pieczenie języka

Pieczenie języka – czy to objaw choroby? Poznaj najczęstsze przyczyny

Jakub Kaczmarek
Pieczenie języka utrudnia mówienie, gryzienie, przełykanie. Aby pozbyć się tego problemu, kluczowe jest ustalenie jego przyczyn. Dowiedz się, dlaczego możesz odczuwać piekący ból języka!

Pieczenie języka rzadko występuje jako samodzielny problem. Najczęściej jest powiązane z różnego rodzaju schorzeniami, nie tylko jamy ustnej. To może być ważny sygnał, dzięki któremu lekarz będzie mógł zdiagnozować ukrytą dotychczas chorobę.

Pieczenie języka – przyczyny dolegliwości

Wywołujące pieczenie języka przyczyny mogą mieć charakter pierwotny i wtórny. W pierwszym przypadku (tzw. pierwotnego zespołu pieczenia jamy ustnej) trudno jest o właściwą diagnozę. Lekarz skupia się wówczas na zastosowaniu takich środków, które wyeliminują bezpośrednie czynniki drażniące.

Dolegliwości o charakterze wtórnym mogą być spowodowane m.in.:

  • nieprawidłową higieną jamy ustnej, np. zbyt mocnym szczotkowaniem języka;
  • spożywaniem kwaśnych, drażniących pokarmów i napojów;
  • niedoborami witamin i minerałów, zwłaszcza żelaza, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B;
  • skutkami ubocznymi stosowania leków;
  • reakcjami alergicznymi na pokarmy lub leki;
  • zakażeniem drożdżakami (kandydozą) lub grzybicą;
  • refluksem żołądkowo-przełykowym i innymi chorobami układu pokarmowego powodującymi wymioty lub cofanie się treści żołądkowej;
  • urazami mechanicznymi wywołanymi np. przez aparat ortodontyczny.

Piecze język? A może tylko jego czubek lub cała jama ustna?

To, jaki charakter mają dolegliwości bólowe, jest niezwykle ważne dla ustalenia ich przyczyny. Zanim udasz się do stomatologa, przyjrzyj się dokładnie objawom i postaraj się wyczuć, czy język piecze cię na całej powierzchni, czy tylko na czubku. A może towarzyszy ci uczucie poparzonego języka?

W niektórych przypadkach dyskomfort możesz odczuwać w całej jamie ustnej, również na podniebieniu, policzkach od wewnątrz, języku. Jest to zespół pieczenia jamy ustnej. Występuje najczęściej u kobiet w wieku okołomenopauzalnym i obejmuje błonę śluzową jamy ustnej.

Inne objawy towarzyszące pieczeniu języka

Pieczenie języka rzadko występuje samodzielnie, bez innych objawów. Z jakimi innymi problemami w obrębie jamy ustnej może być powiązane?

  • suchość w jamie ustnej – występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości śliny;
  • biały nalot na języku i błonie śluzowej – to typowy objaw dla zakażeń bakteryjnych i grzybiczych;
  • zaburzenia odczuwania smaku;
  • owrzodzenia, afty, pleśniawki.

Kiedy piekący lub szczypiący język może niepokoić?

Zdarza się, że pieczenie w jamie ustnej jest ściśle powiązane z chorobą – wywołaną przez wirusy (np. COVID-19) lub przewlekłą. W przypadku pieczenia języka nowotwór to nieczęsta diagnoza. Taki ból towarzyszy także innym schorzeniom, np. cukrzycy, chorobom autoimmunologicznym, niedoczynności tarczycy, a nawet nerwicy.

Jak złagodzić pieczenie języka?

Uczucie pieczenia w ustach i na języku zawsze wymaga interwencji stomatologicznej lub pomocy innego specjalisty. Do czasu konsultacji możesz jednak doraźnie pomóc sobie za pomocą łatwo dostępnych środków. Aby zapobiegać uczuciu suchości, pij dużo wody, ogranicz też spożywanie ostrych i kwaśnych potraw. Możesz stosować płukanki zawierające chlorheksydynę. Postaraj się wyeliminować wszystkie niekorzystne czynniki – próchnicę zębów, niedopasowaną protezę zębową lub aparat ortodontyczny, unikaj także alkoholu i palenia papierosów.

Ból to zawsze ważny sygnał ze strony organizmu. Jeśli twój język boli cię, piecze lub szczypie, nie ignoruj tego. Zgłoś się do dentysty jak najszybciej!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile trwa założenie korony na zęba

Ile trwa założenie korony na zęba? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Następny artykuł
szczoteczka do aparatu ortodontycznego

Jaka szczoteczka do aparatu ortodontycznego sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać szczoteczkę do zębów przy stałym aparacie ortodontycznym?

Podobne artykuły
gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach – przyczyny i leczenie

Gorzki smak w ustach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest błaha i dotyczy higieny lub rodzaju spożywanych pokarmów. Jeżeli jednak mimo odpowiedniej diety i higieny gorzki posmak wciąż się utrzymuje, może to wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Poznaj przyczyny gorzkiego posmaku w ustach!
Czytaj więcej