Apeksyfikacja to unikalna metoda leczenia endodontycznego. Wykorzystuje się ją jedynie w wyjątkowych, trudnych przypadkach – podczas leczenia zębów stałych z nieukształtowanymi w pełni korzeniami.
Zastanawiasz się, jak kupić dobry irygator do zębów? Ranking irygatorów 2024 pomoże wybrać urządzenie idealne dla ciebie i twojej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się też jak dbać o irygator i ile kosztują te urządzenia.
Ile trwa leczenie kanałowe? Leczenie endodontyczne pozwala na uratowanie zęba, w którym zidentyfikowano stan zapalny miazgi. Jak wykonywany jest ten zabieg? Ile wizyt potrzeba, by wyczyścić kanały zębowe? Sprawdź!
Pulsujący ból po wyrwaniu zęba to naturalny skutek ekstrakcji. Pacjent ma powód do niepokoju, dopiero wtedy, gdy silny ból nie mija i promieniuje w kierunku oczu, uszu czy skroni. Sprawdź, co oznacza pulsujący ból po zabiegu ekstrakcji.
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba, aby nie doszło do powikłań? Które potrawy są polecane, a które zakazane tuż po ekstrakcji? Sprawdź! Stosowanie się do zaleceń stomatologów to jeden ze sposobów na przyspieszenie gojenia!
Gdy po wyrwaniu zęba widać kość, może wydawać się to dość niepokojące. Nie zawsze stanowi to jednak powód do obaw. Sprawdź, kiedy rana po zębie zagoi się sama, a kiedy lepiej udać się do lekarza.
Początki próchnicy łatwo zlekceważyć lub przeoczyć. To poważny błąd, który ma poważne, niezwykle bolesne konsekwencje. Szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza próchnica u dzieci. Jak ją rozpoznać? Jak jej zapobiegać? Jakie są przyczyny próchnicy? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu!
Wykałaczki do zębów to niewielkie, drewniane elementy przypominające miniaturowe patyczki. Służą przede wszystkim do wyjmowania spomiędzy zębów pokarmu, który utknął tam w czasie jedzenia. Czy warto z nich korzystać?
Ósemka, czyli ząb mądrości, wyrasta najpóźniej i sprawia tym faktem wiele problemów. Bardzo często dentyści zalecają jego usunięcie. Dowiedz się, dlaczego zęby mądrości pojawiają się u dorosłych osób i czy zawsze konieczna jest ich ekstrakcja.
Krzywy zgryz bywa nie tylko kompleksem, ale może być np. przyczyną trudności w jedzeniu czy zniekształcenia mowy. Czy rozwiązaniem może być aparat na krzywy zgryz? Zobacz koniecznie!
Zdrowie jamy ustnej jest bezpośrednio powiązane z ogólnym stanem zdrowia, a badania krwi, w tym morfologia, mogą dostarczyć dentystom cennych informacji przed przystąpieniem do leczenia. Ten artykuł przybliża, dlaczego morfologia jest ważna przed wizytą u dentysty i jakie parametry są kluczowe dla bezpiecznego i skutecznego leczenia stomatologicznego.
Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt u stomatologa. Zły stan uzębienia może mieć negatywny wpływ na dziecko. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę w czasie ciąży.
Afta Suttona to żółto-szare owrzodzenie pojawiające się w jamie ustnej. To rodzaj afty, wyróżniający się dosyć sporym rozmiarem, w porównaniu do innych zmian tego typu. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje i jak ją leczyć!
Czy występuje zależność, która wiąże ze sobą implant zęba a wysiłek fizyczny? Jak długo po zabiegu nie będziesz mógł ćwiczyć? W jakich przypadkach przerwa w treningu jest konieczna? Dowiedz się więcej!
Boczne przemieszczenie żuchwy jest jedną z wad zgryzu. Warto wiedzieć, jak powstaje i w jaki sposób można ją korygować w leczeniu ortodontycznym. Sprawdź, skąd bierze się taka wada.
Resekcja zęba to inaczej resekcja korzenia – zabieg stomatologiczny, dzięki któremu można uniknąć ekstrakcji zęba. Przeprowadza się go, gdy w okolicy wierzchołka korzeniowego rozwinie się rozległy stan zapalny. Na czym polega? Przeczytaj!
Jaka proteza dla młodej osoby będzie odpowiednia? To pytanie zadają sobie młodzi ludzie, którzy z różnych powodów utracili zęby. Wówczas najlepszym wyborem będzie proteza, ale jaka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!
U twojego dziecka zdiagnozowano wadę określaną jako podniebienie gotyckie? Choć dla wielu rodziców brzmi to niezrozumiale (a co za tym idzie: dość groźnie), być może wcale nie będzie wymagało skomplikowanego leczenia! Sprawdź, czym dokładnie jest podniebienie gotyckie i jak pozbyć się tej wady.
Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Ziarnina najczęściej pojawia się w przypadku skomplikowanych ran. Powstaje w wyniku zakażenia lub dużych ubytków w tkance. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy powinieneś się obawiać, kiedy pojawi się ziarnina po wyrwaniu zęba.
W leczeniu ortodontycznym wad zgryzu coraz częściej stosuje się aparaty z kryształów, które są praktycznie niewidoczne, dlatego cieszą się ogromną popularnością w ortodoncji. Jak działa aparat kryształowy i kto może go założyć? Sprawdź!
Kamuflaż ortodontyczny stosuje się przy daleko posuniętych wadach zgryzu u osób dorosłych. Nie jest to jednak sposób na ich usunięcie, a raczej zamaskowanie. W ten sposób można przywrócić prawidłowe funkcjonowanie szczęki bez operacji.
Teraz możesz osiągnąć idealnie biały uśmiech w zaciszu własnego domu! Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości zestaw do wybielania zębów. Ranking, który przygotowaliśmy, uwzględnia najbardziej popularne i skuteczne zestawy, jakie są dostępne w sprzedaży. Dowiedz się, jak wygląda samodzielne wybielanie zębów.
Rana po wyrwaniu zęba śmierdzi? Nieprzyjemny zapach nie zawsze oznacza powikłania po ekstrakcji – gdy jednocześnie dziąsło boli lub pojawia się obrzęk, pacjent powinien zwrócić się o pomoc do lekarza. Sprawdź, kiedy brzydki zapach oznacza problemy z gojeniem.
Rak migdałka podniebiennego to nowotwór złośliwy, który w początkowej fazie wzrostu nie daje żadnych objawów. Szybko jednak rozprzestrzenia się i może powodować przerzuty! Sprawdź więc, co powinno wywołać twój niepokój i kiedy warto udać się do lekarza. W przypadku nowotworów czas ma kluczowe znacznie!