ból zdrowego zęba

Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce

Jakub Kaczmarek
Ból zdrowego zęba bywa szczególnie niepokojący. Pojawia się nieprzyjemna dolegliwość, a nie sposób ustalić jej źródło. Sprawdź, co taka sytuacja może oznaczać i jak na nią reagować.

Wszystkie zęby wydają się wyglądać całkiem zdrowo, jednak czujesz wyraźny ból w jamie ustnej? O czym może to świadczyć? Ból zdrowego zęba może wiązać się z zapaleniem dziąsła lub przyzębia, wyrzynaniem ósemek, zapaleniem zatoki szczękowej lub nerwobólem nerwu trójdzielnego. W niektórych przypadkach okazuje się jednak, że ząb tylko na pozór wydaje się zdrowy, a pod szkliwem ukazuje się zanieczyszczony ubytek.

Ból zdrowego zęba – ubytek może być ukryty

Fakt, że nie widzisz ubytku, niestety nie zawsze oznacza, że go nie ma. Ból zdrowego zęba najczęściej jest powodem zapalenia zębiny lub miazgi. Oba rodzaje tych dolegliwości powodowane są przez bakterie próchnicowe. Negatywne zmiany mogą zachodzić nawet pod całkowicie zdrowym szkliwem, dlatego taki ząb będzie wyglądał na zdrowy.

Może jednak okazać się, że po przewierceniu się przez cienką warstwę, oczom dentysty ukazuje duży ubytek. Najczęściej są to miejsca przy punktach stycznych, które łatwo pominąć podczas codziennego szczotkowania. Drugim możliwym miejscem rozwoju takiej ukrytej próchnicy jest nieszczelnie wykończone wypełnienie.

Ból zdrowego zęba – co robić?

Koniecznie udaj się do lekarza stomatologii. Ból zdrowego zęba nigdy nie pojawia się bez powodu. Doświadczony dentysta będzie w stanie sprawdzić, czy uszkodzona została błona śluzowa, dziąsła lub same zęby. Sprawdzi ich wrażliwość na temperaturę, nagryzanie i opukiwanie. Jako uzupełnienie diagnozy może być konieczne wykonanie prześwietlenia szczęki. Takie badania powinny wystarczyć, by sprecyzować problem i podjąć się jego leczenia.

Ból zdrowego zęba wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza stomatologii. W takich przypadkach najtrudniej postawić właściwą diagnozę, dlatego niezbędne jest spojrzenie na sytuację przez specjalistę. Taka dolegliwość może świadczyć o zmianach chorobowych w dziąsłach, a nawet pozornie nieuszkodzonych zębach.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ząb mądrości boli przy przełykaniu

Ząb mądrości boli przy przełykaniu – co to oznacza?

Następny artykuł
podcinanie dziąseł

Na czym polega podcinanie dziąseł? Co to za zabieg i jak się go wykonuje?

Podobne artykuły