nieświeży oddech

Nieświeży oddech, brzydki zapach z ust? Poznaj przyczyny i leczenie nieświeżego oddechu

Anna Wiktor
Nieświeży oddech zdarza się każdemu, szczególnie rano lub kiedy nie mamy możliwości przepłukać zębów po smacznym posiłku. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Nieświeży oddech przede wszystkim spowodowany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej. Przewlekły nieprzyjemny zapach z ust może być również symptomem choroby zwanej halitozą. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny i jak poradzić sobie z przypadłością.

Nieświeży oddech a higiena jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust najczęściej związany jest z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Nieprawidłowe lub nieregularne szczotkowanie zębów powoduje nagromadzenie się bakterii beztlenowych, produkujących brzydko pachnące lotne związki siarki. Po zauważeniu objawu należy więc zastanowić się, czy na pewno prawidłowo myjemy zęby. Oczywiście, warto pamiętać, że nieprzyjemny zapach z ust to często zupełnie naturalna sprawa — szczególnie rano, ze względu na suchość ust. Nie zawsze musi być powodem do obawy, nie powinien jednak być przewlekły.

Jak należy prawidłowo myć zęby?

Dobra higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na uniknięcie halitozy, próchnicy czy nieprzyjemnego leczenia endodontycznego. Prawidłowe mycie zębów powinno trwać przynajmniej dwie minuty i obejmować wszystkie części zębów oraz linie dziąseł. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, i szorować zęby delikatnym ruchem wymiatającym lub obrotowym. Po szczotkowaniu należy nitkować przestrzenie między zębowe, oraz delikatnie oczyścić język. Częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są właśnie bakterie nagromadzone na nieprawidłowo oczyszczonym języku. Poza szczoteczką do zębów i nićmi dentystycznymi warto zainwestować więc też w metalową lub plastikową skrobaczkę do języka. Równie ważne są regularne wizyty u stomatologa w celu kontroli stanu zębów oraz usunięcia kamienia nazębnego.

Na problemy z nieprzyjemnym oddechem mogą skarżyć się też pacjenci noszący protezy. Również ją należy codziennie czyścić szczoteczką oraz odpowiednim roztworem. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej skutkuje próchnicą zębów i nagromadzeniem się płytki nazębnej — najczęstszymi przyczynami halitozy.

Co jeszcze może powodować nieświeży oddech?

Do pozostałych przyczyn nieświeżego oddechu zaliczamy między innymi:

  • nawyki dietetyczne;
  • palenie wyrobów tytoniowych;
  • suchość w jamie ustnej;
  • farmakoterapię;
  • przewlekłe stany zapalne lub infekcje jamy nosowej, zatok i gardła;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Dieta oraz palenie wyrobów tytoniowych — czynniki fizjologiczne

Można je podzielić na czynniki fizjologiczne i patologiczne. Poza nieprawidłową higieną, do czynników fizjologicznych (czyli niewynikających bezpośrednio ze stanów chorobowych) zaliczamy dietę. Spożycie bardziej aromatycznych produktów spożywczych takich jak czosnek, cebula czy por może być powodem brzydkiego zapachu — tu jednak wystarczy porządne wymycie i przepłukanie ust. Problem długotrwale pojawia się również u osób stosujących dietę ketogeniczną. Jednym z jej założeń jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli zwiększenie ilości ketonów w organizmie. Te mogą powodować pojawienie się nieprzyjemnego oddechu przypominającego zapach acetonu. Czynnikiem fizjologicznym może być też długotrwałe stosowanie pewnych leków. Nieprzyjemny zapach z ust to również jeden z wielu negatywnych skutków palenia papierosów.

Choroby jamy ustnej, zaburzenia metaboliczne i refluks — czynniki patologiczne

Nieprzyjemną woń mogą powodować też czynniki patologiczne, czyli objawy związane ze stanami zapalnymi i chorobami organizmu. Są to przede wszystkim:

  • owrzodzenia w jamie ustnej (afty, grzybica, ropnie);
  • choroby przyzębia;
  • choroby dziąseł;
  • próchnica;
  • choroby laryngologiczne (przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie migdałków, krzywa przegroda nosowa);
  • choroby ślinianek i zaburzenia wydzielania śliny;
  • nowotwory jamy ustnej;
  • choroby układu pokarmowego (przepuklina przełykowa, wrzody żołądka i dwunastnicy, marskość wątroby, refluks żołądkowo-jelitowy);
  • cukrzyca;
  • niewydolność nerek.

W przypadku patologicznych powodów wystąpienia nieświeżego oddechu (a więc już stanu chorobowego halitozy), pierwszym krokiem musi być leczenie pierwotnej przyczyny.

Jak poprawić nieświeży oddech? Czy konieczne jest leczenie?

Jeśli główną przyczyną brzydkiego zapachu z jamy ustnej są czynniki fizjologiczne, wystarczy odpowiednio zadbać o zdrowie naszych zębów. Tutaj pomocna będzie podstawowa profilaktyka próchnicy, czyli regularne szczotkowanie z użyciem odpowiedniej pasty i płynów do płukania jamy ustnej. Wiele produktów jest specjalnie przygotowywanych z myślą o odświeżeniu zapachu — są to np. płyny z ekstraktem z mięty. W aptekach znaleźć można też preparaty takie jak tabletki do ssania na bazie cynku (niwelującego związki siarki) oraz ekstraktów roślinnych.

Domowe sposoby na to jak pozbyć się nieświeżego oddechu

Aby wspomóc walkę z nieświeżym zapachem, przydadzą się „domowe” triki. Podstawa to odpowiednie nawodnienie, unikanie lub ograniczenie napojów zawierających kofeinę i alkohol oraz słodyczy. Pomocne będzie żucie aromatycznych ziół, takich jak natka pietruszki, koperek, tymianek, szałwia, czy mięta. Wiele stomatologów wskazuje też, na pozytywne działanie antyoksydantów zawartych w zielonej herbacie. Pamiętaj, aby wszelkie domowe sposoby szły w parze z odpowiednią higieną zębów i jamy ustnej.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
fluor

Fluor w stomatologii – jak działa?

Następny artykuł
po wyrwaniu zęba nie wolno

Po wyrwaniu zęba nie wolno pić alkoholu. Jaki jest czas gojenia po usunięciu ósemki? Poznaj zalecenia po ekstrakcji!

Podobne artykuły
oddychanie przez usta

Oddychanie przez usta – wpływ na zdrowie

Oddychanie przez usta często jest bagatelizowane. Wiele osób uważa je wręcz za coś zupełnie normalnego. Tymczasem wcale tak nie jest: prawidłowe oddychanie powinno odbywać się przez nos! Skąd więc u niektórych oddychanie otwartymi ustami? Czasem jest to związane z wadami anatomicznymi, a czasem – jest po prostu złym nawykiem. Sprawdź, dlaczego warto nad nim pracować!
Czytaj więcej