chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Jakub Kaczmarek
W poważnych schorzeniach i sytuacjach, gdy stomatologia nie wystarcza, konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych. Chirurgia szczękowa obejmuje wiele różnych zabiegów przeprowadzanych w obszarze szczęki i reszty twarzoczaszki.

Istnieją przypadki, w których leczenie zębów i szczęki wymaga ingerencji chirurgicznej – szczękowej lub stomatologicznej. Choć na pozór mogą wydawać się one synonimami, w rzeczywistości zajmują się nieco innymi aspektami. Przede wszystkim chirurgia szczękowa jest pojęciem znacznie szerszym i bardziej ogólnym. Obejmuje wiele różnych działań z zakresu operacyjnego leczenia twarzy, jamy ustnej i układu kostnego twarzoczaszki. Z kolei chirurg stomatologiczny zajmuje się wyłącznie leczeniem patologii występujących w jamie ustnej.

Czym jest chirurgia szczękowa?

Chirurgia szczękowa kojarzy się przede wszystkim z przypadkami poważnymi, w których zachowawcze leczenie stomatologiczne okazuje się niewystarczające. Lekarz, który zajmuje się tą dziedziną medycyny jest odpowiedzialny za przeprowadzanie skomplikowanych operacji, które mają na celu zlikwidowanie uszkodzeń dolnej części czaszki bądź zgryzu. Chirurgia szczękowo-twarzowa to w pewnym stopniu połączenie zwykłej stomatologii oraz chirurgii plastycznej.

Operacje z zakresu chirurgii szczękowej są leczeniem inwazyjnym, które w większości przypadków wymaga odpowiedniej rekonwalescencji. Czasem zakładane są specjalne szyny unieruchamiające. Lekarz zawsze doradzi ci w kwestii odpowiedniego postępowania po zabiegu. Najczęściej wymaga to od ciebie ścisłe stosowanie się do zasad higieny jamy ustnej oraz chwilową zmianę nawyków żywieniowych.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Zakres działania chirurga szczękowego jest bardzo szeroki – obejmuje znacznie więcej niż operacje w obrębie samej jamy ustnej. Leczenie może wkraczać także na teren szyi lub twarzy pacjenta. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez takiego lekarza specjalistę należą:

  • chirurgia urazowa – lecząca złamania kości, żuchwy i twarzy. Najczęściej do takich wypadków dochodzi przy wypadkach komunikacyjnych, bójkach lub podczas niektórych gier sportowych;
  • chirurgiczna ekstrakcja zęba;
  • chirurgia plastyczna twarzy w okolicy jamy ustnej;
  • usuwanie torbieli i złośliwych nowotworów znajdujących się w obrębie twarzoczaszki;
  • odtwarzanie kształtu i odbudowa kości szczęki po jej złamaniu;
  • leczenie stanu zapalnego kości – jest to poważna sytuacja, która może doprowadzić także do degradacji zębów.

Chirurg z kwalifikacjami implantologicznymi zajmuje się także wszczepianiem implantów zębów. Może być to konieczne w przypadku wykonywania rekonstrukcji materiału kostnego.

Najpopularniejsza przyczyna zasięgania pomocy chirurgii szczękowej to niewątpliwie wady zgryzu – wrodzone, jak i nabyte. Do operacyjnej korekcji kwalifikują się m.in.:

Metody stosowane w chirurgii szczękowej pozwalają także na modelowanie kształtu brody. Jest to zabieg natury estetycznej, który może być przeprowadzany bez występowania wad zgryzu. Okazuje się bardzo przydatny, jeżeli istnieje konieczność pomniejszenia lub powiększenia tej części twarzy, związany z jego zniekształceniem.

Chirurgia stomatologiczna

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane są najczęściej z zastosowaniem miejscowego, rzadziej – ogólnego. Do tych najczęściej wykonywanych zaliczane są:

  • ekstrakcja zębów mlecznych, stałych i zatrzymanych – jest to niezbędne postępowanie, gdy stomatologia zachowawcza nie wystarcza i zębów nie da się uratować. Zatrzymane zęby bywają szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do stanu zapalnego kości oraz wypychania sąsiadujących zębów. Najczęściej (lecz nie wyłącznie) dotyczy to ósemek;
  • resekcja, czyli odcięcie wierzchołków korzeni, wraz ze zmienioną zapalnie tkanką. Najczęściej dotyczy to zębów jednokorzeniowych. Po pewnym czasie, ubytek wypełniany jest nową kością;
  • hemisekcja – usuwanie części korzeni zęba, z zachowaniem zdrowej reszty. Dotyczy to zębów wielokorzeniowych;
  • usuwanie zniekształceń w kościach, tkankach miękkich lub całych zębów, w ramach przygotowania do rozpoczęcia leczenia protetycznego. Może być konieczne także odbudowanie lub wyrównanie kości, a także podniesienie dna zatoki szczękowej;
  • reimplantacja – ponowne wszczepienie utraconego zęba. Warunkiem możliwości wykonania takiego zabiegu jest krótki czas od wypadku do operacji. Im większa zwłoka, tym mniejsze prawdopodobieństwo skutecznej reimplantacji;
  • zabiegi z zakresu periodontologii, czyli dotyczące dziąseł i przyzębia. Mogą obejmować usuwanie kieszonek przyzębnych lub dziąsłowych, poszerzanie strefy dziąsła właściwego, pokrywanie recesji dziąsłowych, a także zabiegi na wędzidełkach.

Istnieją przypadki, w których chirurgia szczękowa bywa jedynym rozwiązaniem umożliwiającym całkowity powrót do zdrowia pacjenta. Jeżeli podejrzewasz u siebie konieczność zastosowania takich metod, najpierw udaj się do dentysty. Stomatolog będzie w stanie zdiagnozować twoje schorzenie oraz określić najlepsze dalsze postępowanie. Choć zakres chirurgii szczękowej może brzmieć dość przerażająco, operacje zawsze wykonywane są pod odpowiednim znieczuleniem. Nowoczesny sprzęt i najnowsze technologie umożliwiają redukcję dyskomfortu pacjentów do absolutnego minimum.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
opuchnięte dziąsło

Opuchnięte dziąsło – przyczyny i sposoby leczenia spuchniętych dziąseł

Next Post
ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowląt – jak wyglądają objawy i jak je łagodzić? Sprawdź, jak pomóc dziecku!

Related Posts