Pojawienie się bólu zęba może być spowodowane wieloma czynnikami, przy czym najczęściej za rozwój takiej dolegliwości odpowiadają drobne zaniedbania w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Co możesz zrobić, gdy pojawia się ból? Z tego tekstu dowiedz się, jak sprawdzić który ząb boli oraz co robić, by znów cieszyć się możliwością jedzenia ulubionych przysmaków.
Ból zęba – przyczyny. Skąd biorą się takie dolegliwości?
Do najczęstszych przyczyn bólu zęba zaliczają się:
- próchnica;
- zgrzytanie zębami;
- nadwrażliwość zębów, często będąca skutkiem zniszczenia szkliwa;
- zapalenie miazgi zęba;
- zapalenie tkanek przyzębia;
- stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych;
- ubytki nie związane z próchnicą;
- problemy związane z procesem wyrzynania się zęba.
Zdarzają się też dość nietypowe sytuacje, takie jak wędrujący ból zęba czy bóle fantomowe, częste u osób, które niedawno musiały usunąć ząb. Jeśli masz taki problem, czeka cię kilka istotnych badań (w tym RTG), które pozwolą ustalić źródło bólu i podjąć stosowne kroki.
Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój?
Istnieje wiele symptomów świadczących o tym, że w jamie ustnej źle się dzieje. Jakie objawy powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie? Sprawdź, jakie symptomy pojawiają się przy wybranych problemach ze zdrowiem jamy ustnej.
Krótkotrwały, lecz ostry ból, pojawiający się np. podczas jedzenia, może świadczyć o odsłonięciu kanalików zębinowych, z kolei ból ciągły – o ropniu lub stanie zapalnym. W chwili, gdy ofiarą stanu zapalnego pada nerw (miazga), najczęstszym problemem staje się pulsujący ból. Żadnego z tych problemów nie możesz zlekceważyć.
Nie ignoruj też takich problemów, jak:
- obrzęk policzka lub dziąsła w pobliżu zęba;
- krwawienie dziąseł;
- pulsowanie w zębie.
Masz takie problemy? Nie czekaj, aż się nasilą. Im prędzej udasz się do dentysty, tym większa szansa na to, że unikniesz ekstrakcji zęba lub innych, równie przykrych, konsekwencji.
Ból zębów i jego rodzaje
Ból bólowi nierówny – to wie każdy, kto choć raz musiał mierzyć się z chorobami jamy ustnej. Z jakimi problemami dentyści spotykają się najczęściej?
Ból zębów po jednej stronie – co to oznacza?
Częstym zjawiskiem jest ból zębów, który utrzymuje się tylko z prawej lub lewej strony. Taki problem najczęściej związany jest z wyrzynaniem się ósemek, zwanych też zębami mądrości. Pojawiają się one jako ostatnie, a ograniczona ilość miejsca w szczęce sprawia, że często stają się sprawcami poważnych problemów zdrowotnych. Jak możesz pokonać silny ból związany z ich pojawieniem się? Przez wyrwanie zębów mądrości.
O czym świadczy ból wszystkich zębów?
Nieco inaczej wygląda sytuacja w chwili, gdy zaczną cię boleć wszystkie zęby. Często taki ból świadczy o zapaleniu tkanek okołowierzchniowych. Stały ból i obrzęk mogą też zwiastować pojawienie się torbieli korzeniowej, w przypadku której niezbędne jest profesjonalne leczenie. Ból wszystkich zębów może się też wiązać z nadwrażliwością zębów, w przypadku których ważną kwestią staje się zarówno leczenie, jak i odpowiednia pielęgnacja.
Stomatologia w walce z bólem zęba
Gdy ból zęba zaczyna sprawiać ci problemy, wizyta u dentysty staje się koniecznością. W jaki sposób pomoże ci stomatolog? Sporo zależy od przyczyny problemu. Oto kilka przykładowych metod leczenia częstych dolegliwości.
Jak leczona jest nadwrażliwość zębów?
Co robić w przypadku bólu zęba gwałtownie reagującego na kontakt z zimnym lub ciepłym jedzeniem? Za problemy z wrażliwymi zębami najczęściej odpowiadają odsłonięte szyjki zębowe i obniżone dziąsła. Skutkiem tego jest odsłonięcie zębiny i ból, mogący się pojawić np. przy kontakcie z zimnym powietrzem. Jak złagodzić ból? Nakładając na odsłonięte korzenie specjalne wypełnienie z kompozytu. Mycie zębów miękką szczoteczką i korzystanie z nici dentystycznych to kolejne zasady, o których musisz pamiętać przy nadwrażliwych zębach.
Zapalenie zatok szczękowych
Zdarza się, że ból zęba nie ma związku z urazami czy próchnicą, lecz z zatokami. Częste są też sytuacje odwrotne, kiedy to problemy z zatokami wynikają z takich dolegliwości, jak zapalenie miazgi zębowej. Ponieważ zatoki szczękowe i korzenie zębowe są ulokowane bardzo blisko siebie, postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga dokładnych badań. Po konsultacji ze specjalistą i ustaleniu przyczyny bólu, zaczyna się leczenie. W zależności od okoliczności,może być to leczenie laryngologiczne lub chirurgiczne (dość częste w przypadku problemów z przetoką).
Silny ból zęba a leczenie kanałowe
Dolegliwości bólowe są częstym problemem wśród tych pacjentów, które niedawno zakończyły leczenie kanałowe. Zjawisko takie jest normalne kilka dni po zabiegu i zwykle ustępuje po zastosowaniu ziołowych płukanek lub chłodnych kompresów. Jeśli jednak ból zęba po leczeniu kanałowym utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się kilka miesięcy po leczeniu, konieczna jest ponowna wizyta u lekarza stomatologa i walka z powikłaniami pozabiegowymi. Czasem winna jest źle założona plomba, czasem infekcja bakteryjna, wymagająca odpowiedniego leczenia oraz korzystania ze środków o bakteriobójczych właściwościach.
Domowe sposoby na ból zęba
Domowe sposoby na ból zęba nie zastąpią profesjonalnego leczenia w gabinecie stomatologicznym, mogą jednak przynieść ci ulgę i skutecznie wspierać kurację. Co możesz zrobić? Wykorzystaj naturalne środki przeciwbólowe, czyli zioła. Płukanie jamy ustnej takimi naparami, jak ten z szałwii czy rumianku, może przynieść wyjątkowo dobre efekty. Pomocne są też zimne okłady, jednak żadna z tych metod nie jest w stanie zastąpić dentysty.
Gdy chodzi o pulsujący ból zęba, a obrzęk dziąsła drażni, musisz skonsultować się z lekarzem. Im prędzej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej to nie atrakcyjny wygląd. Dzięki zdrowym zębom możesz gryźć i żuć bez obaw, możesz też uniknąć wielu problemów zdrowotnych, do których prowadzą ubytki zębowe i braki w jamie ustnej.
Może Cię także zainteresować:
- Odsłonięty nerw zęba – źródło bólu i nadwrażliwości zębów
- Pulsujący ból zęba – jakie są możliwe przyczyny? Co robić, gdy pojawi się silny ból?
- Ból głowy od zęba – jakie są jego przyczyny? Krótka charakterystyka dolegliwości
- Ból przednich zębów – przyczyny, zapobieganie i leczenie
- Jak długo może boleć ząb i co, gdy przestaje boleć? Poradnik
- Zapalenie miazgi zęba – uchroń się przed bólem
- Promieniujący i wędrujący ból zębów – efekt próchnicy, zapalenia miazgi lub dziąsła? Leczenie i przyczyny bólu szczęki