwiać zęby, postaraj się je ograniczyć. Uważaj także na kwaśne potrawy i napoje gazowane – powodują one pękanie szkliwa zębów. Staraj się płukać zęby wodą po spożyciu takich pokarmów czy napojów.

Co na żółte zęby? Skuteczne sposoby wybielania

Żółknięcie zębów nie musi być nieodwracalnym procesem. Wielu dentystów stosuje skuteczne metody wybielania zębów. Jeśli stan twojego uzębienia jest bez zarzutu, możesz skorzystać z takiego zabiegu.

Jak wybielić żółte zęby? Przede wszystkim nie stosuj domowych sposobów, np. past wybielających albo usuwania osadów sodą. W ten sposób możesz poważnie i nieodwracalnie uszkodzić szkliwo! Zamiast tego wybierz jeden ze sposobów dostępnych w gabinecie stomatologa. Jeśli na zębach znajduje się kamień lub nalot, np. z tytoniu, warto zacząć od piaskowania zębów. To prosty zabieg, który wykonuje się w czasie jednej wizyty. Warto jednak pamiętać, że jego celem jest powrót do naturalnego koloru zębów, a nie wybielanie.

Jeśli chcesz, by twoje zęby były bielsze, możesz skorzystać z serii zabiegów z użyciem lampy wybielającej. Polegają one na nałożeniu na powierzchnię zębów żelu, a następnie utlenieniu go.

Jeśli twój kolor uzębienia ci się nie podoba, sprawdź, czy przyczyną nie są czynniki zewnętrzne. Żółte zęby nie zawsze są naturalne. Być może wystarczy wprowadzenie zmian w nawykach, aby poprawić wygląd zębów – bez konieczności przeprowadzania zabiegu wybielającego.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Next Post
krzywy zgryz

Krzywy zgryz – jakie są najczęstsze wady zgryzu? Jak można skorygować krzywe zęby?

Related Posts