czarny język

Czarny język – kiedy i dlaczego pojawia się ciemny nalot

Jakub Kaczmarek
Czarny język, który w niektórych przypadkach może wyglądać jak owłosiony, zawsze wzbudza niepokój. Jeśli taki objaw zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich, koniecznie odwiedź lekarza! Nie denerwuj się jednak nadmiernie – czarny nalot na powierzchni języka zazwyczaj nie oznacza poważnych schorzeń. Sprawdź, o czym może świadczyć!

Co trzeba wiedzieć?

  • Czarny język może być objawem choroby lub złej higieny jamy ustnej.
  • Przyjmowanie niektórych leków, palenie oraz picie mocnej kawy i herbaty będą zwiększać ryzyko pojawienia się czarnego języka.
  • Język czarny włochaty każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem.

Przyczyny czarnego języka

Pojawienie się czarnego nalotu na języku nie ma jednej przyczyny. Najczęściej czarny język to po prostu efekt dużych zaniedbań higieny jamy ustnej! W takim przypadku na języku osadza się rodzaj białka (keratyna). Białko to w normalnych okolicznościach złuszcza się i nie pozostawia śladów na języku. Kiedy jednak higiena jamy ustnej przez dłuższy czas jest zaniedbywana, keratyna gromadzi się na języku i ciemnieje.

Zdarza się również, że czarny język to objaw chorobowy. Może być skutkiem rogowacenia i wydłużenia brodawek nitkowatych na języku, chorób wywołujących zmiany flory bakteryjnej w jamie ustnej (np. anemii) albo infekcji grzybiczej. Czarny język może zostać wywołany także przez:

  • niektóre leki (np. antybiotyki, leki przeciwdepresyjne);
  • choroby neurologiczne osłabiające pracę języka;
  • palenie papierosów;
  • zamiłowanie do mocnej kawy i herbaty (dotyczy to sytuacji, gdy napoje te wypijane są przez dłuższy czas codziennie w ogromnych ilościach);
  • radioterapię.

Czasem problem dotyka również osób w podeszłym wieku – w tym przypadku jednak zazwyczaj kolor języka nie jest typowo czarny.

Czarny włochaty język, czyli jak może wyglądać nalot

Czarny język, określany także jako „włochaty”, nie zawsze ma faktycznie kolor czarny i spektakularną formę. Czasem język może przybierać różne kolory! Należą do nich: brązowy, żółty, a nawet niebieski lub zielony! Dlaczego nazywany bywa „włochatym”? Wszystko przez wspomniane już przerośnięte brodawki nitkowate. Występują one na każdym języku. Kiedy jednak dochodzi do nieprawidłowego ich złuszczania się, rogowacieją i wydłużają się nawet do 3 mm! To właśnie one wyglądają jak włoski, które wyrosły na języku.

Zazwyczaj czarny język jest jedynym objawem toczącej się choroby albo zaniedbań higienicznych. Czasem jednak osoby, których dotyka ta przypadłość, mają uczucie pojawienia się ciała obcego w jamie ustnej albo pieczenia. Może pojawić się metaliczny posmak w ustach albo wydobywać się z nich nieprzyjemny zapach (zazwyczaj powodują go bakterie lub grzyby gnieżdżące się na języku).

Sposoby leczenia czarnego języka

Zaobserwowanie czarnego języka zawsze jest powodem do umówienia wizyty u lekarza! Tylko lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu i dodatkowych badań będzie w stanie ocenić czy czarny język jest objawem poważnej choroby, czy też braków w higienie. Pod żadnym pozorem nie próbuj więc samodzielnie usuwać nalotu (zwłaszcza nie używaj żadnych skrobaczek!).

Leczenie zabarwienia języka polega na wyeliminowaniu czynników, które wywołały zmianę. Jeśli język czarny wywołany jest stosowaniem leków, należy omówić ich zmianę z lekarzem prowadzącym. Jeśli z kolei powodem zmian wyglądu języka okazało się nadmierne picie kawy lub palenie, a przy tym nieodpowiednia higiena jamy ustnej, warto zmienić swoje nawyki. Wskazane jest regularne szczotkowanie zębów oraz wybór dobrej (np. elektrycznej) szczoteczki do zębów.

Czarny język po wprowadzeniu zmian najczęściej ustępuje samoistnie. Pomóc może stosowanie sody oczyszczonej albo nadtlenku wodoru (tj. wody utlenionej). W rzadkich przypadkach, kiedy język długo nie wraca do pierwotnej formy, zaleca się chirurgiczne usunięcie przerośniętych brodawek nitkowatych. 

Czarny język nie powinien być powodem do paniki. Najczęściej wystarczy zmiana nawyków, porządne oczyszczanie języka i usuwanie resztek pokarmu, by cofnąć zmiany. Zanim jednak zabierzesz się za to, koniecznie odwiedź lekarza, by upewnić się, co w twoim przypadku oznacza czarny język.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Stan zapalny po wyrwaniu zęba

Stan zapalny po wyrwaniu zęba – jak przebiega zapalenie po ekstrakcji zęba?

Next Post
ząb mleczny wypadł bez korzenia

Ząb mleczny wypadł bez korzenia – co to oznacza?

Related Posts