ból szczęki

Ból szczęki i ból żuchwy – czy to powód, by odwiedzić stomatologa?

Jakub Kaczmarek
Ból szczęki może mieć wiele przyczyn. Aby go zwalczyć, należy postawić prawidłową diagnozę. Sprawdź, co może powodować dolegliwości w okolicy szczęki!

Ból szczęki może skutecznie zaburzać komfort codziennego życia, utrudniając mówienie i jedzenie. Dodatkowo może obejmować również zatoki i uszy. W większości przypadków nie wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, jednak może być oznaką niebezpiecznego dla zdrowia schorzenia. Jeżeli więc cierpisz na przewlekły lub powtarzający się ból szczęki, nie bagatelizuj problemu i zgłoś się do lekarza ogólnego, celem dalszego rozpoznania.

Przyczyny bólu szczęki

Ból szczęki i ból żuchwy dość rzadko bywają wywołane problemami z uzębieniem. Jeśli jednak tak jest, przyczyną może być próchnica, złamanie zęba, ropień, wady zgryzu, stany zapalne dziąseł i inne choroby zębów. Często są one rozpoznawalne dla samego pacjenta, ponieważ ból nie obejmuje jedynie szczęki i żuchwy, ale również wnętrze jamy ustnej. Nie jest to jednak regułą.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Częstą przyczyną bólu szczeki są dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Obejmują kości, stawy i mięśnie, a ich geneza zwykle dotyczy nieprawidłowości anatomicznych. U źródła problemu mogą również stać czynniki psychiczne – przewlekły stres. Schorzeniom często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak:

  • ból twarzy;
  • blokowanie się szczęki;
  • mimowolne zaciskanie szczęki;
  • trudności w mówieniu i jedzeniu.

Uraz szczęki

Uraz szczęki może być przyczyną silnego bólu, jednak w tym przypadku pacjent zwykle jest świadom źródła dolegliwości. Najczęściej jest to złamanie po upadku lub uderzeniu, a także otwarcie ust zbyt szeroko i w konsekwencji zwichnięcie szczęki. Ból może być też następstwem chirurgii stomatologicznej.

Bruksizm

Nawykowe zgrzytanie zębami może być nie tylko źródłem bólu szczęki, ale również prowadzić do zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i degradacji szkliwa. Bardzo często pacjenci nie są świadomi zgrzytania zębami, ponieważ robią to w czasie snu.

Artretyzm

Artretyzm, zwany również podagrą i dną moczanową to kolejna z możliwych przyczyn bólu szczęki. Ta choroba polega na odkładaniu kwasu moczowego w stawach. Często towarzyszy ona innym chorobom, takim jak cukrzyca, otyłość i nadciśnienie.

Choroby naczyniowe

Bardzo istotne jest to, że dolegliwości szczęki mogą świadczyć o poważnych chorobach układu naczyniowego, jak na przykład olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic czy dusznica bolesna. Bólowi szczęki mogą towarzyszyć zaburzenia widzenia, podwyższona temperatura, ból głowy. Bardzo niebezpieczną przyczyną bólu szczęki jest zawał serca. Najczęściej ból promieniuje od klatki piersiowej na barki i szczękę, choć nie jest to regułą. Trzeba pamiętać, że atak serca wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się silnym bólem stawów. Nieleczona, prowadzi do wyniszczenia stawów i inwalidztwa, dlatego wczesne rozpoznanie jest niezwykle ważne. Objawy RZS oprócz bólu stawów to bóle mięśni, ogólne osłabienie organizmu i spadek masy ciała.

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia to choroba, która wywołuje silny ból twarzy i zaburzenia czucia. Jej powodem najczęściej jest zapalenie lub uszkodzenie nerwu. U większości pacjentów leczenie jest skuteczne i nie występują nawroty choroby.

Ból ucha

Infekcja i zapalenie ucha mogą być powiązane z dolegliwościami bólowymi szczęki. Ten rodzaj bólu zwykle określany jest jako promieniujący i raczej nie jest związany z dyskomfortem podczas poruszania szczęką.

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy daje uczucie ucisku w obrębie całej głowy lub pewnych jej części. Może też obejmować kark, szyję i szczękę. Częstymi powodami tej dolegliwości są stres, przemęczenie organizmu i wady postawy.

Do pozostałych przyczyn bólu szczęki należą:

  • zapalenie zatok;
  • nerwica;
  • nerwobóle;
  • stres;
  • zmęczenie i brak snu.

Jak rozpoznać przyczynę bólu szczęki?

Jak więc widać, istnieje wiele powodów występowania bólu szczeki, a większości z nich nie należy lekceważyć. Jak zatem rozpoznać, co wywołuje tę dolegliwość? Cóż, zazwyczaj niezbędne jest wykonanie serii badań. W przypadku chorób jamy ustnej i zębów zwykle wykonuje się zdjęcie rentgenowskie, jeśli przyczyna nie jest dla dentysty widoczna podczas klasycznej kontroli stanu uzębienia. Jeżeli natomiast ból szczęki wywołany jest przez inne jednostki chorobowe, należy zgłosić się do lekarza ogólnego, który na podstawie wstępnego rozpoznania skieruje pacjenta na dalsze leczenie. Wówczas wykonuje się badania krwi, USG lub tomografię komputerową. Wszystko zależy od tego, z jakimi objawami zgłosi się pacjent.

  1. Zastanów się, kiedy po raz pierwszy pojawił się ból i w jakich okolicznościach, na przykład czy może być konsekwencją urazu, ziewnięcia.
  2. Czy oprócz bólu szczęki pojawiają się inne dolegliwości, takie jak ból innych części twarzy, obrzęk, podwyższona temperatura, osłabienie?
  3. Jeżeli niepokoi cię ból szczęki i nie wiesz, czy zgłosić się do stomatologa, czy do lekarza ogólnego, a nie zauważyłeś przyczyny bólu żuchwy czy szczęki w ubytku zęba itp., najpierw skieruj się do poradni rodzinnej.

Leczenie bólu szczęki

Jeżeli boli cię szczęka, okolice mostka, masz duszności, odczuwasz nagłe osłabienie i kołatanie serca, powinieneś natychmiast wezwać karetkę. Mogą to być bowiem objawy zawału, a wówczas konieczna jest błyskawiczna reakcja i odpowiednie leczenie. W przypadku innych chorób niezbędna jest dokładna diagnostyka w celu określenia źródła bólu. W zależności od przyczyny występowania bólu szczęki, leczenie może obejmować kurację antybiotykami, terapię sterydami, zabiegi chirurgiczne, fizjoterapię, stosowanie technik relaksacyjnych i wiele innych. Jak więc widać, jest to całe spektrum działań, a wszystko zależy tylko i wyłącznie od źródła problemu. Z tego powodu, nie należy leczyć bólu szczęki na własną rękę.

Jak uśmierzyć ból szczęki?

Co zatem zrobić, by zminimalizować dolegliwości? Doraźnie można przyjąć środki przeciwbólowe. Ulgę w bólu przyniesie również zrezygnowanie z żucia gumy, twardych pokarmów czy szerokiego otwierania ust. Odpoczynek i sen również mogą okazać się bardzo pomocne, jednak należy zadbać o prawidłową pozycję podczas leżenia. W niektórych przypadkach skuteczne są okłady zimne lub ciepłe – zimne w przypadku obrzęku, ciepłe przy przewlekłych urazach. Kompresów nie należy stosować naprzemiennie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zamrażacz na ból zęba

Zamrażacz na ból zęba – co to jest i kiedy go używać?

Następny artykuł
wybielanie błędów sodą

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną – czy mycie zębów sodą pozwoli je wybielić?

Podobne artykuły