Afty Bednara

Afty Bednara – dlaczego powstają, jak je leczyć i kiedy udać się do lekarza

Anna Wiktor
Afty Bednara, to rodzaj aft, czyli owrzodzeń w jamie ustnej, występujących u małych dzieci. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak pomóc dziecku je wyleczyć!

Afty Bednara pojawiają się u niemowląt na błonie śluzowej. Zwykle występują w skutek uszkodzenia podniebienia, np. przedmiotem wziętym przez dziecko do buzi lub podczas ssania kciuka. Jeśli chodzi o ten rodzaj aft – po jakimś czasie same znikają.

Afty Bednara – przyczyny powstawania

Afty Bednara to rodzaj ran, pojawiających się na błonie śluzowej (najczęściej podniebienia miękkiego) u niemowląt. Rzadko występują u starszych dzieci, gdyż główną przyczyną ich powstawania są urazy mechaniczne spowodowane najczęściej wkładaniem do buzi różnych przedmiotów, które mogą skaleczyć delikatne podniebienie dziecka. Takie uszkodzenia może wywołać również paznokieć podczas ssania kciuka lub szorstka skóra sutka mamy. Kolejną częstą przyczyną jest zaniedbanie przez rodziców higieny jamy ustnej lub brak sterylności butelek czy smoczka.

Afty Bednara – charakterystyka

Afty Bednara znajdują się najczęściej między podniebieniem miękkim i twardym. Charakteryzuje je owalny, nieregularny kształt o żółto-szarym odcieniu otoczony czerwonym obrzeżem. Afta w dotyku jest miękka, jednak pod żadnym pozorem nie należy jej przebijać!

Pierwsze objawy

Afta może pojawić się również podczas chorób przewodu pokarmowego, grypy lub celiakii, dlatego jeśli noworodek zmaga się z którąś z nich, warto obserwować jego podniebienie. Pierwszym sygnałem, który może informować o problemach w jamie ustnej niemowlaka, jest wyjątkowo niespokojne zachowanie. Dziecko karmione piersią może mniej chętnie pić lub przerywać ssanie i płakać, z powodu odczuwanego bólu, podczas kontaktu z brodawką. Afty Bednara zwykle goją się samoistnie w ciągu jednego miesiąca, jednak najlepiej udać się do lekarza od razu, gdy tylko je zauważysz.

Diagnostyka i leczenie aft

W przypadku noworodków przede wszystkim należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zachowuje się nieswojo, nie chce pić ani z piersi, ani z butelki, upewnij się, czy nie pojawiła się jakaś zmiana na błonie śluzowej. W przypadku zauważenia urazu, udaj się do lekarza, by zdiagnozował zmianę. Pediatra najczęściej pobiera wymaz z powierzchni afty, by rozpoznać chorobę. Jeśli okaże się, że faktycznie u dziecka pojawiły się afty Bednara, lekarz zaleci używanie sterylnych butelek oraz używanie nakładki na sutka, która będzie miększa i bardziej gładka.

Afty Bednara – podsumowanie

Afty Bednara, to rodzaj owrzodzeń występujących najczęściej u noworodków. Ich przyczyny mogą być różne, jednak najczęstszymi są: niewłaściwa higiena jamy ustnej lub urazy mechaniczne wywołane wkładaniem przedmiotów do buzi. Afty zwykle znikają same, choć warto udać się do lekarza, gdy tylko je zauważysz, ponieważ pomoże to w doborze środków przyspieszających leczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
wada zgryzu

Wada zgryzu – przyczyny, rodzaje oraz leczenie

Next Post
ile kanałów ma ząb

Ile kanałów ma ząb? Ważna informacja przy leczeniu kanałowym

Related Posts
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej
Języczek podniebienny

Języczek podniebienny – co to jest i jakie pełni funkcje

Języczek podniebienny to niewielki wyrostek znajdujący się na brzegu podniebienia miękkiego. Na co dzień jest praktycznie niezauważalny – z jego istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy języczek staje się spuchnięty i wywołuje ból. Tymczasem języczek podniebienny pełni szereg ważnych funkcji! Sprawdź, co warto o nim wiedzieć i kiedy jego stan powinien wywołać niepokój.
Czytaj więcej
czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!
Czytaj więcej