bóle zębów nerwica

Bóle zębów = nerwica? Tak, to możliwe!

Anna Wiktor
Bóle zębów – nerwica niezwykle często wywołuje różnego rodzaju nerwobóle. Dotyczy to również jamy ustnej i zębów. Dowiedz się więcej o tym problemie.

Możliwe, że w którymś momencie życia cierpiałeś na pewne bóle zębów. Nerwica jest jedną z wielu przyczyn, które powodują ten intensywny, a często trudny do zniesienia ból. Na szczęście można go złagodzić, a nawet całkowicie wyzdrowieć, tylko należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

W skrócie:

  • Bóle zębów na tle nerwicowym mogą być spowodowane bruksizmem (zaciskaniem zębów), zaburzeniami stawu skroniowo-żuchwowego (wywołanymi przez stres) lub chorobą przyzębia (także mającą związek ze stresem).
  • Mogą to być także nerwobóle.
  • Jeśli bolą cię zęby z powodu stresu lub nerwicy, warto przepracować problemy z pomocą psychologa.
  • Pomogą także ćwiczenia relaksacyjne, szyna na bruksizm lub częstsze wizyty kontrolne u dentysty (aby wcześnie zauważyć i wyleczyć np. choroby przyzębia).

Bóle zębów, nerwica i stres

Bóle zębów na tle nerwicowym to wyraźny znak, że stres już wyrządził znaczne szkody w organizmie. Jest to na tyle specyficzna przypadłość, że tylko regularny przegląd dentystyczny – przynajmniej co pół roku – pozwoliłby w większości przypadków zauważyć pierwsze oznaki działania stresu na system jamy ustnej jako całości. Co konkretnie może zauważyć dentysta?

  1. Bruksizm. Bruksizm może mieć różne przyczyny (zmiany zgryzu, krzywe zęby, zaburzenia snu itp.), a jedną z nich jest stres. Nadmierne napięcie nerwowe, drażliwość lub podobne sytuacje powodują wzrost nacisku zębów górnych na dolne oraz napięcie wszystkich mięśni żuchwy, a nawet czoła. Oznaki bruksizmu pojawiają się niezauważalnie: spłaszczenie krawędzi zębów, zużycie szkliwa, małe pęknięcia na języku itp. W takich przypadkach noszenie szyny dentystycznej w nocy może spowolnić postęp problemu i zapobiec bólowi zębów.
  2. Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Sytuacje stresowe mogą generować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni zaangażowanych w jego ruch lub pogorszyć już istniejące nieprawidłowości. Jeżeli poza oznakami bruksizmu odczuwalny jest ból w stawie lub zwraca uwagę charakterystyczne kliknięcie, konieczna będzie konsultacja ze stomatologiem.
  3. Choroba przyzębia. Istnieją badania, które pokazują, że stres sprzyja pojawieniu się choroby przyzębia lub sprzyja jej rozwojowi. Ból zęba może wiązać się z paradontozą, dlatego stany zapalne, krwawienie i dyskomfort w dziąsłach należy bezzwłocznie skonsultować z dentystą.
Nerwicowe bóle zębów: przyczyny
1. Bruksizm – nocne zaciskanie zębów
2. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego
3. Choroba przyzębia, której sprzyja stres

Warto wiedzieć 💡

Jeśli bolą cię wszystkie zęby lub ich większość, a nie widać na nich próchnicy, prawdopodobnie cierpisz na bruksizm. Nawet jeśli w ciągu dnia nie zaciskasz zębów, możesz to robić nieświadomie podczas snu. Oprócz ochronnej szyny może ci pomóc wieczorny relaks. Kilka godzin przed snem nie pracuj ani nie pij napojów z kofeiną. Raczej poświęć czas na odprężające rytuały – kąpiel, czytanie książki, słuchanie muzyki lub medytację.

Ból zęba w sytuacji stresowej

Jeśli ząb boli, gdy jesteś zdenerwowany, pojawia się potrzeba nie tylko leczenia, ale także pracy z problemami psychologicznymi. Niektórzy radzą sobie z własnymi zmartwieniami, podczas gdy inni mogą potrzebować porady. W takim przypadku wskazana jest konsultacja z psychologiem, który doradzi, w jaki sposób pozbyć się istniejących problemów.

Leczenie stomatologiczne: 
- odbudowa uszkodzonych zębów
- profilaktyka – częste badania kontrolne
Terapia psychologiczna:
- obniżanie stresu
- rozwiązywanie problemów życiowych
- leczenie nerwicy i stanów lękowych

Na tle różnych niepokojów zęby mogą bardzo boleć, a to może wynikać np. z lęku o własne zdrowie. Ból może również pojawić się, kiedy dana osoba się czymś martwi, ale stara się jak najlepiej odepchnąć od siebie złe myśli.

Profilaktyka bólu zębów wynikającego z nerwicy

Oczywiste jest, że najlepszym sposobem profilaktyki bólu zębów związanego ze stresem jest zwalczanie tego ostatniego poprzez ćwiczenia relaksacyjne, terapię psychologiczną lub jakąkolwiek inną technikę. W każdym razie ważne jest, aby udać się do gabinetu dentystycznego, aby specjalista mógł ocenić problemy, jakie wzrost napięcia emocjonalnego mógł spowodować w zdrowiu jamy ustnej i przeprowadzić najbardziej odpowiednie leczenie dla każdego problemu.

Często rekomendowane są na przykład szyny na bruksizm. Z drugiej strony utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest jeszcze ważniejsze niż w sytuacjach bezstresowych, ponieważ silny stres znacznie obniża odporność.

Stan psychiczny człowieka często ma znaczący wpływ na stan jego zdrowia, stąd też pojawiające się bóle zębów. Nerwica może siać spustoszenie w całym organizmie i nie oszczędza nawet uzębienia. Dlatego dobrze jest dbać o swój psychiczny dobrostan, który pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji. Jeśli ból pojawia się z powodu nerwów, leczenie przez dentystę nie jest wymagane. Wystarczy się uspokoić i zażyć odpowiednie leki. Ponadto wskazana jest wizyta u psychologa i próba wyeliminowania przyczyny niepokoju.

Inni często pytają…

Czy zęby mogą boleć od stresu?

Tak, ale nie bezpośrednio. Stres może powodować zgrzytanie zębami (co uszkadza szkliwo) lub zaniedbania w higienie jamy ustnej (co zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia).

Dlaczego bolą mnie zdrowe zęby?

Jeśli chodzi o niezrozumiałe bóle zębów, nerwica jest tylko jedną z możliwych przyczyn. Zdarza się też, że pod zdrowym szkliwem lub starym wypełnieniem zaczyna powstawać próchnica. W zębie może się toczyć stan zapalny, którego nie widać. Wtedy ząb jest tylko pozornie zdrowy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba

Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba – oto jak goi się dziąsło!

Next Post
hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy i leczenie niedorozwoju szkliwa

Related Posts